طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7490723

• تعداد بازدیدکننده: 6704930

• تعداد بازدید امروز: 9852

• کاربران آنلاین: 240

 
 

بیانیه نهضت اسلامی افغانستان به مناسبت گزینش محمد یونس قانونی مغز متفکر جهاد و مقاومت به معاونیت اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

1392/12/29

به همان پیمانه که وفات نا باورانه مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم شوکی در میان مجاهدان و ارکان دولت افغانستان ایجاد نموده بود، گزینش به جای محمد یونس قانونی به حیث جانشین و کاندیدای مجاهدان به نامزدی سمت معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان نیز التیام بخش، مهم و معقول بوده است.

قضیه جانشینی قانونی را می توان از زویای زیادی نگریست؛ نخست این که او با مارشال مرحوم هر دو شاگرد یک مکتبی اند به دبیریی بزرگ مردانی چون شهید استاد برهان الدین ربانی و شهید قهرمان ملی .

این هم مکتبی بودن، بسا از خطوط اندیشگی و سیاسی میان این دو شخصیت را روشن می کند و سر نخ های  فکری هر دو این شخصیت طراز اول مملکت را به هم گره میزند.

چیز دیگری که دراین راستا قابل ملاحظه است، همکاری های نزدیک و اساسی این دوچهره در موقعیت های متعدد در تاریخ معاصر افغانستان می باشد. این دو شخصیت با داشتن قدر های مشترک زیادی از لحاظ بینش سیاسی در جامعه به یک سلسله باور های بزرگ ملی دست یافته اند که از آنان چهره ای متفاوت نسبت به هر خرده رهبر ها تصویر می کند. هر دو رهبر،  برای افغانستان کار های شایانی انجام داده اند که با وجودنقد های گسترده به عملکرد های سیاسی آنان، اما از لحاظ نتایج تصامیم شان  بر نظام و دولت از یک سو وبر توده های عظیمی از مردم دین هایی نیز داشته ودارند.

جهان بینی سیاسی این دو شخصیت، در عین داشتن کارنامه مبارزات مسلحانه، آمیخته است با نحوه ای از مدیریتی افغانستان شمول که حتا مخالفان شان را در مصاف منطق و استدلال بی ثبات و بی جواب گذاشته است. از لحاظ زیادی می توان وجوه مشترکی در میان کارنامه های دوازده سال اخیر هر دو شخصیت به دست آورد. هردو تجربه کار در دولت و سپس قرار گرفتن در صف اپوزیسون را با خود داشته اند اما درهردو صورت اعتدال و میانه روی در مسیر مبارزات سیاسی آنان نهادینه شناخته شده اشت.

از سوی دیگر حاکمیت موجود کشور در مقطع های مختلف از هردو حساب برده است. دولت افغانستان هر ازگاهی در مواقع مختلف در بستری فراخ تر، امید هایی نیز به این هردو داشته است که آن هم ناشی از دید سیاسی همه جانبه بیانگر نضج وکمال در مفکوره سیاسی این دو شخصیت است.

آقای محمد یونس قانونی از لحاظ سیاسی به شخصیتی عملگرا شهره است و در جذابیت شخصیت نیز دست بالایی دارد. کما این که از نظر مدیریتی برای طیف کارگزاران کشور شایستگی خود را به اثبات رسانیده و برای مردم کشور در ریاست  پارلمان کشور ، کیاست، عملگرایی، مدارا و پشت کار خود را به اثبات رسانده است.

نهضت اسلامی افغانستان از گزینش محترم محمد یونس قانونی به حیث جانشین معنوی مارشال فهیم ونیز از نامزدی ایشان به سمت معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان حمایت همه جانبه نموده و این انتخاب را به جا، معقول و موجه می داند.

نهضت اسلامی افغانستان در عین حالی که مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم را به مثابه چهره ای تکرار ناشدنی و شخصیتی ویژه حرمت قایل است، رفتن محترم آقای محمد یونس قانونی را به سمت جدید ایشان در شرایط کنونی، اقدامی در خور ایجابات افغانستان یقین می کند.

برای ایشان از نشانی نهضت اسلامی افغانستان توفیق در راه خدمت به مردم افغانستان و خانواده جهاد مردم افغانستان میسر ومقدر باد.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 4731
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

فضای پاکستان به روی پروازهای غیر نظامی باز شد

تمدید ممنوعیت عبور هواپیماهای هندی از آسمان پاکستان/ ...

وزیر خارجه فرانسه: واکنش ایران به تصمیم اشتباه آمریکا ...

خسارت 270 میلیون دلاری فلسطینیان بخاطر ایست بازرسی های ...

نتانیاهو حزب الله را تهدید به حمله کرد

دانش خواستار بررسی اتهام تجاوز جنسی به زنان شد

ظریف: "عهد شکنی آمریکا محدود به برجام نیست و هر توافق ...

حمایت اروپا از پیشنهاد کنفرانس حل تنش میان ایران و ...

پیامد حمله به مساجد؛ نیوزیلندی‌ها سلاح‌ها را پس ...

حسن نصرالله: تمام مراکز حساس اسرائیل در تیررس ماست

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فضای پاکستان به روی پروازهای غیر ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.