طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7686859

• تعداد بازدیدکننده: 6888185

• تعداد بازدید امروز: 6932

• کاربران آنلاین: 80

 
 

اردوی آلمان و پرداخت جبران خسارت ها در افغانستان

1393/11/6

ارزش زندگی یک انسان تخمین پذیر نیست، اما چگونه برای خانواده های آن ملکی هایی که در جنگ کشته شده اند باید جبران خسارت پرداخت؟ اردوی آلمان در برابر چنین سوالی در افغانستان قرار دارد. مبلغی که پرداخت شود، مورد مناقشه است.

از بمباردمان ویرانگر در قندوز دیگر پنج سال گذشته است، اما مناقشه روی پرداخت جبران خسارت قربانیان هنوز ادامه دارد. در شب 4 سپتمبر 2009 یک جت جنگی امریکایی نوع "اف- 15" به دستور آلمانی ها دو تانکر نفتی ربوده شده توسط تندروان طالب را بمباردمان کرد.

گیورگ کلاین، دگروال اردوی فدرال آلمان، از این ترس داشت که مبادا شورشیان این تانکر ها را به حیث بمب سیار علیه سربازان به کار گیرند، هرچند این موتر ها در توده های بزرگ ریگ دریای قندوز بند مانده بودند.

Georg Klein / Afghanistan / Bundeswehr

دگروال پیشین آلمانی گیورگ کلاین

این بمباردمان موجب کشته شدن نزدیک به 100 انسان گردید که بسیاری آن ها مردم عادی بودند و برای گرفتن تیل آمده بودند.

پرداخت جبران خسارت جانی

کریم پوپل وکیل مدافع از بریمن، اکنون در محکمه مرافعه ازجانب آن 81 خانواده افغانی اقامه دعوا کرده است که احساس می کنند جمهوری فدرالی آلمان با آن ها برخورد غیر عادلانه کرده است. حکومت آلمان فدرال از جمله 90 خانواده برای هرخانواده 5000 دالر امریکایی ( 4460 یورو) پرداخته است.

پوپل برای خانواده هرافغانی که کشته شده است 39 هزار یورد تقاضا می کند. او می گوید:« افغان ها اینقدر ارزان نیستند». دور دیگر دادرسی قرار است در 12 مارچ در محکمه عالی شهر کولن برگزار شود.

5000 دالر برای هر خانواده به طور داوطلبانه و بدون آنکه ارتباطی به اعتراف به تقصیر داشته باشد، پرداخته شده است.این برای موارد بسیار بیشتری صادق است که اردوی فدرال آلمان در آن ها عامل این خسارات جنگی بوده است.

انواع مختلف پرداخت جبران خسارت

بنا به تقاضای یان فان کین، نماینده حزب چپ ها در پارلمان فدرال آلمان یا بوندس تاگ، اکنون وزارت دفاع آلمان فدرال در پی پرداخت خساراتی است که در 13 سال عملیاتش در افغانستان به وجود آمده اند. جمعاً این بالغ بر 1.1 ملیون دالر (998هزار یورو) می شود. وزارت دفاع آلمان برای فاصله زمانی که از 2010 میلادی شروع می شود، حتا یک لیست مشرح برای 186 مورد منفرد تهیه کرده است که از تصادمات ترافیکی گرفته تا تخریباتی که در اثر تمرینات نظامی در اراضی به وجود آمده اند و یا افرادی را که برآن ها شلیک شده است، در برمی گیرد.

یک نمونه: در اکتوبر سال 2011 یک وسیله نقلیه اردوی فدرال آلمان با طویله ای اصابت کرد. مالک آن برای ساختمان طویله و حیواناتی که در آنجا بودند 6000 دالر به دست آورد. فقط چند روز پس از آن یک کیبل برق پاره شده شتری را کشت. مالک آن 1000 دالر برای این حیوان به دست آورد. برای اسپی که توسط شلیک کشته شده است 2500 دالر داده شده است. برای سگ کشته شده و یا زخمی 50 دالر ، گوسفند 200 دالر، خر 150 دالر و بز 50 دالر. این مواردی است که با قیمت های آن در لیست آمده اند.

در اکتوبر 2010 یک سرباز آلمانی با تفنگچه ای که برای علامت دادن است موجب حریق در یک زمین راعتی شد که این حادثه 14850 دالر تمام شد. تخریب یک زمین که توسط تانک صورت گرفته بود برای اردوی آلمان حتا 25 هزار دالر تمام شده است.

بعد از عملیات "الماسک" که بزرگترین عملیات اردوی فدرال آلمان علیه طالبان در خزان 2010 بود، اردوی فدرال برای زمین های تخریب شده 78 هزار دالر پرداخت. این بزرگترین رقم در لیست است.

قریب هریک از دو موردی که به طور منفرد به قسم خسارت مالی در لیست آمده اند( 85 مورد از 186 مورد) متعلق به حادثاتی است که توسط وسایط نقلیه اردوی فدرال آلمان به وجود آمده اند.

Kundus Schadenersatzprozess im Landgericht Bonn

ایستاده طرف چپ: کریم پوپل وکیل مدافع قربانیان

خسارت جانی

پیچیده ترین موارد جبران خسارت افراد ملکی می باشد که سهواً در جنگ کشته شده اند. در این لیست نُه بار « شلیک کردن» درج است و چهار بار « خسارت جانی» ضمیمه آن می باشد. پرداخت ها از 1500 تا 7800 دالر می رسد. برای وسایط نقلیه ای که تخریب شده اند تا 10 هزار دالر پرداخته شده است.

 


 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 695
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

اردن: اظهارات نتانیاهو خطری جدی برای صلح است

آمریکا: محل دقیق حملات به عربستان در ایران است/ فرانسه: ...

بی‌بی‌سی: ماه کشتار در افغانستان؛ بیش از ۲۳۰۰ نفر در ...

در یک حملۀ انتحاری در کابل ۲۲ تن جان باختند

روحانی: منطقه، تجزیه سوریه توسط آمریکا را نمی‌پذیرد

ترامپ: واکنش نظامی علیه ایران متناسب با حمله به ...

دعوت عربستان از کارشناسان سازمان ملل برای تحقیق ...

وزیر دفاع آمریکا: برای دفاع از نظم بین‌الملل ...

تقویت واحدهای نظامی اسرائیل در مرز لبنان و سخنان ...

تیراندازی در تگزاس؛ ۵ کشته، ۱۶ زخمی، تیرانداز کشته شد

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اردن: اظهارات نتانیاهو خطری جدی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.