طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7588278

• تعداد بازدیدکننده: 6801136

• تعداد بازدید امروز: 272

• کاربران آنلاین: 260

 
 

عهد خلافت اسلامي‌و فتح بیت المقدس

بیت‌المقدس نخستین قبلة امت مسلمه در شانزدهم هجری ربیع‌الثانی بدست لشکریان اسلام فتح شد. این فتح به بی‌ثباتی سیستم یهودی سازی و نابسامانی‌هایی که توسط مصری‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها به راه افتاده بود، پایان داد.

سپاهیان اسلام فتوحات شان را با فتح شام (سوریه کنونی) و یرموک گسترش داده و بیت‌المقدس را به محاصره کشانیدند.

زمانی که زمامدار رومي‌از شکست فاحش سپاهش در یرموک اطلاع یافت از بیت‌المقدس فرار کرده و راه را برای مذاکرات صلح آمیز با مسلمانان هموار گردانید. باشندگان بیت‌المقدس خواهان امضای معاهده صلح و اطاعت از خلافت اسلامي‌بودند. معاهده‌ای که خلافت اسلامي‌با سایر مناطق مفتوحه انعقاد کرده بود.

آنها شرط گذاشتند در صورتی شهر را به مسلمانان واگذار خواهند کرد که حضرت عمر فاروق(رض) حضور داشته باشد. آوانی که این پیشنهاد به حضور خلیفة دوم مسلمین در مدینه منوره تقدیم شد؛ ایشان آمادگی سفر به صوب بیت‌المقدس گرفتند و حضرت علی‌(کرم‌الله‌وجهه) را به حیث جانشین خود تعیین کردند، تا نظم ونسق امور مسلمین را به عهده بگیرد.

هدف از اصرار بر حضور حضرت عمرفاروق(رض) این بود که عبادتگاه‌ها وصومعه‌های مسیحیان در بیت‌المقدس محفوظ مانده و از سوی بزرگترین امیر و خلیفه مسلمین تضمین شود.

شواهد فراوان و انکار ناپذیر تاریخی ثابت می‌سازد که مردم بیت‌المقدس به تقوی، عدل و انصاف حضرت عمرفاروق(رض) باور داشتند آنها شاهد بودند که لشکریان اسلام در شمال در ساحات مفتوحه شان، با مدارا برخورد می‌کردند، از همین جهت در تسلیمي‌بیت‌المقدس بطور مسالمت آمیز هیچ خوف وهراسی در دل راه نمی‌دادند به خصوص اینکه خلیفه مسلمین با آنها معاهده ببندد.

فتح بیت‌المقدس به اثبات رساند که این مکان متبرک مربوط و منوط به مسلمانان بوده، اما یهودي‌ها ومسیحیان کوشیده اند آن را با نفوذ جبری به خود نسبت دهند.

سپه سالار رومي‌در جنگ یرموک که بین مسلمانان و افواج رومي‌مشتعل شده بود به جاسوس عرب نژادی هدایت داد که در صفوف لشکریان اسلام مخفیانه رخنه کرده و در مورد مقاصد فعالیت‌ها و اهداف مسلمانان معلومات حاصل نماید. این جاسوس با فراهم آوری معلومات حیرت انگیزی دوباره برگشت.

او به رومی‌ها با صراحت گفت: «من از جایی برگشته‌ام که مردم آن شب هنگام در عبادت و روزانه در صیام اند. آنها بشریت را به سوی اعمال نیک و اسوة حسنه ترغیب و از اعمال بد و زشت باز می‌دارند. آنها از طرف شب لباس صوفیانه پوشیده و روز مانند شیر بر هدف خویش حمله می‌کنند. اگر امیر آنان هم مرتکب سرقت شود، در قطع کردن دست او کدام کوتاهی‌ای صورت نخواهد گرفت. اگر وی مرتکب زنا شود فی‌الفور سنگسار خواهد شد. چه رسد به مادونان و ماموران و افراد عادی، احکام اسلامي‌بالای همه چه مادون و چه مافوق یکسان و بدون تبعیض تطبیق می‌گردد. آنها در راه صداقت قدم برداشته و حق را نسبت به خواهشات شان ترجیح می‌دهند.»

زمامدار رومي‌در عکس‌العمل به اظهارات جاسوس که سخن حق را با خود آورده بود گفت: اگر مسلمانان از این گونه خصوصیات و ویژگی‌هایی بهره‌مند باشند بودن ما در زیر زمین بهتر خواهد بود.

زمامدار به خوف وهراس افتاده گفت، که هیچ قوتی نخواهد توانست چنین لشکر متین و با شهامت را شکست بدهد، از همین رو فرار را بر قرار ترجیح داده و به مردمش تفهیم کرد که بیت‌المقدس را بطور صلح آمیز به مسلمانان تحویل دهند.  به لشکریان اسلام هم جداً دستور داده شده بود که چه هنگام فتح بیت المقدس و چه در سایر فتوحات بر عزت کسی تجاوز نکرده و به کسی آزار و اذیت نرسانند سپاهیان رشید اسلام از این دستور بدون چون و چرا اطاعت و پیروی می‌کردند.

حضرت ابوبکر صدیق(رض) حین حرکت به جانب بیت‌المقدس به لشکریان مسلمین خطاب نموده گفت: «به شما توصیه می‌کنم که از خداوند قهار بترسید و از احکام او تعالی اطاعت کنید هنگامي‌که بر دشمن پیروز شدید از قتل وغارت خودداری کنید، اجساد را مثله نکنید، به تعهدات تان وفا کرده، و از آن تخلف نورزید و بزدلی را به دل راه ندهید؛ زنان، اطفال و پیرمردان را قتل نکرده و زراعت و اشجار را به آتش نکشید، هیچ حیوانی را به جبر نکشید، مگر اینکه آنچه را بطور شرعی بدست آورده و ذبح نمایید. زمانی که با افرادی رو به رو شدید که زندگی شان را در خانقاه‌ها محدود کرده و ادعا کنند که تمامي‌حیات دنیوی باید در عبادت خدا(ج) صرف شود، از آنها دوری جویید. حینی که با مشرکین رو به رو شدید آنها را دعوت کنید که دو چیز را بپذیرند: یا به دین مقدس و نجات بخش اسلام بگروند یا مجبور به تادیه جزیه گردند. اگر یکی ازاین شرایط را پذیرا شدند با آنها مصالحه کنید در غیر آن با آنان بجنگید تا به حکم خداوند(ج) گردن نهند».

حضرت عمر فاروق(رض) در طول سفرش که به هدف فتح بیت‌المقدس به راه افتیده بود بر شتر سوار و لباس ژولیده و پیوندی‌ برتن داشت و چهره تابناک شان مملو از گرد و خاک بود مسلمانان حین نزدیک شدن به سوی نخستین قبلة مسلمین، به او گفتند که باشندگان شهر با لباس شاهانه آشنا بوده اطراف شاهان را محافظان احاطه کرده و از شوکت و دبدبه خاصی برخوردار می‌باشند، اگر مردم شما را به این حالت مشاهده کنند اثری بر آنان مرتب نخواهد شد.

حضرت عمر فاروق(رض) در پاسخ گفت: مسلمانان کسانی اند که با زیور اسلام سرفراز بوده و به جز خوشنودی آفریدگار واحد، در فکر خوشنودی دیگري نیستند. ورود آنحضرت به بیت المقدس آغاز یک دور و تحول جدید را مژده می‌داد، زمانی که شهریان، خلیفة مسلمین را از نزدیک دیدند متحیر گردیده و بسا از آنها به اسلام مشرف شدند.

سپاهیان اسلام از حقوق یهودی‌ها و مسیحیان تخلف نکرده و با مدارا با آنان برخورد کردند. پیغمبر (ص) فرموده اند: «آزار واذیت فرد ذمي ‌به مثابة آن است که به خودم اذیت رسانده شود.»

هدف خاتم النبیین عدل و انصاف در برابر پیروان ادیان بوده، اینکه ذمی، عیسایی یا یهودی از احکام الهی سرباز زده و از آن به منافع خود استفاده می‌کنند، به بحث جداگانه ضرورت دارد.

حضرت عمر فاروق(رض) به باشندگان بیت المقدس تعهد نمود که جان، مال و عبادتگاه‌های شان محفوظ خواهد بود و به آنها هیچگونه آزار و اذیتی نخواهد رسید و آنان جبراً به رو گرداندن از دین شان واداشته نخواهند شد؛ این معاهده در برابر یهود هم صدق می‌کرد، ولی آنها حین فتح بیت‌المقدس از شهر خارج شده بودند، روابط عیسویان و یهودی‌ها با همدیگر تیره بود. کشمکش‌‌ها از زمانی نشأت می‌کرد که کانستانتين زمامدار رومي‌مسیحی در سال 325 میلادی از راه ظلم و ستم پیش آمده و بر یهودی‌ها فشار می‌آورد که به دین مسیحیت داخل شوند. این کشمکش تا چندین قرن ادامه یافت.

یهودی‌ها طی سالهای132 الی135 میلادی در مقابل مظالم رومی‌ها پرچم بغاوت برافراشتند، تا آنکه شهنشاه «هیدان» اوضاع را به کنترول در آورده و یهودی‌ها را از بیت‌المقدس اخراج کرد. یهودی‌ها زمانی دوباره حق ورود به فلسطین را دریافتند که مسلمانان بیت‌المقدس را فتح و آغوش خود را بر روی پیروان ادیان باز کرده بودند.

گرچه مسلمانان در اوایل با قبایل یهود در اختلاف بسر می‌بردند، ولی با وصف آن در همه جا بخصوص در فلسطین بطور مسالمت آمیز زیست داشتند. اقتدار خلافت اسلامي‌شانس طلایی‌ای را برای باشندگان یهود و مسیحی مساعد کرد. آنها از هر گونه ظلم، جبر و بی‌عدالتی در امان بودند.

یهودی‌ها و مسیحیان آزادانه توانستند علم و فنون متداوله راحاصل کرده و در بسا موارد سبقت بجویند، حقوق پیروان یهودیت و نصرانیت به حیث ادیان آسمانی محفوظ بود.

دور اقتدار مسلمانان در بیت‌المقدس به تناسب مسیحیان به مراتب ارجحیت داشت. مهاجمین صلیبی هرباری که آنجا را مورد تاخت و تاز قرار دادند به قتل و غارت پرداخته و از هیچگونه ظلم و بربریت بر یهود دریغ نکردند؛ اما اسلام بحیث یگانه دین نجات بخش، به یهودیان و مسیحیان تلقین کرد که اسلام دین عدل و انصاف و دین دنیوی و اخروی است.

صلیبی‌ها بیش از چند دهه از سال 1099 تا 1187 بر بیت‌المقدس حکمروایی داشتند، مهاجمین صلیبی هر کسی را که عقاید و مطالبات آنها را نمی‌پذیرفت ولو مسیحی هم می‌بود، به قتل رسانیده و این عمل شان را فریضة مذهبی تلقی می‌کردند.

امنیت و آرامش مجدد زمانی بر بیت‌المقدس حاکم شد که سلطان صلاح‌الدین ایوبی این مکان متبرک را از صلیبی‌ها آزاد کرد. امنیت زمانی بر قرار می‌باشد که حکومت اسلامي‌حاکم باشد. در آن آوان بیت‌المقدس مانند سایر مناطق اشغالی فلسطینی تحت سلطة استعمار انگلیس قرار داشت.

استعمار انگلیس تمامي‌قوتش را در راه مبدل ساختن فلسطین به کشور صهیونیستی به خرج داد، تا آنکه رژیمي‌را تحت نام اسرائیل بحیث غدة سرطانی در قلب مسلمانان به میان آورد و تا به حال از آن بحیث وسیله و حربه علیه امت مسلمه استفاده می‌شود. آن وقت استعمار انگلیس بود و حالا ابر قدرت امریکا اکنون هر دو کشور اسرائیل را تا به دندان مسلح ساخته و بسا اراضی فلسطین، اردن و سوریه را در اشغال دارند.

همان طوری که بربریت و استبداد صلیبی‌ها در هشتادوهشتمین سالگرد آن خاتمه داده شد به همان گونه لشکریان اسلام به دهشت و وحشت یهودی‌ها با سپری شدن همین معیاد زمانی پایان دادند. اگر امروز امت مسلمه متحد و یکپارچه باشند و از احکام و دساتیر اسلام و امر خلافت اسلامي‌پیروی کنند، بدون شک نه تنها بر تمامي‌مشکلات فایق آمده بلکه جهان و بشریت را به سوی نظام عادلانه اسلامي‌سوق خواهند داد

نوشته: داکترعزام تمیمی

برگردان: سیدسلیمان هاشمی

تهیه و ترتیب: اداره مجله فکر 1379 هـ.ش

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2093
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

پخش اذان در کلیساها

شکوه حمایت از انتفاضه در نواز غزه توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)

نماینده فلسطین در سازمان ملل خطاب به نماینده اسرائیل: شما حامی تروریست و اشغالگرید

جمعه خونین فلسطین؛ ۳ فلسطینی شهید و ۳۹ نفر زخمی‌شدند

جنبش جهانی تحریم اسرائیل در فرانسه هم جواب داد

106 شهید با گذشت 2 ماه از انتفاضه فلسطین

شورای امنیت امروز اوضاع فلسطین اشغالی را بررسی می‌کند

در نوزدهمین روز انتفاضه فلسطین؛ تلاش برای تخریب دیوار حائل توسط جوانان فلسطینی

محمود عباس: فلسطین دیگر به قرارداد اسلو پایبند نیست

صدهزار شهروند بریتانیا خواستار دستگیری نتانیاهو در جریان سفر به لندن شدند

اسرائیل از اینکه پرچم فلسطین در مقابل سازمان ملل به اهتزاز درامده است به شدت ناراحت است

رژیم اسرائیل حصار امنیتی حائل را تا مرز اردن امتداد می‌دهد

به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین از جانب واتیکان

فلسطین خواستار اخراج اسرائیل از فیفا می‌شود

ماموران اسرائیلی‌ یک فلسطینی را در تشییع جنازه پسرعمویش کشتند

رار گروهی آوارگان فلسطینی از اردوگاه یرموک بر اثر حمله داعش

• اسرائیل: حزب الله موشک یاخونت دارد

پوتین: از فلسطین مستقل به پایتختی بیت‌المقدس حمایت می‌کنیم

رژیم اسرائیل ناگزیر است عواید مالیاتی را به فلسطینی ها آزاد می کند

رئیس دفتر اوباما: اسرائیل باید به اشغال ۵۰ ساله کرانه باختری خاتمه دهد

دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات جنگی در اراضی فلسطینی تحقیق می‌کند

زیم اسرائیل بار دیگر بر غزه حمله هوایی کرد

قطعنامه سازمان ملل: رژیم اسرائيل باید به لبنان غرامت بپردازد

دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خط زد

فلسطینی ها از شورای امنیت، خواهان پایان اشغال هستند

حملات با چاقو به اسرائیلی های غاصب و نگرانی این رژیم از آغاز انتفاضه‌ای جدید

معترضان فلسطینی در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند

سوئدن فلسطین را به عنوان دولت مستقل به رسمیت شناخت

آیا تمویل کنندگان مایل اند برای اعمار مجدد "غزه" که شاید باز هم تخریب شود، پول پرداخت کنند؟

پس از پنج سال نخستین راهپیمایی هوادارن فتح در نوار غزه برگزار شد

سفر تاریخی مشعل به غزه نوید دیگری بر آزادی کامل فلسطین

رهبرنهضت اسلامی افغانستان از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات تهران دیدن نمود

هشدار امام جماعت مسجدالاقصی درباره پیامدهای حفار‌ی‌های صهیونیستی

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

مشخصات مسجد الاقصی

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان)

اولویت وظایف ما در برابر فلسطین (برنامه ارایه شده از سوی شورای فرهنگی حامیان قدس شریف افغانستان)

قلعه غرور صهیونیست‌ها مکان همبستگی با بیت‌المقدس شد/قدس پایتخت ابدی فلسطین است 11/1/1391

فلسطین شناخت

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس

از بالاحصار تا قلعة الشقیف (گزارش کامل اشتراک هیأت افغانستان در کاروان جهانی «الی بیت المقدس»)

نجوايي به بالين اقصي

سرزمین های اشغالی در کام عفریت صهیونیزم

یهود خطری است برای امریکا (رئیس جمهوری امریکا)

تحریک انتفاضه ضربة کوبنده بر پیکر صهیونیزم

فلسطین سرزمین خون و شهادت

قدس و فلسطین در گذر تاریخ

قدس و فلسطین در تاریخ

اتحادیه عرب و درماندگی در قبال فلسطین

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.