طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 8125318

• تعداد بازدیدکننده: 7305779

• تعداد بازدید امروز: 10600

• کاربران آنلاین: 260

 
 

کنفرانس "آینده حقوق بشر در افغانستان" در کابل برگزار شد

1394/1/20

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با برگزاری کنفرانس «آینده حقوق بشر در افغانستان» از حکومت خواسته است که برای تامین حقوق بشری مردم تلاش کند. مقام های حکومتی وعده دادند که برای حمایت و رعایت حقوق بشر متعهد می مانند.

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد، نماینده اتحادیه اروپا و سرمنشی عمومی سازمان عفو بین الملل در این کنفرانس از حکومت افغانستان خواستند تا به حقوق بشری مردم احترام بگذارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به این باور است که در سیزده سال گذشته دست آوردهای زیادی در عرصه حقوق بشر به دست آمده اما هنوزهم حقوق بنیادین مردم افغانستان پایمال می شود، ساکنان روستاها مصونیت ندارند و دست آوردهای حقوق بشری شکننده هستند.

براساس اظهارات مسئولان این کمیسیون، خشونت علیه زنان ادامه دارد و کودکان آسیب پذیر هستند. این کمیسیون ابراز نگرانی کرد که قانون به صورت درست تطبیق نمی شود، زورمندان مسلح همچنان به آزار و اذیت مردم ادامه می دهند و شهروندان این کشور به ویژه زنان به عدالت دسترسی ندارند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه (19 حمل/ 8 اپریل) در محفلی که زیر نام "آینده حقوق بشر در افغانستان" در کابل برگزار شده بود گفت: «امیدوار هستم که حکومت وحدت ملی اقداماتی را انجام دهد که مردم افغانستان مستحق زندگی کردن با کرامت باشند و با کرامت انسانی زندگی کنند.»

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت قتل فرخنده و گروگان گیری در زابل نشان داد که مردم افغانستان هنوز مصون نیستند. در همین حال مقام های حکومت وحدت ملی می گویند حقوق بشر نباید به معنای انتقام جویی باشد.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی گفت: «جنایتکار باید به جزای اعمالش برسد؛ اما ما انتقام گیری نمی کنیم. وقتی که دو میلیون نفر در یک کشور به شهادت می رسند، در هر کوچه و در هر خانه باید کسی از کس دیگری انتقام بگیرد.»

داکتر عبدالله به نقض گسترده جنگ سالاران در افغانستان اشاره نکرد. اما نهادهای مدافع حقوق بشر می گویند، جنایتکاران و کسانی که ناقض حقوق بشر بوده در رده های بالای حکومتی قرار دارند.

صلح و حقوق بشر

یکی از موارد بحث برانگیز در افغانستان صلح و حقوق بشر است. حکومت این روزها تلاش دارد تا با طالبان مصالحه کند. مقام های حکومتی گفته اند که صلح بدون قربانی ممکن نیست. اما فعالان حقوق بشر می گویند طالبان به حقوق بشر باور ندارند، زنان در مناطق تحت نفوذ این گروه از حقوق بنیادین شان محروم اند و هنوز کودکان نمی توانند به مکتب بروند.

عبدالله: جنایتکار باید به جزای اعمال خود برسد، اما ما انتقام گیری نمی کنیم.

عبدالله: جنایتکار باید به جزای اعمال خود برسد، اما ما انتقام گیری نمی کنیم.

داکتر عبدالله گفت دست آوردها و ارزش های حقوق بشری هیچ گاهی زیر نام صلح معامله نمی شود: «صلح یک خواب خواهد بود که اگر ما فکر کنیم که بیایید از حقوق مردم و دست آوردها می گذریم و به صلح می رسیم. این یک خواب است و خیال. این دست آوردها را مردم افغانستان با خون شان به دست آورده اند و کسی تحفه نداده است.»

اما مسئولان شورای عالی صلح می گویند مردم افغانستان به همپذیری نیاز دارند. معصوم ستانکزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح گفت: «ما همیشه یک انگشت را به طرف دیگران دراز می کنیم اما کوشش کنیم که به سه انگشت دیگر هم توجه کنیم که خود ما چه کاری انجام دادیم و حقوق بشر را بر خود تطبیق کرده ایم یا نه.»

کاهش حمایت‌ها

افغانستان مرحله گذار را سپری می کند. نیروهای رزمی بین المللی این کشور را ترک کرده اند و حمایت های مالی و سیاسی از نهادهای مدافع حقوق بشر نیز کاهش یافته است. نهادهای حقوق بشری می گویند حالا وقت آن نیست که جهان افغانستان را از یاد ببرد. سلیل شیتی، سرمنشی عمومی عفو بین الملل در این کنفرانس گفت که افغانستان نباید تنها گذاشته شود.

نیکولاس هیسم نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان اما گفت که پس از این افغان ها خود باید از حقوق بشر حمایت کنند: «آینده محافظت از حقوق بشر مربوط به افغانستان است نه جامعه جهانی. این کنفرانس بسیار مهم است زیرا رهبران کلیدی گردهم آمده اند تا در رابطه به حفاظت از حقوق بشر تعهد داشته باشند.»

این مقام ملل متحد از وضعیت حقوق بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرد و به حکومت توصیه کرد که قانون محو خشونت علیه زنان را تطبیق کند و باید عدالت در مورد زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند، توسط نهادهای عدلی و قضایی تطبیق گردد.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 664
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

دستکم ۱۱ غیرنظامی از جمله ۸ کودک در حمله ترکیه به شمال ...

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر زنده ماندن برجام ...

لایه منجمد سیبری چوچه ۱۸ هزار ساله را سالم نگاه‌داشت

حمله لفظی ترامپ به نمایندگان دموکرات‌ کنگره آمریکا

ورود کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی آمریکا به هنگ‌کنگ ...

پوتین لایحه اصلاح قانون مرتبط با جاسوسی را تصویب کرد

ادامه اعتراض های مردم افغانستان به وجود تخلف در ...

مسی با گرفتن ششمین توپ طلا رکوردار شد

آیا طرح استفاده از آب به جای تیل پترول در موترها واقعیت ...

تأکید رؤسای جمهور آسیای مرکزی بر توسعه روابط و صلح ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

دستکم ۱۱ غیرنظامی از جمله ۸ کودک ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

هویت اسلامی قدس شریف تغییر ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.