طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7686782

• تعداد بازدیدکننده: 6888108

• تعداد بازدید امروز: 6778

• کاربران آنلاین: 100

 
 

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس)

كابل –افغانستان 27/ رمضان المبارك 1430

روز پنجشنبه مورخ بيست وهفتم رمضان المبارك 1430هجري،قمري است. مردم مسلمان افغانستان به ويژه روزه‌داران شهر كابل در بازارهاي مزدحم شهر در رفت و آمد هستند و براي فرارسيدن عيد سعيد فطر آمادگي مي‌گيرند، آمادگي براي رخصت كردن يك مهمان گرامي يعني رمضان المبارك و استقبال از ورود مهمان نو رسيده ديگر «عيد سعيدفطر» مردم همه از بام تا شام مصروف سر و سامان دادن به پذيرايي مهمانان و عزيزان روزه داري كه عنقريب و در روز عيد سعيد فطر به خانه هاي شان خواهند آمد مي‌باشند!... وقتي از گوشه‌يي به شهر نگاه مي‌كني مي‌بيني كه پدري در فكر تهيه لباس براي فرزندان و غذاي عيدي براي افطار بعد از رمضان است!... مادري در ساختن لباس و پوشاك براي اعضاي خانواده!... پسران و دختران نيز در خانه‌ها هرآن، چشم به در دوخته اند تا پدران، مادران و برادران بزرگ شان بخاطر خوشي روز عيدشان چه براي شان مي‌آورند؟!...

طفلكان نيز در هر كوي و برزن مصروف بازي هاي كودكانه خود هستند، و هر يكي از ديگري مي‌پرسد كه پدرت براي عيدت چه خريده است؟!... و روز كم كم به پايان خود نزديك مي‌شود و آفتاب هم از نور و تابش آن لحظه به لحظه خيره‌تر مي‌گردد و براي اينكه ديگر آن گرمي و درخشندگي چند ساعت پيشتر خود را از دست داده است، خود را پشت ابرها و كوه‌هاي سر به فلك كشيده غرب كابل پنهان مي‌نمايد. اما از آنسوي ديگر سياهي شب كه مي‌خواهد با غروب آفتاب خود را ميدان دار جلوه دهد، با گذشت هر دقيقه چتر سياهي خود را مي‌گستراند و جلو ديد انسان را پرده هاي ضخيم تاريكي مي‌پوشاند.

مردم نيز با نزديك شدن شام و فرا رسيدن تاريكي شب، غذاهايي را كه براي افطار روزه هاي شان در طول روز تهيه كرده اند آماده مي‌سازند و هركس را مي‌بيني كه با غذاي مختصري از خانه، روانه مسجد است و بسياري ديگر با آنكه غذاها جلو چشمان شان گذاشته اما دست برآن نمي‌برند و فقط منتظر بانگ موذن و شنيدن صداي الله اكبر و پيك فرا رسيدن شام هستند.

اما در گوشة غرب كابل حال و هواي شهر به  گونه‌يي ديگر است، عصر روز پنجشنبه است عده‌يي از روزه داران مومن و خداجو، خانه‌هاي شان را ترك گفته و در هتل الماس غرب گردهم آمده اند، اينجا در هتل وقتي داخل مي‌شوي چشمت به تابلوي بزرگي مي‌افتد كه درآن نوشته شده است: «اقصا زمزمه قرآن» (به مناسبت روز جهاني قدس؛ فعاليت رسمي شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مباركتان باد!) و صالون هتل پذيراي روزه داراني است كه لحظاتي بعد خواهند آمد!... راستي اينها كي‌ها هستند و چه مي‌خواهند!... اينها موسسان و اعضاي «شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف» هستند و عده‌يي ديگر!... آمده اند تا از يكسو نتيجه تلاش‌ها ونشست هاي شان را به چشم ببينند و نهالي را كه غرس كرده اند مي‌خواهند به بار بنشيند.

آري! فرهيختگان مومن كشور، از چندين ماه بدينسو با نشست هاي شبا روزي شان و با تبادل آرا و افكار با تعداد زيادي از انديشوران مسلمان نهالي را زير نام «شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف» غرس كرده اند و اكنون گردهم آمده اند كه آن را به ساير هموطنان خود به معرفي بگيرند و در رابطه به اهداف و برنامه‌هاي بعدي آن تصميم بگيرند و برنامه ريزي كنند!...

به سخن ديگر، اين روزه داران مومن شهر كابل، گردهم آمده اند تا خوشي‌هاي عيدي كودكان شان را با كودكان فلسطيني تقسيم نمايند!... لحظات خوب خواهران، همسران و مادران خود را با خواهران، همسران و مادران فلسطيني شان شريك سازند!... چرا و چگونه؟!... چون در اينجا اكثر كودكان غرق در خوشي عيدانه شان هستند كه خانواده شان براي شان تهيه ديده است!... اما در آنجا در فلسطين، كودكان هر لحظه چشم به در دوخته اند كه چه وقت پدران شان سالم به خانه مي‌آيند!... اينجا در كابل كودكان عيد دارند و خوشي!... در آنجا در فلسطين كودكان نه تنها عيد ندارند بلكه بسياري از آنان پدر ندارند!... چون پدران واعضاي خانوادة شان را رژيم فاسد اسرائيل از آنان گرفته است!...

اينجا در كابل مادران و خواهران مصروف آمادگي و تجليل از روز عيد سعيد فطر هستند، و در آنجا در فلسطين خواهران و مادران دارند آمادگي مي‌گيرند براي تجليل از خون هزاران شهيد، روز يادآوري مظلومان، روز همبستگي مسلمانان جهان با ملت دردمند فلسطين!... روز افشاي وحشي گري هاي يك رژيم خونخوار و خانمانسوز!... يعني روز جهاني قدس در آنجا در فلسطين مادران و خواهران چشم و گوش شان متوجه رسانه‌هاي دنيا و مسلمانان جهان است كه امسال برادران و خواهران مسلمان شان در گوشه، گوشه دنيا چه مي‌كنند و در باره آزادي قبله اولين شان چه تصميم مي‌گيرند؟!...

بلي! اينجا در كابل، شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و اعضاي آن گردهم آمده اند، تا فردا كه آخرين جمعه ماه مبارك رمضان و روز جهاني قدس است، صداي اعتراض شان را عليه رژيم صهيونيستي به گوش جهانيان برسانند و به حمايت از برادران و خواهران فلسطيني خود بشتابند!... در اين روز براي اسرائيل و حاميان اسرائيل بگوييند كه آي حاميان ترور و جنگ و جنايت!... آيا نديديد كه بيش از شصت سال عمر تان را هدر داديد، تا ملت مسلمان و غيور فلسطين را در بند آوريد و ازآن سرزمين بيرون نماييد، اما نتوانستيد و از اين بعد هم هرگز نمي‌توانيد، چون مومنان را خدا ياور است و مسلمانان ديگر نيز!...

و براي برادران و خواهران فلسطيني خود نيز اطمينان بدهند كه آي ملت غيور و سر بكف و قهرمان فلسطين! آگاه باشيد و بدانيد كه خدا با شماست و ما نيز با شماييم!... ما امشب گردهم آمده ايم تا صداي مظلوميت شما را به سردمداران جهان گوشزد نماييم!... آي ملت بزرگ و شجاع فلسطين! بدانيد تا زماني كه ما زنده ايم و زير پرچم اسلام زندگي‌ مي‌كنيم، لحظه‌يي از ياد شما دور نخواهيم بود و با شما هستيم و خواهيم بود!...

امشب ما نهادي را تهداب گذاري مي‌كنيم كه انشاءالله براي مومنان و مجاهدان دلير فلسطيني روحيه اسرائيل ستيزي و براي دشمنان اسلام و مسلمانان نابودي و زبوني ببار خواهند آورد!... بلي... شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و اين تفصيل آن اجمال:

***

حوالي ساعت عصر است و سالون هوتل به روي علاقمندان آغوش گشوده است و فضاي نيمه سكوت حاضران را فرا گرفته كه آقاي حاج عباس حسن زاده عضو شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف روي ستيژ آمده و شعر حماسي‌اي را چنين به دكلمه مي‌گيرد:

قدس مي گويد كه آزادم كنيد

گوش براين راه و فريادم كنيد

مسلمين را قبلة اول منم

خالي از اين شر و شيادم كنيد

 

سپس آقاي حسن زاده خطاب به حاضران محفل مي‌گويد: عزيزان امروز، روز هشدار مسلمين و روز مبارزه دنياي اسلام با كفر جهاني فرا رسيده است، دفاع جانانة مسلمانان از سرزمين فلسطين كه همواره مورد توجه پيامبر اكرم(ص) در صدر اسلام بوده است اما بي توجهي نسبت به اين منطقه و سست شدن پيوند ها ميان مسلمانان سبب اشغال اين مكان مقدس به دست صهيونيست هاي غاصب شده و با گذشت چندين دهه مردم اين كشور نه تنها نتوانستند اشغالگران را از اين خطة مقدس بيرون برانند بلكه با گذشت هر روز با بحران هاي بيشتري دست و پنجه نرم مي‌كنند.

درد و رنج ملت مظلوم و بي دفاع فلسطين درد همة مسلمانان جهان بشمار مي‌رود، بحران فلسطين ريشه در تمام بحران هاي جهان اسلام دارد. قدس از ديدگاه اسلام از جايگاه قابل توجهي برخوردار است و تمام گروهها، مذاهب و نهضت هاي اسلامي براين امر اتفاق دارند.

روز قدس يوم الله است، روز قدس روز اسلام است، روز قدس روز احياي عظمت اسلام و نجات مسلمانان مظلوم فلسطين است، روز قدس روز امتياز حق از باطل است.

آقاي حسن زاده پس از ايراد مقدمه مختصر خويش از قاري سيدفرهاد حسيني دعوت به تلاوت آيات روح افزا و جانبخش كلام الله مجيد مي‌نمايد كه با تلاوت آياتي از قرآنكريم محفل رسماً آغاز مي‌گردد.

اولين سخنران اين محفل آقاي سيدحسن جعفري رئيس حزب رفاه ملي افغانستان است، ايشان پيرامون عظمت و جايگاه روز جهانيقدس شريف به ايراد سخن پرداخته گفتند: دوستان عزيز! شما ببينيد از سال 1948 ميلادي كه رژيم صهيونيستي بر فلسطين تجاوز نمود و ملت فلسطين را آواره كرد درست بيشتر از شصت سال مي گذرد، و طي اين شش دهه مردم مسلمان فلسطين دچار مصيبت و مشكل هستند، شرايط بسيار سخت و ناگواري را سپري مي‌كنند مسلمانان نبايد از حال برادران فلسطيني خود غافل باشند.

آقاي جعفري افزود: حضرت امام خميني(رح) درست سي سال قبل از امروز در 16 اسد سال 1358 آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را به نام روز جهاني قدس اعلام كرد كه مسلمانان بايد اين روز را گرامي بدارند چون كه قضيه قدس تنها مربوط به فلسطين نيست، تنها به مسلمانان عرب يا امت عرب تعلق ندارد. تمام مسلمانان جهان بايد اين روز را گرامي بدارند تا زمينه اين ايجاد شود كه قدس شريف از چنگال اين جرثومه فساد (اسرائيل) نجات پيدا بكند.

رئيس حزب رفاه ملي افغانستان گفتند: تنها در سال 1961 تجاوز اين رژيم دوهزار و يكصدو هشتادوهشت مورد بر مرز هاي كشور سوريه بود و اگر تجاوز بر مرزهاي اردن را هم برآن اضافه بكنيم بالغ بر چهارصد تجاوز بوده يعني در يك سال دوهزار وپنجصدوهشتادو هشت مورد تجاوز در سرزمين هاي سوريه و اردن اسرائيل داشته است يعني در هر ماه اسرائيل دوصدوپانزده تجاوز داشته است. همچنان در جنگ شش روزه‌يي كه اعراب در سال 1967 داشت شما ديديد كه روسها براي جمال عبدالناصر و سران عرب پيشنهاد كردند و گفتند كه اين شرايط پيش آمده شما آمادگي بگيريد در صورتي كه ديگران مي‌گفتند ما حمله نمي‌كنيم حتا برخي از اسرائيلي ها گفتند ما حمله نمي كنيم و كاري نداريم و شرايط بسيار سختي را بوجود آوردند؛ تا اينكه سربازان عرب را مشغول ساختند و اسرائيل در روز 5/6/1967 با يك هجوم برق آسا توانست چهارصد بال طياره مصر را منهدم بكند كه متأسفانه حملاتي را كه جمال عبدالناصر پيش بيني كرده بود نتوانست پيش ببرد. لذا شرايط بسيار دشواري بر مردم فلسطين ايجاد شد. آقاي جعفري در لابلاي سخنان خود گفت: حركتي كه امام خميني در سال 1358 انجام داد يك حركت بسيار ارزشمند و حركت خوبي بود اين حركت مي توانست براي تمام مسلمانان يك سرمشق و الگو باشد. كشورهاي عربي هميشه داد مي زدند كه اين جنگ، جنگ بين اعراب و اسرائيل است. مطالبي را كه صهيونيست ها به خورد اعراب مي دادند آنها همان را عنوان مي كردند در حاليكه داعيه اسرائيل و گفته او اين است كه مي گويد از نيل تا فرات متعلق به ما است و ما مي خواهيم كه اين كشور ضميمه خاك اسرائيل شود. لذا ما مسلمان ها در خواب غفلت هستيم. شما ببينيد در حدود پانزده مليون يهودي است و

 حدود چهارونيم مليون آن در اسرائيل زندگي مي كند و تقريبا پنج مليون آن در امريكا و بقيه هم در ساير كشور ها است. اگر به گفته امام خميني(رح) مسلمانان هر كدام يك سطل آب در آنجا بريزند اسرائيل را آب مي برد. ولي ما مسلمان ها اتحاد نداريم، يكپارچگي نداريم. شرايط امروز ايجاب نمي كند كه ما همچنان پارچه پارچه باشيم. بايد مردم افغانستان به سوي ملت شدن گام بردارند و فرمايش قرآنكريم را كه مي‌فرمايد: (واعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا) واقعاً به جان و دل قبول كنيم و واقعاً اگر به آن ايمان و باور پيدا بكنيم قطعاً ما موفقيت هاي زيادي خواهيم داشت.

آقاي جعفري در پايان چنين اظهار داشت: از جناب مولوي مفلح رهبر نهضت اسلامي اظهار قدرداني مي كنم كه در اين راستا پيش گام شدند و شوراي حاميان قدس شريف را ايجاد كردند و براي شان اين شورا را تبريك گفته  آرزوي موفقيت مي‌كنم، نهادي كه واقعاً مي تواند مفيد واقع شود. البته در اين شكي نيست كه مردم افغانستان با آنكه خود مشكلات زياد و نارسايي هاي زيادي دارند به ياد قدس شريف هم هستند. به ياد ملت مظلوم و درد كشيده و رنج ديده فلسطين هم هستند و از همين جا ما به برادران عزيز فلسيطني مان اعلام مي كنيم كه شما تنها نيستيد ملت افغانستان و ساير مسلمانان جهان با شما هستند. و اميدوار هستيم كه روزي فرا برسد كه قدس شريف را از چنگال صهيونيست ها آزاد و همه باهم نماز وحدت آفرين را در قدس شريف اقامه بكنيم.

***

به دنبال آن گروه سرود شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف پشت ستيژ قرار گرفتند و شعر حماسي يي را كه ترتيب ديده بودند اين طور به خوانش گرفتند.

***

ما مسلمانيم      اهل قرآنيم

دوستداران                      قدس و قرآنيم

ما مسلمانيم                 اهل قرآنيم

دوستداران                      قدس و قرآنيم

 

رمز ما اسلام       مرز ما ايمان

از حجاز هستيم   يا كه افغانيم

 

امت ما هست     ملتي واحد

دارد اين معنا       گفتة شاهد

 

دين ما باشد                  دشمن ظالم

هركجا مظلوم      حامي آنيم

 

از فلسطين                     ويا كه لبنانيم

دين ما فرمود       جمله انسانيم

 

اي مسلمانان      متحد گرديد

در مسيرِ حق      در صفِ واحد

 

قدس و پژواكي     ناله وفرياد

دارد اي مردم       تا شود آزاد

 

تا توان داريد        ياورش باشيد

حامي راه و                     سنگرش باشيد

 

راه ما راهِ                        عزت مردم

وحدت اسلام       امت اي مردم

 

سخنران بعدي اين محفل آقاي استاد محمداكبري رئيس حزب وحدت ملي اسلامي افغانستان و عضو پارلمان كشور بودند، ايشان سخنان شان را با بيان اين حديث شريف آغاز نمودند كه: (من سمع مناديا ينادي يا للمسلمين فلم يجبه فليس بمسلم) بنابر فرموده رسول گرامي اسلام كسي كه فرياد و استغاثه مورد ستم واقع شده يي را بشنود كه استغاثه مي كند و مي گويد اي مسلمان ها به فريادم برسيد و كمك كنيد و اگر كسي در برابر اين استغاثه و اين كمك خواهي بي تفاوت باشد مسلمان كامل نيست و به وظيفه مسلماني خود درست عمل نكرده است. ما در افغانستان ملتي هستيم كه مصايب زيادي را در گذشته هاي دور و در اين سي سال اخير متحمل شديم، داغ و درد فراوان داريم، كشور ما مجروح است و مردم ما درد و داغ فراوان را ديده است.

سوال مطرح مي شود كه شما با اين همه گرفتاري و مصيبت و مشكلات فراواني كه هنوز هم با آن دست و گريبان هستيد چه جاي آن است كه حرفي از قدس بزنيد يا از مظلوميت مردم فلسطين؟ اما اين حرف، حرف يك مسلمان متعهد نيست.

سوال ديگر اين است كه چه بايد بكنيم كه بيت المقدس آزاد شود؟ چه كار بايد بكنيم كه صلح عادلانه در فلسطين حاكم شود، و بحران خاورميانه كه قطعاً ناشي از اشغالگري اسرائيل مي شود به پايان برسد؟

جواب: اينكه در اين شصت سال چرا فلسطين و بيت المقدس آزاد نشده به نظر بنده يك طرف مسلمان ها قرار دارند طرف ديگر كه يهود است يهودي كه در حدود 12 مليون نفر است و يك سوم آن كه بالغ بر پنج مليون يهودي مي‌شود در سرزمين اشغالي فلسطين حكومت و جنايت مي‌كند. شايد همين تعداد در امريكا وبقيه در جاهاي ديگر.

خوب در برابر آن مسلمانها چقدر تعداد شان هست؟ خوب شايد در حدود يك مليارد و سه صد مليون نفر مسلمان داشته باشيم. تنها سه صد مليون عرب داريم كه ثروت بي‌حساب دارند، ذخاير بسيار فراوان دارد، چند نقطة استراتيژيك در دست مسلمان ها است اما با همة اينها چرا بيت المقدس و فلسطين آزاد نشد؟!

مسلمان ها، امت اسلام يك طرف و طرف ديگر حكومت هاي اين ملت هاي مسلمان وجود دارد، كشورهاي امت اسلام را و عالم اسلام را استعمار جهاني توسط عوامل بيروني و افراد ضعيف النفس و جاه طلب خود تكه تكه كرده اند. كشورهايي درست كردند كه تعداد نفوس آن به يك مليون هم نمي رسد. شما در همين كشورهاي عربي كشوري را سراغ داريد كه تشكيل دارد رئيس جمهور يا اميري دارد، ولي نفوس آن به پنجصد هزار نفر نمي‌رسد اين كار، كار استعمار بوده كه اينها را تكه تكه كرده است در حالي كه ملت عرب دين شان يك است و قوميت شان هم يكي است و اگر همين سه صدمليون عرب هم يكپارچه مي‌بود و توان خود را به خرچ مي داد ما باور ما اين است كه بيت المقدس آزاد مي شد و فلسطين هم از امنيت خوب برخوردار مي‌شد. مي بينيم كه در اينجا حكومت ها حامل درد مردم نيست، مورد انتخاب مردم نيست، اينها بيشتر ملاحظه خارجي ها را دارند، ولي سراغ ملت ها را مي گيريم. ملت هاي مسلمان كه كم نيست! اين ملت هاي مسلمان چرا نتوانستند در جهت آزادي قدس توان خود را به كار بيندازند؟! در اينجا دو مسأله وجود دارد:

يكي ملت هاي مسلمان است و علت عمده اين است كه ملت هاي مسلمان همبستگي لازم را در برابر مسايل اساسي مانند مسأله فلسطين و قدس نداشته و ندارند.

(دراين لحظه گروهي از جوانان كه ملبس با دستمال هاي نماد مقاومت مردم فلسطين  بودند و پرچم هاي افغانستان و فلسطين را با خود حمل مي‌كردند شعار گويان «مرگ بر اسرائيل» ، «زنده باد اسلام» و «زنده باد مردم مجاهد فلسطين» وارد تالار گرديدند كه فضاي محفل را احساس عجيبي فرا گرفت.)

بعداً آقاي اكبري به تعقيب سخنان خود گفت: در حقيقت حكومت هايي كه بر ملت هاي مسلمان در گوشه گوشه دنيا حكومت مي‌كنند آنان خود نقش مانع كننده و زنجير بر دست و پاي ملت هاي مسلمان را ايفا مي كنند. يعني همين حكومت ها هستند كه مانع همبستگي ملت هاي مسلمان شده اند.

 

و ديگر اينكه در ظاهر ما محاسبه مي كنيم كه در يك طرف يك مليارد و سه صد مليون مسلمان، و طرف ديگر حداكثر پانزده مليون يهودي است. ولي قضيه از اين هم گسترده تر است. كفر جهاني تصميم گرفت كه اسرائيل بيايد به منزله يك ميخ آهنين و آتشين در جلو چشم مسلمانان در فلسطين كوبيده شود. اين بدست شياطين جهان و به دست كفر جهاني و استكبار بين المللي اسرائيل در قلب جهان اسلام پايگاه گرفته است.

استاد اكبري افزود: كشور هاي بسيار قدرتمند تصميم شان اين است كه اسرائيل را ايجاد كردند و تصميم دارند كه برتري اسرائيل را از لحاظ نظامي هميشه بايد حفظ بكند، و اسرائيل هرجنايتي كه بكند بعضي از اين كشورها متعهد است كه در هر صورت از اسرائيل حمايت بي قيد و شرط بكند. خوب نتيجه اش چه شد؟! نتيجه اينكه چهار مليون يا بيشتر يهودي در اينجا زندگي مي كند در ميان جغرافياي اعراب و مسلمان، اينها مي دانند كه ما هر جنايتي كه بكنيم كشورهايي هستند كه از ما حمايت مي كنند. به همين دليل است كه مسأله فلسطين تا هنوز حل نشد و قدس در اشغال دشمنان اسلام است.

چه بايد كرد؟

به نظر ما بر مي گردد به همان دليلي كه گفتيم. وقتي كه ملت هاي مسلمان دست به دست هم بدهد و همبستگي لازم را پيدا بكند و اين در اثر آگاهي ديني و اتكاي به دين و اتكاي به تعاليم اسلام و هبستگي ملت هاي مسلمان است. وقتي كه امت اسلام در همبستگي برسد دنيا هم احساس مسئوليت مي كند.

هرگاه دنيا دست از حمايت اسرائيل بكشد، در آن صورت است كه اسرائيل تن به صلح خواهد داد و در خاورميانه و در فلسطين امنيت و آرامش استقرار خواهد يافت. پس بر مسلمان جهان لازم است كه به همبستگي لازم برسند و در آن صورت است كه دنيا هم دست از حمايت بي قيد و شرط اسرائيل مي كشد و اسرائيل هم متوجه مي شود كه هرگاه به جنايت و جاه طلبي خود ادامه بدهد مورد خشم جهان اسلام قرار مي‌گيرد در اين صورت اين تراژيدي پايان پذير است.

سپس آقاي بركت الله به نمايندگي از محصلان سيدجمال الدين افغان پشت مايك قرار گرفته و سخنان خود را با شعري از سعدي عليه الرحمه چنين آغاز كرد:

چو عضوي بدرد آورد روزگار

دگر عضو ها را نماند قرار

ببينيد عزيزان! تمام دانشمندان جهان گردهم آمدند و خواستند جمله يي را بيابند كه درآن وحدت همه مردم دنيا نهفته باشد به جز همين شعر سعدي پيدا نكردند بنابراين اين شعر زيبا را كه سخنور معظم ما سعدي عليه‌الرحمه گفته است سرلوحه مقر سازمان ملل متحد برگزيدند. اما با تأسف كه امروز هيچ عضوي از اعضاي كشورهاي اسلامي درد نمي كشد، در حالي كه هزارن زن و مرد و طفل فلسطيني زير بمباردمان رژيم صهيونيستي مظلومانه جان مي‌دهند.

آيا كدام كشور اسلامي در اين باره انديشيده و به پا خاسته است، آيا تنها شعار بسنده است؟ تنها گريه كردن بسنده است؟ گريه شيوة زنان است نه مردان. اگر مرد هستيم و اگر مسلمان هستيم بياييد به گفته قرآن كه مي فرمايد: (وقاتلوالمشركين...) به ميدان وارد شويد و مبارزه بكنيد. تا چه وقت زير بار استكبار و استثمار زيستن؟!

قدس سرزمين وحي، هويت ديرينه مسلمانها و ميزبان قبر ابراهيم و صدها پيامبر و مصلح و موحد و خدا پرست است. با غصب سرزمين فلسطين اقتدار، هويت، غرور يكنيم مليارد مسلمان تحت سوال مي‌رود كه بدون شك رفته است.

امروز هويت يكنيم مليارد مسلماني كه شعار مي دهد، و مي گويد: (لاإله الا الله محمد رسول الله) زير سوال رفته است. جاي بسا ننگ و خجالت است براي كشورهاي اسلامي ايكه با داشتن يكنيم مليارد مسلمان در برابر پنج مليون يهود پليد سر تسليم و سكوت فرود آورده اند. همچنان آقاي بركت الله افزود: اگر امروز صلاح الدين ايوبي و صد ها فاتح بزرگ اسلام زنده مي‌بود و يا اگرزنده شوند شايد با اين وضعيت به سكته قلبي مواجه شوند. اين وضعيت دارد در همه كشورهاي اسلامي سرايت مي‌كند. كدام كشور اسلامي را داريم كه در حال حاضر هويت، صلاحيت و اقتدار مستقل داشته باشد؟ يگانه كشوري كه دراين راستا فرياد مي‌كشد، جمهوري اسلامي ايران است كه آنهم زير عنوان هاي مختلف كوبيده مي شود و زير نام دارنده سلاح اتمي و به عنوان حمايتگر از ترويست توهين و محكوم مي‌شود و ديگر كشور ها در اين عرصه بي‌تفاوت هستند.

آقاي بركت الله گفتند: اگر واقعاً مسلمانيم بياييد از مرزهاي قوميت بگذريم و بگذريم از اينكه اگر از چين يا افغانستان هستيم و يا اگر ازبك و تاجيك و هزاره و پشتون و عرب و عجم هستيم. از هويت جهان اسلام كه همانا قدس شريف است مجدانه حراست نماييم. تنها مرگ بر اسرائيل گفتن سودي ندارد، آنچه كه سودمند است اين است كه بر كشورهاي عربي و اسلامي فشار وارد شود كه چرا از هويت اسلامي خود انكار كرده اند، بالاي كشورهاي حامي اسرائيل فشار وارد شود كه چرا از جنايات اسرائيل حمايت مي‌كنند. سخنران ديگر اين محفل آقاي محمدعيسي رحيمي نماينده حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان بود، ايشان سخنان شان را با دكلمه شعري از علامه اقبال لاهوري آغاز كردند:

 

از حجاز و چين و ايرانيم ما

شبنم يك سر خندانيم ما

قلب ما از هند و روم و شام نيست

مرز و بوم ما به جز اسلام نيست

مسلم هستي از نسب بايد گذشت

هم ز ايران و عرب بايد گذشت

مسلم هستي دل به اقليمي مبند

گم مشو اندر جهان چون و چند

 

آقاي رحيمي گفت: هرچند استادان و عزيزان ديگري صحبت هاي بسيار مفيد و جالبي داشتند اما از باب وظيفه يي كه سپرده شده و همه مان به سهم خودمان به هرحال بايد در انجام مسئوليت هاي اسلامي، ديني و فرا مرزي و فرا ملي خود هم به خصوص دراين روز جهاني قدس كه در آخر ماه مبارك رمضان پس از فراغت از يك دوره رياضت و تعليم و تعلم در دانشگاه ماه مبارك رمضان كه دانشگاه انسان سازي و بهار قرآن هست بايد يك تذكراتي و يادآوري هاي از اين مسئوليت هاي فراملي و فرا مرزي خود هم داشته باشيم. ما بايد اعتراف كنيم كه متأسفانه مسلمان ها از قرآن فاصله گرفته اند و از ارزش هاي قرآن و از يكي از سنن هاي ارزشمند اسلامي چون اين چنين مبناهاي فكري مي تواند ارزشمند باشد ومي تواند نفوذ كند در آفاق و انفس جامعه.

آقاي رحيمي گفتند: از حضرت علي(ع) يك جمله يي هست به مالك اشتر كه آيين حكومتداري را به او در واقع يادآوري مي‌كند و مي‌گويد با مردم در اين چنين فضاي تعليمي و فرهنگي و انديشوي رفتار كن: (الناس صنفان) مردم دو صنف هستند؛ تو با اين بينش و دانش و نگرش با مردم رفتار فردي و اجتماعي و سياسي و حكومتداري ات را تنظيم كن (اما اخٌ لك في‌الدين و اما نظيرٌ لك في‌الخلق) متأسفانه ما همه مسلمانها در يك محبسي از منافع فقط ملي محبوس شديم و فراتر از آن را نمي توانيم ببينيم. با اينكه اين وظايف متقابل بر اساس منافع ملي و واحد سياسي و مسأله مليت كه دولت-ملت يك پديدة جديد الولاده است كه پس از قرار داد استراليا در اروپا امضا شد توسط رؤساي كشورها و جالب اين است كه در آخر همين معاهده يي كه همه كشورها در پاي آن امضا كردند و مرز ها را به رسميت شناختند آمده كه اين رسميت مرزها و واحد هاي سياسي براي يك انضباط و دسپلين جهاني و تهديد مرزها و منافع ملي كشورها هست اما انسان ها و آدم هايي كه در اين كشور ها زندگي مي‌كنند نبايد به اين بهانه شرافت انساني را، مروت انساني و شفقت انساني را فراموش بكنند و مسئوليت هايي كه از اين فضا بر مي‌خيزد آن را جدي بگيرند.

آقاي رحيمي گفت: امروز همين شعاري را كه حضرت علي كرم‌الله‌وجهه مي فرموده است و به همين معنا روي درب مقر سازمان ملل متحد نوشته چرا خود برآن عمل نمي‌كنند؟

بني آدم اعضاي يكديگر اند

كه در آفرينش زيك گوهر اند

چو عضوي به درد آورد روزگار

دگر عضو ها را نماند قرار

ولي آيا ما واقعاً اينگونه هستيم كه اگر عضوي از جامعه اسلامي حالا فرقي نمي‌كند در كجاي از دنياي اسلام باشد. آيا روزي كه غزه بمبارد مي شد چقدر انسان ها حس همنوايي داشتند در جايي كه همين مسلمان هاي افغانستان مورد حمله، ظلم و ستم قرار مي‌گيرد چقدر انسان‌هاي ديگر احساس همنوايي مي‌كنند. و يا ديگر كشورهاي اسلامي در ايران، در پاكستان، در لبنان و در هر گوشه يي از دنيا اين است كه ما يكبارديگر وظايف مان را در فضاي اسلامي و در افكار و عقايد و انديشه ها و آرمان مشترك فرا مرزي مان تمرين بكنيم.

من اميدوار هستم كه انشاءالله با فرهنگ سازي ايكه در رابطه با اين گسترش و توسعه و بسط افكار و انديشه هاي واقعاً عام و كلان اسلامي كه ذريعه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف شده و مي شود كم كم آحاد جامعه ما و جامعه اسلامي به آن ارزش ها و مسئوليت هاي فرامرزي شان متوجه گردند؛ به اميد آن روز.

در اخير محفل مولوي محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامي افغانستان و رئيس شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف در رابطه به برگزاري روز جهاني قدس و آمادگي اين شورا به حاضران معلومات داده گفت: ابتدا تشريف آوري همه شما عزيزان را براي آغاز به كار شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف خير مقدم مي گويم. ما برنامه هايي كه روي دست داريم فردا انشاءالله در ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل به اجرا گذاشته مي‌شود كه شما همه در جريان هستيد. اينجا فقط يك مجلس تصميم گيري و يا مجلس جمع بندي جلسات قبلي كه با اعضاي شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف داشتيم، مي‌باشد كه بعد از افطار انشاءالله جلسه آغاز مي‌شود و در قسمت اينكه تا چه حد كارها انجام شده است و كار هاي بعدي چگونه انجام شود روي آن يك توافق كلي صورت مي‌گيرد.

رئيس شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف گفت: آنچه كه براي ما بسيار مهم و گفتني است در سه دقيقه مختصر خدمت شما به عرض مي‌رسانم: ببينيد دوستان عزيز! وقتي كه مي گوييم مسجدالاقصي، وقتي كه مي گوييم قدس، طوري كه جناب استاد اكبري گفتند قدس و فلسطين ديگر مرز نمي‌شناسد، يعني دنياي اسلام همه فلسطين است، از جزيره جاوا شروع تا كوه هاي قفقاز و... همه كشورهاي اسلامي فلسطين هستند از اينرو وجيبه هر يك ما دفاع از قدس و دفاع از سرزمين فلسطين است.

آقاي مفلح در لابلاي سخنان خود افزود: ببينيد قرآن مي‌گويد (سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ) و قرآن مي‌گويد دفاع از شعاير الله واجب است ما نمي توانيم روزه بگيريم، نماز بخوانيم ولي در هم و غم فلسطين نباشيم.

چيز ديگري كه ميخواهم به عرض برسانم اينكه اسرائيل و كشورهاي حامي آن به ويژه امريكا مي خواهند كه فشار جنگ را از خود كم كرده و بياورند به كشور ما با همين منطق ما از چند سال بدينسو وارد قضيه قدس و فلسطين شديم و انشاءالله تعالي به پيش خواهيم رفت. بنابر اين وعده ما و شما فردا در چوك دهبوري به نمايندگي از مردم مسلمان افغانستان با يك صدا در برابر اسرائيل نه خواهيم گفت و حاميان اسرائيل را محكوم خواهيم كرد.

در اخير محفل مولوي محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامي افغانستان و رئيس شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف در رابطه به برگزاري روز جهاني قدس و آمادگي اين شورا به حاضران معلومات داده گفت: ابتدا تشريف آوري همه شما عزيزان را براي آغاز به كار شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف خير مقدم مي گويم. ما برنامه هايي كه روي دست داريم فردا انشاءالله در ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل به اجرا گذاشته مي‌شود كه شما همه در جريان هستيد. اينجا فقط يك مجلس تصميم گيري و يا مجلس جمع بندي جلسات قبلي كه با اعضاي شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف داشتيم، مي‌باشد كه بعد از افطار انشاءالله جلسه آغاز مي‌شود و در قسمت اينكه تا چه حد كارها انجام شده است و كار هاي بعدي چگونه انجام شود روي آن يك توافق كلي صورت مي‌گيرد.

رئيس شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف گفت: آنچه كه براي ما بسيار مهم و گفتني است در سه دقيقه مختصر خدمت شما به عرض مي‌رسانم: ببينيد دوستان عزيز! وقتي كه مي گوييم مسجدالاقصي، وقتي كه مي گوييم قدس، طوري كه جناب استاد اكبري گفتند قدس و فلسطين ديگر مرز نمي‌شناسد، يعني دنياي اسلام همه فلسطين است، از جزيره جاوا شروع تا كوه هاي قفقاز و... همه كشورهاي اسلامي فلسطين هستند از اينرو وجيبه هر يك ما دفاع از قدس و دفاع از سرزمين فلسطين است.

آقاي مفلح در لابلاي سخنان خود افزود: ببينيد قرآن مي‌گويد (سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ) و قرآن مي‌گويد دفاع از شعاير الله واجب است ما نمي توانيم روزه بگيريم، نماز بخوانيم ولي در هم و غم فلسطين نباشيم. چيز ديگري كه ميخواهم به عرض برسانم اينكه اسرائيل و كشورهاي حامي آن به ويژه امريكا مي خواهند كه فشار جنگ را از

خود كم كرده و بياورند به كشور ما با همين منطق ما از چند سال بدينسو وارد قضيه قدس و فلسطين شديم و انشاءالله تعالي به پيش خواهيم رفت. بنابر اين وعده ما و شما فردا که در چوك دهبوري به نمايندگي از مردم مسلمان افغانستان با يك صدا در برابر اسرائيل نه خواهيم گفت و حاميان اسرائيل را محكوم خواهيم كرد.

     در اخير گرداننده محفل از آقاي محمدعلي فطري عضو شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف خواست كه ضمن سخنراني كوتاه و دعائيه محفل را رسماً پايان بخشد. آقاي فطري با ابراز تشكر از اشتراك كنندگان و با تبريك گفتن فعاليت رسمي شوراي فرهنگي به همه ملت افغانستان گفت: من فقط چند راه حل براي نجات فلسطين ارائه مي‌دهم:

يك مقاومت:

اگر ما به تاريخ اشغال از شصت سال پيش نگاه كنيم قطعنامه هاي بسياري به نفع مردم فلسطين صادر شده اما كاري نكرده، بسياري از كشورهاي اسلامي بسيار موضع خوبي گرفته اند اما در عمل، اشغال و اشغال و اشغال! كشتار و كشتار و بازهم كشتار! آوارگي و آوارگي و بازهم آوارگي! راه حل، مقاومت جانانة جوانان فلسطين در داخل سرزمين هاي اشغالي است، اين راهي است كه نوه خليفه چهارم اسلام، امام اول حسين بن علي(ع) به عموم مسلمانان آموخت كه اگر اي انسان هاي مظلوم و در تحت ستم اگر نمي توانيد ظالم را شكست بدهيد مي توانيد با عمليات شهادت طلبانه و در طبق اخلاص قرار دادن تنها سرمايه خود يعني جان و خون خود مي توانيد دشمن را رسوا كنيد و خون شما در رگ هاي اجتماع و جوانان ديگر به جوش خواهد آمد و ظالم را كه رسوا كرده ايد به نابودي خواهد كشاند، فقط مقاومت و مقاومت و اين مقاومت دوتا جواب مثبت تا حالا در فلسطين داده است. يك؛ مقاومت جوانان غزه در جنگ 22 روزه، و مقاومت جوانان جنوب لبنان در جنگ 33 روزه. پس راه حل اول ما چيست؟ فقط مقاومت در داخل فلسطين. ديگر به هيچ چيزي توجه نكنيد به سازمان ملل، به حقوق بشر، به سازمان امنيت و به قطعنامه ها، اينها همه فريبي براي مسلمان هاست، آنان جنگ زرگري ايجاد مي كنند و كار خود را مي كنند.

دوم حمايت ازمقاومت:

حمايت از مقاومت جوانان فلسطين در سرتاسر كشورهاي اسلامي، اين مرگ بر اسرائيل گفتن و زنده باد فلسطين گفتن دردي را دوا نمي كند، نه آنهايي كه در فلسطين هستند اگر بيش از يك ونيم مليارد مسلمان فرياد بزنند كه اي جوان مسلمان فلسطيني، ما پشتيبان شما هستيم اما چكنيم كه مردهاي ناسيوناليزم ما را نمي گذارند كه جهاد في‌سبيل‌الله كنيم. پس دومين راه حل نجات فلسطين عبارت است از حمايت از مقاومت در داخل فلسطين.

سوم مبارزه با ناسيوناليزم:

راه حل سوم براي نجات فلسطين مبارزه با ناسيوناليزم و ملي گرايي است، از وقتي كه به گفته «محمد عبده» كشور را لقمه لقمه كردند و هر لقمه در دهان يك استعمارگر قرار گرفت، فلسطين شصت سال در آوارگي بسر برد. اگر ما ديگر افغان و ترك و ايران نگوييم و همه دست به دست هم بدهيم فلسطين آزاد خواهد شد.

آقاي فطري در ادامه صحبت‌هاي شان اين اشعار را زمزمه كردند:

ني افغان ونی ترك و تتاريم

چمن زاريم و از يك شاخساريم

تميز رنگ و بو بر ما حرام است

كه ما پروردة يك نو بهاريم

همچنان آقاي فطري با خوانش اين دعا ئیه به محفل پايان داد:

خدايا مشكل فلسطين را با دستان جوانان فلسطيني حل بفرما!

پروردگارا! به ما توفيق عبادت، اطاعت و كمك به مسلمانان را را عنايت بفرما!

پروردگارا! حوايج جمله مسلمانان به خصوص اين جمع را برآورده بفرما!

گفتني است كه محفل با آمادگي كامل براي راهپيمايي فردا جمعه يعني (روز جهاني قدس) با يك دنیای از  احساس و شور و شوق به پايان رسيد.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1678
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام)

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود

برای ریاست جمهوری 27 نفر و برای شوراهای ولایتی بیش از 3000 نفر ثبت نام کردند

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

قطع نامه نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

• نمایش اقتدار جهانی در روز قدس

فراخوان! باتوجه به حوادث جهان اسلام؛ یوم الله روزجهانی قدس 1391 در افغانستان با شکوه تر از هرسال برگزار خواهد شد

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

مقدمه کتاب در آغوش هوای اقصا (دو سوال ویک پاسخ!)

درمیان استقبال پرشور مردم سوریه؛ اعضای کاروان جهانی الی بیت المقدس صبح امروز وارد دمشق شدند

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان (نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان))

آی امریکائیان آی نمایندگان صلیبی ها - صهیونیست ها! امروز ما آمده ایم تا باشما تسویه وتصفیه حساب نماییم...

شهادت استاد مکتب شهادت

تحریم لویه جرگه و مخالفت با پایگاه های دایم آمریکا در افغانستان

فصل برگریز عکاسی و مخالفت با پیمان استراتیژیک با امریکا (نمایشگاه تصاویر قربانیان هجوم امریکا بر افغانستان 2/8/1390)

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس شریف

شراره ایمان (همه سبز از یاد او و او الگوی برتر برای همه) به مناسبت بیست ودومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

امریکا بزرگترین تروریست است (همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان)

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر (همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان )

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم (مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند)

همایش بازگشت به قرآن

گردهمآیی تجلیل از روز جهانی قدس (بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین 1389

«شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین» (شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

روزي كه كابل همه خشم بود: (گزارشي از مسجد جامع پل خشتي كابل)

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... (گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل)

قدس شريف محور صلح جهاني(يادداشتي برجلسه گشايش شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

نگاه کوتا به فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اردن: اظهارات نتانیاهو خطری جدی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.