طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 6878409

• تعداد بازدیدکننده: 6128478

• تعداد بازدید امروز: 1462

• کاربران آنلاین: 510

 
 

سفر دشوار اما بی دستاورد

1391/10/30

سفر حامد کرزی رئیس جمهور کشور به واشنگتن که در یک مقطع حساس زمانی صورت گرفت از قبل به عنوان یکی از مهمترین سفرهای وی برای افغانستان در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب داده شد به حدی که عده یی این سفر را سرنوشت ساز برای مردم افغانستان دانستند و عده یی دیگر این سفر را دشوار و پرچالش خواندند، آنهم برای اینکه حامدکرزی در این سفر با بسته پیشنهادی فراوان و آرزوهای بی سابقه راهی واشنگتن گردید؛ اما سرانجام برخلاف آنچه از این سفر توقع می رفت رئیس جمهور افغانستان و هیئت همراه دست خالی به وطن برگشتند. اینکه چرا و چگونه این اتفاق افتاد عوامل زیادی دارد که یکی از دلایل آن را می توان در پیشینه‌ روابط کرزی و اوباما که همانا وجود گسترده فساد در اداره کرزی خوانده می‌شود به ارزیابی گرفت.

حامدکرزی که با حمایت بی حد و حصر جورج بوش پسر رئیس جمهوری وقت آمریکا که از سیاست توسعه طلبانه و اجباری حمایت می کرد در افغانستان به قدرت رسیده بود با رویکار آمدن باراک اوباما که تا حد زیادی برخلاف و حتا با سردادن شعار چنج (تغییر) برای بار اول در سال ۲۰۰۸ به سمت رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب شد، فساد اداری در حکومت افغانستان و نبود اراده راسخ در حکومت کابل برای مبارزه جدی با این پدیده را یکی از چالش‌های اساسی در عرصه روابط میان آمریکا و افغانستان می پنداشت.

بنابر این، باراک اوباما کوشید بر حامدکرزی فشار وارد کند تا از فساد اداری که موجب ضایع شدن کمک‌های مالی آمریکا به افغانستان می‌شد، جلوگیری کند و غرض از میان بردن فساد اداری در ادارات افغانستان شش ماه مهلت تعیین کرد؛ در مقابل حامدکرزی فشار‌های اوباما و عدم حمایتش از وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ را تلاش برای جلوگیری از به قدرت رسیدن یا تضعیف حکومتش قلمداد نمود.

هرچند از آن زمان تا کنون مدت چهار سال سپری می شود اما هنوز هم دیده می شود که تنش  ها میان حامدکرزی و اوباما کماکان به حال خود باقیست و نمود بارز آن در سفر اخیر رئیس جمهور افغانستان به آمریکا واضحاً به مشاهده رسید.

در این سفر اوباما در تشریح آینده ماموریت نظامی خود در افغانستان گفت که از بهار سال ۱۳۹۲ نقش سربازان آمریکایی به «آموزش، راهنمایی و کمک به نیروهای افغانستان» محدود خواهد شد و آن را گامی دیگر به سوی بازگرداندن حاکمیت ملی کامل افغانستان به افغان ها خواند و تاکید کرد که تا پایان ۲۰۱۴ جنگ آمریکا در افغانستان به شکل مسئولانه پایان خواهد یافت.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین مهمترین دستاورد خود از این سفر را برگزاری یک انتخابات درست با سازماندهی خوب و بدون دخالت آمریکا که مردم افغانستان بتوانند رئیس جمهوری بعدی خود را انتخاب کنند دانست».‌

به باور آگاهان امور سال 2014 آن طوری که در رسانه ها بازتاب می یابد نیست بلکه 2014 و پس از آن برای آمریکا پایان ‌یک مأموریت طولانی، خونین و پر مصرف خواهد بود. زیرا آمریکا طی دوازده سال گذشته به خاطر تسخیر منطقه و گسترش نفوذ خود از هر وسیله ممکن استفاده برد اما به نتیجه یی نرسید بنابر این سعی‌ دارد تا با کمترین هزینه مالی و جانی از افغانستان طوری خارج شود که پایان جنگ را رسانه ها و تاریخ نگاران شکست نظامی برای آمریکا قلمداد نکنند.

از سوی دیگر حامد کرزی نیز نگران قضاوت تاریخ در مورد عملکرد خود و نگران مقایسه دستاوردهای حکومتش با دیگر رهبرانی که از قندهار، زادگاهش برخاسته اند، هست. همچنان وی نگران آن است افغانستانی را که بعد از ۱۲ سال به رهبر جدیدی واگذار خواهد کرد، چه افغانستانی خواهد بود؛ ضعیف و درگیر جنگ یا قوی و با ثبات؟

با همین بینش و رویکرد و انبوهی از بسته های پیشنهادی و گلایه در سفر به آمریکا پرداخت و سرانجام مایوسانه و بی دستاورد به خانه برگشت.

پایگاه شورای قدس

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 3535
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

آخرین اخبار

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان در پیوند به نشر اسم این ...

انتقال سفارت برزیل، بر صادرات گوشت به کشورهای اسلامی ...

تظاهرات بازگشت/ زخمی شدن 30 فلسطینی

نگرانی کنگره امریکا از خودسری ترامپ در تغییر جایگاه ...

"موفقیت نظام‌های اقتدارگرا، دموکراسی لیبرال را تهدید ...

ترامپ زیر فشار یک اتهام تازه

طالبان "ده‌ها خانواده" را از ساحه کنترل خود "مجبور به ...

حنیف اتمر با تعهد به تغییر قانون اساسی برای انتخابات ...

آلمان "ممنوعیت فعالیت شرکت چینی هواوی را بررسی می‌کند"

حملۀ طالبان بر اردوگاه گرین ولیج؛ حالت ۳۰ تن از ...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.