طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7360971

• تعداد بازدیدکننده: 6586885

• تعداد بازدید امروز: 300

• کاربران آنلاین: 40

 
 

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

13ربیع الاول 1433 هجری، قمری برابر با17 برج دلو 1390 یکی از روزهای مهم در تاریخ نهضت اسلامی افغانستان ثبت گردید. در این روز شاید برخلاف آنچه که فعلاً معمول است، یکی از هوتل‌های خیلی ساده و بسیط در شهر کابل شاهد ختم قرآنکریم به مناسبت تجلیل از میلاد منور پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود. در چنین روزی که جامعه اسلامی افغانستان غرق در شادی به مناسبت زاد روز پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود گروهی از نخبه ترین چهره‌های علمی و سیاسی افغانستان دست به اقدامی کم نظیر و تاریخی زدند.

ختم قرآنکریم، در مقدمه و دیباچه یک نشست سیاسی چیزی است که هیچگاهی در تاریخ سیاسی افغانستان روایت نشده است. اما با یمن روز مولود مسعود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، برای بار سوم تجدید بنای نهضت اسلامی محفل گرفته شد و طی این محفل و در فضای کاملاً قدسی  بحث روی انتخاب رهبری نهضت اسلامی افغانستان با شیوه‌ای کاملاً اسلامی و متمدنانه آغاز گردید و به بسیار زیبایی به انجام رسید.

شاید یکی از کارهایی که به ندرت در تاریخ این کشور روایت شده باشد این است که در این محفل به معنای واقعی آن وحدت اسلامی به نمایش درآمد. سنی و شیعه که دوشاخه از یک درخت، دو خانه در یک سرای، دو لباس بر یک قامت و دو تن با یک روان می‌باشد در این نشست گردهم آمده بودند.

در این مجلس بعد از ختم قرآن کریم، مولوی محمد مختار مفلح به شرح آجندا پرداخت و بعداً به مناسبت مولود مسعود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سخنرانی موجزی انجام داد. (که اینک با هم میخوانیم)

 

متن سخنرانی مولوی مفلح:

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی تتم بنعمته الصالحات و الصلاة والسلام علی حبیبه و صفیه الذی ارسله بالحق بشیرا ونذیرا و علی آله الطیبین واصحابه المتقین.

قال‌الله تبارک و تعالی: فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه- الآیه-

حضار گرامی، برادران و خواهران عزیز اعضای مؤسس نهضت اسلامی افغانستان!

خوشحالم که یکبار دیگر در این فرصت طیبه و روزهای خجسته‌ای که ما همه از فرحت میلاد مسعود پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، لبریز هستیم شما را در پیوند به این مناسبت خجسته برای تجدید عهد و تعمیر بنیان جدید نهضت اسلامی افغانستان ملاقات می‌کنم.

به راستی زمانی که ما قرآن را می‌خوانیم، می‌بینیم که قرآن کریم، دو صفتی که از اوصاف کمالیه الله متعال است را به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نسبت داده است، این دو وصف همان صفت «رؤوف» و «رحیم» است.

واضح است که همه مفسران جلیل القدر اسلامی این دو صفت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را تفسیر و توجیه داشته اند.

اما زمانی ما امروز در متن جامعه معاصر عمیق می‌شویم، زمانی ما به همه فرآورده‌های فرهنگی‌ای که از غرب و شرق برای انسان‌ها می‌رسد دقت می‌کنیم و وقتی ما به سرگشتگی‌ها، دشواری‌ها، و پیچیدگی‌های مسیر، مبهم بودن راه‌های نا مشخص بشریت متوجه می‌شویم، و در فرجام زمانی به تیره روزی‌هایی که جهان معاصر بافلسفه‌ها، با طعام اخلاقی زننده‌ای که به خورد دنیا داده است چشم می‌دوزیم و.... زمانی ما که به انسان می‌بینیم که در دامن مادیت فلسفه غرب و در دامن تفکر وا مانده و عقب زده شرق در راه تاریخ گیج ایستاده است... درست در این زمان است که ما معنای وسیع و جامع الاطراف این دو صفتی که در شان نبی کریم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم وارد شده است را به صورت حسی و به گونه تجربی درک می‌کنیم.

بلی این پیامبر رؤوف و رحیم دستوری را با خود آورد که حق ظالم را از مظلوم می‌ستاند و هم مظلوم را که در برابر ظالم قیام نکند به نکوهش می‌گیرد، و هم برای مستضعفین راه و چاره نجات را می‌آموزد و برای مستکبران موعد تعیین می‌کند و هم برای نسل‌هایی که در این عالم بالتناوب می‌آیند و می‌روند مسیرهای آراسته و معقول را نشان می‌دهد، عدالت را به بهترین گونه‌ی عملی آن تمثیل می‌کند و می‌آموزد، تبعیض را نفی می‌کند، مساوات و عدالت را می‌ستاید، به همه انسان‌ها معنای انسانیت را درست تفسیر می‌کند و می‌گوید که هیچ عربی بر عجمی و هیچ سفیدی بر سیاهی برتری ندارد، مگر به تقوا و ترس از خدا و نیز نمی‌گذارد تا انسان که اشرف المخلوقات است در برابر سنگ و چوب و گل و... سر بندگی فرود آورد و او را رسم تعبد به خدای بی‌نیاز خالق آسمان‌ها و زمین می‌آموزد.

بلی!... این عصاره و شیره و جوهره و لب لباب و کنه ذات و اصل و بیخ و بنیاد و خلاصه و مجمل و مفصل لطف و عنایت و طهارت، هم رؤوف است و هم رحیم و برای ما علی رئوس الاشهاد می‌گوید که تو انسان در این عصر و در این زمان و در این فرصت از همه وقت محتاج‌تر به دستگیری هستی و نیازمند به ترحم و مستمندتر به لطف و عنایت که اگر نه این بود و تو طعمه گرگ‌های انسان‌نما گردیدی یا درندگان در لباس آدم ترا دریدند آن وقت است که سر پشیمانی به لحد خواهی کوفت.

عزیزان! اعضای مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان!

در چنین موسمی که قلب ما مأنوس به نام گرامی نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است، فرصت سعید و وقت خوشی فرا رسیده است تا سنگ تجدید بنای نهضت اسلامی افغانستان را بگذاریم و دیگر دست زیر رو ننشسته و اجازه ندهیم تا این امت و این ملت و این مردم در کام نهنگان فرو بروند و دام‌های مرئی و نامرئی زیادی آنان را بیشتر از این به اعماق دریای فتنه و توطئه فرو برد.

نهضت اسلامی افغانستان را همه شما می‌شناسید، نهصت اسلامی افغانستان یعنی همه دار و ندار ملت مسلمان افغانستان! مگر نهضت اسلامی نبود که در چندین دهه قبل آمد و دست ملت افغانستان را گرفت و اجاز نداد تا ملت و مردم ما به کام کمونیزم سرخ فرو برود؟ این نهضت اسلامی افغانستان بود که اجازه نداد تا دستان صهیونیزم بین‌المللی دین و هویت مردم افغانستان را ببلعد و آنان را از همه ارزش‌های اسلامی شان خلع کند! و شما خود وارثان برحق نهضت اسلامی افغانستان هستید که قبل از تولد ما تولد شده و پیش از همه ما برای مردم افغانستان آشنا و قابل شناخت است... اما عزیزان، شما به چشم سر خود دیدید که این نهضت اسلامی افغانستان با همه رشادت‌ها و همه فداکاری‌ها و... سخت مظلوم قرار گرفت،... آنانی که همه زندگی شان مدیون نهضت اسلامی بوده است همه پا به میدان نهاده و علیه نهضت اسلامی موقف گرفتند... اما به خوبی دیدیم که مردم افغانستان هیچ گاهی دست از دامن نهضت دور نداشتند و این جریان اسلامی را هیچ گاهی رها ننمودند.

عزیزان! اعضای مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان!

زمانی که ما از نهضت اسلامی سخن می‌زنیم، از یک حزب سیاسی موسمی و فصلی صحبت نمی‌کنیم که وابسته به کیش شخصیت بوده و به نام فلان یا فلان گره خورده باشد یا به حضور او وجود داشته باشد و بالعکس!...

ما از یک جریان همیشه در حال فورانی صحبت می‌کنیم که پیوسته در غلیان بوده و هیچ گاهی در حالت رکود و ایستادگی نبوده است.

جریان‌هایی با این ویژگی‌ها و با این اوصاف قبل از این که به دست گردانندگان آن بیفتد، جریان وجود داشته است و بعد از همه کار گزاران آن باقی خواهد ماند.

پس سخن ما از نهضت اسلامی افغانستان، سخن از یک جریان گذرا و مقطعی نیست، حضور ما در چارچوب نهضت اسلامی افغانستان برای ادای تکلیف است و به خاطر انجام ماموریتی است که جزء تکالیف شرعی ما به حساب می‌آید. پس هیچ گاهی به نهضت اسلامی به گونه یک حزب سیاسی با اهدافی کوتاه مدت و با دیدگاهی محدود نباید بنگریم.

برادران و خواهران!

یک بار دیگر مولود مسعود سرور کاینات را به شما تبریک گفته و نیز باز ساخت نهضت اسلامی افغانستان را برای شما تبریک عرض نموده و برای همه تان موفقیت آرزو می‌کنم.

پیروز باشید

به امید پیروزی اسلام

و رفاه و ترقی افغانستان عزیز

سپس مجلس طبق آجندا ادامه یافت.

اکثریت قریب به اتفاق در این نشست، آقای حافظ ربانی خطیبی را به عنوان رئیس موقت اولین نشست موسسان نهضت اسلامی برگزیدند و آقایان قیس وردک استاد دانشگاه و رئیس سازمان جوانان مسلمان و استاد سید رحمت الله نهضت‌یار رئیس شورای اصلاحی افغانستان به حیث معاونان و شیخ محمد علی فطری استاد دانشگاه به عنوان منشی به اتفاق آرا انتخاب گردیدند.

آقای خطیبی با ابراز سپاس از اعتماد اعضای نهضت اسلامی به وی نسبت انتخاب به حیث رئیس موقت، از شناخت خود با نهضت اسلامی صحبت نموده در رابطه به نیازمندی جامعه افغانستان در شرایط امروز به نهضت اسلامی به صورت مفصل معلومات داده و از این حرکت حمایت خود را ابراز داشت.

هکذا آقای قیس وردک نیز از این حرکت پشتیبانی خود را بیان داشته و نهضت اسلامی افغانستان که به حیث سازمان مادر برای دیگر جریان‌ها در افغانستان به شمار می‌رود را آغازگر جهاد دانست. او در عین حال نسبت به عواملی که نهضت اسلامی اولیه را به انحراف کشاندند نیز دیدگاه انتقادی خود را مطرح داشت و هم در این باب از همه برادران خواستار همکاری همه جانبه با نهضت اسلامی افغانستان گردید.

آقای نهضت‌یار نیز به نوبه خود ضرورت داشتن یک سازمان اسلامی را از اولویت‌های جامعه اسلامی عنوان نمود و هم در این باب از تلاش‌هایی که تا اکنون زیر پوشش نهضت اسلامی انجام یافته تقدیر و ستایش به عمل آورد. او در ضمن صحبت‌هایش اظهار داشت که باید این سازمان به سان یک حرکت اسلامی مستدام مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد.

سپس آقای فطری که سمت منشی این هیأت موقت را به عهده داشت به ایراد سخن پرداخته و اظهار داشت هرچند که جامعه به جریان نهضت اسلامی بی‌باور بود، اما چون از ایمان آب می‌خورد و ریشه در معنویت دارد از پس همه چالش‌ها سربلند بیرون آمد.

مولوی محمد مختار مفلح به اتفاق آرا به حیث رئیس نهضت اسلامی افغانستان برگزیده شد

در فرجام اشتراک کنندگان این محفل با اتفاق آرا مولوی محمد مختار مفلح را به رهبری نهضت اسلامی افغانستان انتخاب نموده و ایشان را به این سمت برگزیدند.

آقای مولوی مفلح از اعتماد اعضای موسس سپاس گزاری نموده و خطوط رهبری نهضت اسلامی را برمبنای ارزش‌های اسلامی افغانستان توضیح نمود.

در اخیر دعائیه این مجلس را آقای خطیبی انجام داد و این محفل با صرف عصریه  که از سوی دارالانشای نهضت اسلامی افغانستان تهیه گردیده بود خاتمه یافت.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2014
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز فاجعه جهان اسلام

هشت ثور؛ ثمره یک پیکار! (10/2/1397)

کنفرانس «کابل و قدس آیینه تمام نمای یک فاجعه» 30/9/1396

کنفرانس یک روزه: «مظلومیت مسلمانان در سایه سکوت جهان اسلام و سازمان‌های بین‌المللی» درشهر هرات

از روز جهانی قدس در جلال آباد بزرگداشت شد

گزارش تصویری راهپیمایی روز جهانی قدس 1396 در هرات

همایش روز جهانی قدس در کابل (1396)

گرامیداشت از چهل و یکمین سالروز «روز زمین» در دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان 13 حوت 1396

کنفرانس «وحدت امت مسلمه دریچه ای به سوی ثبات و امنیت افغانستان و جهان اسلام» در جلال آباد 1395/12/29

نهضت اسلامی افغانستان برگزار می کند؛ کنفرانس (همگرایی دینی رهیافتی برای ثبات افغانستان وجهان اسلام)

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 درهرات

همایش باشکوه بزرگداشت از روز جهانی قدس 1395 در ننگرهار شهر جلال آباد

گزارش کنفرانس «ادامه تراژدی در جهان اسلام و مسئولیت های ما» شهرهرات 10 حوت 1394

کنفرانس علمی «تروریزم و افراط گرایی بزرگترین چالش جهان اسلام وافغانستان» در هرات عقرب 1394

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود

برای ریاست جمهوری 27 نفر و برای شوراهای ولایتی بیش از 3000 نفر ثبت نام کردند

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

قطع نامه نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

• نمایش اقتدار جهانی در روز قدس

فراخوان! باتوجه به حوادث جهان اسلام؛ یوم الله روزجهانی قدس 1391 در افغانستان با شکوه تر از هرسال برگزار خواهد شد

مقدمه کتاب در آغوش هوای اقصا (دو سوال ویک پاسخ!)

درمیان استقبال پرشور مردم سوریه؛ اعضای کاروان جهانی الی بیت المقدس صبح امروز وارد دمشق شدند

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان (نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان))

آی امریکائیان آی نمایندگان صلیبی ها - صهیونیست ها! امروز ما آمده ایم تا باشما تسویه وتصفیه حساب نماییم...

شهادت استاد مکتب شهادت

تحریم لویه جرگه و مخالفت با پایگاه های دایم آمریکا در افغانستان

فصل برگریز عکاسی و مخالفت با پیمان استراتیژیک با امریکا (نمایشگاه تصاویر قربانیان هجوم امریکا بر افغانستان 2/8/1390)

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس شریف

شراره ایمان (همه سبز از یاد او و او الگوی برتر برای همه) به مناسبت بیست ودومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

امریکا بزرگترین تروریست است (همايش رسانه اي رهبري نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف19 حمل 1390هـ.ش، کابل – افغانستان)

قیام مردمی مصر و نابودی فرعون دیگر (همایش حمایت مردمی از رستاخیز کشورهای عربی - اسلامی 22 دلو 1389 کابل - افغانستان )

بیایید شاگرد مکتب این معلم بزرگ گردیم (مردم مسلمان افغانستان از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تجلیل کردند)

همایش بازگشت به قرآن

گردهمآیی تجلیل از روز جهانی قدس (بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین 1389

«شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین» (شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

روزي كه كابل همه خشم بود: (گزارشي از مسجد جامع پل خشتي كابل)

كابل اقصا را به زمزمه گرفت!... (گزارشي از گردهمايي روزجهاني قدس در افغانستان، ميدان دهبوري مقابل دانشگاه كابل)

آخرين گام تا زمزمة اقصا!... (نشست افتتاحيه شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف و بررسي آخرين آمادگي ها براي مناسبت بزرگداشت روز جهاني قدس)

قدس شريف محور صلح جهاني(يادداشتي برجلسه گشايش شورای فرهنگی حامیان قدس شریف)

نگاه کوتا به فعالیت های نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر (تفسيري از همايش دوم اساس گزاري شوراي عالي حمايت از هويت اسلامي قدس شريف)

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اعلام آمادگی آلمان برای فراهم ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

استند و تابلوهای کنفرانس ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.