طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7378069

• تعداد بازدیدکننده: 6603736

• تعداد بازدید امروز: 2792

• کاربران آنلاین: 320

 
 

قدس و فلسطین در گذر تاریخ

597 پیش از میلاد: پادشاه كلدانی پس از محاصره قدس، وارد این شهر شد و "صدگی" را به عنوان پادشاه مملكت یهودا انتخاب كرد.

168 پیش از میلاد: حاكمیت سلوكی ها بر اورشلیم

164 پیش از میلاد: مكابی های یهودی به قدس بازگشتند. یهودیان هنوز هم این مناسبت را در 25 آوریل هر سال و با نام عید "حانوكا"‌ جشن می گیرند.

70 پیش از میلاد: یهودیان برای دومین بار و به رهبری "حنانیا" علیه دولت روم شوریدند ؛‌ ولی رومی ها موفق به مهار آنها شده و قدس را ویران كردند.

63 پیش از میلاد: رومی ها به فرماندهی "بامبی" وارد قدس (اورشلیم) شدند.

54 پیش از میلاد: كراسوس خزانه های شهر قدس را به غارت برد.

70 میلادی: دولت روم، تیفوس را به عنوان پادشاه فلسطین برگزید. این پادشاه رومی دست به كشتار یهودیان زد، قدس را ویران ساخت، كاهنان را كشت و دیگر احبار یهودی را به عنوان برده به روم فرستاد.

135 میلادی: "آدریانوس" پادشاه روم دست به كشتار یهودیان زد و نام قدس را از اورشلیم به "اسكابولینا" و پس از آن به "ایلیا"‌ تغییر داد. ضمنا به دستور پادشاه روم یهودیان حق ورود به قدس و اقامت در آن را نداشتند و تنها به مسیحیان اجازه سكونت در این شهر داده می شود ؛‌ البته به شرطی كه دارای ریشه های یهودی نباشند.

2/5/636 میلادی: "عمر بن خطاب" خلیفه دوم موفق به فتح شهر قدس شد كه به دنبال آن ساكنان این شهر به اسلام گرویدند و قدس تا زمان اشغال صلیبیان در سال 1099 تحت حاكمیت مسلمانان بود.

691 میلادی: عبدالملك بن مروان، خلیفه اموی "قبه الصخره"‌ را احداث كرد.

15/7/1099 میلادی: صلیبی ها قدس را به اشغال خود درآوردند و دست به كشتار گسترده مسلمانان زدند و در حدود 70 هزار نفر را به شهادت رساندند.

2/10/1187 میلادی: صلاح الدین ایوبی، سردار رشید اسلام در نبرد "حطین" صلیبی ها را شكست داد و قدس را از بند اشغال آزاد كرد.

7/12/1239 میلادی: داود، پادشاه ایوبی از پایان اعتبار زمانی صلح یافا استفاده كرد و بار دیگر قدس را تحت حاكمیت خود گرفت و صلیبی ها را از این شهر بیرون كرد.

23/8/1244 میلادی: نیروهای نجم الدین ایوبی بیت المقدس را تحت كنترل كامل خود گرفتند و حاكمیت مسلمانان بر این شهر نهایی شد.

20/4/1799میلادی: ناپلئون بناپارت در نشریه رسمی خود از موافقت انجمن یهودیان برای همراهی سپاه فرانسه جهت ورود به شهر قدس خبر داد.

9/11/1917 میلادی: نیروهای انگلیسی به فرماندهی "ژنرال لنبی" وارد شهر قدس شدند. این ژنرال انگلیسی هنگام ورود به شهر عبارت مشهور خود را بیان كرد و گفت: "امروز جنگ های صلیبی پایان یافت."

4/4/1920 میلادی: قیام قدس رخ داد و تا تاریخ 10/4/1920 ادامه یافت. قیام قدس اولین قیام مردمی در فلسطین بود كه نتیجه آن هلاكت 5 یهودی و زخمی شدن 211 تن بود كه حال 8 نفر از آنان نیز وخیم بود. در جریان قیام قدس، 4 فلسطینی نیز به شهادت رسیده و 24 تن دیگر نیز زخمی شدند. ضمنا 7 سرباز انگلیسی نیز جراحت هایی برداشتند.

24/10/1921 میلادی: در سالروز وعده شوم بالفور، ناآرامی ها در شهر قدس از سر گرفته شد.

7/12/1931 میلادی: برای اولین بار كنفرانس اسلامی در شهر قدس برگزار شد. در این دوره از كنفرانس كه ریاست آن به حاج امین الحسینی سپرده شده بود، 21 كشور اسلامی از سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا حضور داشتند.

13/10/1933 میلادی: مردم فلسطین دست به اعتصاب عمومی زدند و تظاهرات گسترده ای را در شهر قدس برپا كردند. در جریان تظاهرات یادشده كه برگزاری آن را كمیته اجرایی عربی به عهده داشت، پلیس انگلیسی فلسطین وارد عمل شد و برای متفرق كردن تظاهركنندگان از زور استفاه كرد كه این مسئله به زخمی شدن 11 تن از جمله 5 انگلیسی انجامید.

7/3/1968 میلادی: نیروهای اشغالگر روحی الخطیب، رئیس شورای شهر قدس را از منصبش عزل كردند.

1/9/1968 میلادی: نیروهای اشغالگر صهیونیست 3345 دونم از اراضی مختلف شهر قدس از جمله شیخ جراح، ارض السمار، وادی اللوز و خله نوح را مصادره كرده و به ساخت شهرك های صهیونیست نشین "رامات اشكول" و "گفعاد همبتار" و دانشگاه عبری اختصاص دادند.

14ـ 24/8/1969میلادی: اشغالگران صهیونیست 31 بنای تاریخی اسلامی در شهر قدس را تخریب كردند. اشغالگران در تاریخ شانزدهم، بخشی از غرب صحن مسجدالاقصی را تحت كنترل خود گرفتند. از دیگر مكان هایی كه اشغالگران در ده روز یادشده اشغال كردند می توان به مدرسه تنكزیه اشاره كرد كه در آن زمان به نام "المحكمه"‌ مشهور بود. این مدرسه كه همجوار باب السلسه از ورودی های مسجدالاقصی است، در حال حاضر در اختیار سربازان اشغالگر قدس قرار دارد.

30/4/1976 میلادی: یكی از دادگاه های صهیونیستی با صدور حكمی اعلام كرد: یهودیان این حق را دارند كه در هر موقع از روز به انجام عبادات شان در مسجدالاقصی بپردازند.

14/8/1979 میلادی: تلاش های گروه های تندروی یهودی برای حمله به مسجدالاقصی ادامه یافت و این بار جماعتی یهودی موسوم به "گورشون سلمون" نقش داشت ؛ ولی ساكنان شهر قدس طرح شیطانی این جماعت را ناكام گذاشتند.

ضمنا "مائیر كاهانا" از چهره های تندروی یهودی نیز همین كار را تكرار كرد، ولی مسلمان درگیری های سختی را با یهودیان صورت دادند كه نتیجه آن كشته شدن ده ها نفر بود.

1/5/1980 میلادی: با كشف هزار كیلو "تی . ان . تی" كه اشغالگران در نزدیكی مسجدالاقصی كار گذاشته بودند، دسیسه یهودیان برای تخریب این مسجد مبارك بر ملا شد. گفتنی است كه تصمیمات مربوط به طرح انفجار در نشست 19/4/1980 خاخام های یهودی قدس اشغالی اتخاذ شد.

25/7/1982: طرح "یائول لیرند" از پیروان مائیر كاهانا، خاخام افراطی یهودیان و رهبر جنبش صهیونیستی "كاخ" برای تخریب قبه الصخره فاش شد.

شایان ذكر است كه جنبش صهیونیستی "كاخ" در همین دوره نامه ها و پیام های تهدیدآمیز مختلفی را به زبان های مختلف عبری، انگلیسی و اسپانیایی برای مسئولان سازمان اوقاف اسلامی قدس می فرستاد و از آنها می خواست كه مسجدالاقصی را ترك كنند ؛‌ البته تمامی این تهدیدات با اقدام تروریستی "گلدمن" شكل عملی به خود گرفت. گلدمن كه از سربازان ارتش رژیم اشغالگر قدس بود، وارد مسجدالاقصی شد و اقدام به تیراندازی كرد كه در این اقدام وحشیانه وی به شهادت شماری از شهروندان و زخمی شدن 60 تن دیگر انجامید. ضمنا این جنایتكار صهیونیست قصد تخریب قبه الصخره را نیز داشت كه با مقاومت فلسطینیان رو به رو شد.

10/3/1983 میلادی: انجمن صهیونیستی "گوش آمونیم" سعی داشت با استفاده از بمب و مسلسل، مسجدالاقصی را در اختیار خود بگیرد.

26/5/1983 میلادی: اشغالگران صهیونیست تونلی را به طول سه متر در زیر مسجدالاقصی ایجاد كردند كه این اقدام به فرو ریختن ورودی ساختمان سازمان اوقاف اسلامی انجامید.

21/8/1985 میلادی: پلیس صهیونیستی به یهودیان تندرو اجازه داد كه به شرط تنظیم درخواست، آزادانه به انجام مراسم دینی شان در مسجدالاقصی بپردازند.

16/10/1986 میلادی: گروهان های "جهاد" عملیات باب المغاربه را انجام دادند كه نتیجه آن زخمی شدن 80 صهیونیست بود. گفتنی است كه این عملیات در واكنش به تصمیم خاخام های صهیونیستی مبنی بر آزادی یهودیان در انجام مراسم دینی در مسجدالاقصی و همچنین ایجاد یك معبد در صحن مسجد صورت گرفت.

8/10/1990 میلادی: نیروهای اشغالگر قدس دست به كشتار گسترده نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی زدند. نظامیان صهیونیست ضمن تیراندازی به سمت نمازگزاران، تا چندین ساعت درهای مسجد را به روی آمبولانس ها و خودروهای امداد بستند كه این اقدام به شهادت 20 فلسطینی و زخمی شدن 1500 تن دیگر انجامید.

9/10/1994 میلادی: گردان های قسام در واكنش به كشتار نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی، یك عملیات شهادت طلبانه را در خیابان یافای شهر قدس انجام دادند كه اجرای آن را عصام الجوهری و حسن عباس به عهده داشتند. این دو تن اقدام به تیراندازی به سمت اشغالگران كردند.

 

5/2/1996 میلادی: در عملیات شهادت طلبانه ای كه یكی از اعضای گردان های قسام به نام "مجدی ابوورده" در شهر قدس انجام داد، ده ها صهیونیست به هلاكت رسیده و یا زخمی شدند. این عملیات در واكنش به ترور یحیی عیاش، فرمانده گردان های قسام صورت گرفت.

3/3/1996 میلادی: در واكنش به ترور یحی عیاش ؛ رائد الشفنوری خود را در داخل اتوبوسی در شهر قدس منفجر كرد كه در نتیجه آن 19 صهیونیست كشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

27/7/1996 میلادی: یك گروه یهودی افراطی موسوم به "هیات امنای معبد"‌ با همراهی نظامیان صهیونیست وارد مسجدالاقصی شدند.

25/9/1996 میلادی: ملت فلسطین با برپایی راهپیمایی های گسترده، اعتراض و خشم خود را از اقدام اشغالگران در احداث تونل در زیر مسجدالاقصی اعلام كردند.

13/5/1998 میلادی: شماری از شهرك نشینان صهیونیست وارد حرم قدسی شدند و یكی از درهای ورودی مسجد را به آتش كشیدند.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1681
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

پخش اذان در کلیساها

شکوه حمایت از انتفاضه در نواز غزه توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)

نماینده فلسطین در سازمان ملل خطاب به نماینده اسرائیل: شما حامی تروریست و اشغالگرید

جمعه خونین فلسطین؛ ۳ فلسطینی شهید و ۳۹ نفر زخمی‌شدند

جنبش جهانی تحریم اسرائیل در فرانسه هم جواب داد

106 شهید با گذشت 2 ماه از انتفاضه فلسطین

شورای امنیت امروز اوضاع فلسطین اشغالی را بررسی می‌کند

در نوزدهمین روز انتفاضه فلسطین؛ تلاش برای تخریب دیوار حائل توسط جوانان فلسطینی

محمود عباس: فلسطین دیگر به قرارداد اسلو پایبند نیست

صدهزار شهروند بریتانیا خواستار دستگیری نتانیاهو در جریان سفر به لندن شدند

اسرائیل از اینکه پرچم فلسطین در مقابل سازمان ملل به اهتزاز درامده است به شدت ناراحت است

رژیم اسرائیل حصار امنیتی حائل را تا مرز اردن امتداد می‌دهد

به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین از جانب واتیکان

فلسطین خواستار اخراج اسرائیل از فیفا می‌شود

ماموران اسرائیلی‌ یک فلسطینی را در تشییع جنازه پسرعمویش کشتند

رار گروهی آوارگان فلسطینی از اردوگاه یرموک بر اثر حمله داعش

• اسرائیل: حزب الله موشک یاخونت دارد

پوتین: از فلسطین مستقل به پایتختی بیت‌المقدس حمایت می‌کنیم

رژیم اسرائیل ناگزیر است عواید مالیاتی را به فلسطینی ها آزاد می کند

رئیس دفتر اوباما: اسرائیل باید به اشغال ۵۰ ساله کرانه باختری خاتمه دهد

دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات جنگی در اراضی فلسطینی تحقیق می‌کند

زیم اسرائیل بار دیگر بر غزه حمله هوایی کرد

قطعنامه سازمان ملل: رژیم اسرائيل باید به لبنان غرامت بپردازد

دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خط زد

فلسطینی ها از شورای امنیت، خواهان پایان اشغال هستند

حملات با چاقو به اسرائیلی های غاصب و نگرانی این رژیم از آغاز انتفاضه‌ای جدید

معترضان فلسطینی در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند

سوئدن فلسطین را به عنوان دولت مستقل به رسمیت شناخت

آیا تمویل کنندگان مایل اند برای اعمار مجدد "غزه" که شاید باز هم تخریب شود، پول پرداخت کنند؟

پس از پنج سال نخستین راهپیمایی هوادارن فتح در نوار غزه برگزار شد

سفر تاریخی مشعل به غزه نوید دیگری بر آزادی کامل فلسطین

رهبرنهضت اسلامی افغانستان از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات تهران دیدن نمود

هشدار امام جماعت مسجدالاقصی درباره پیامدهای حفار‌ی‌های صهیونیستی

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

مشخصات مسجد الاقصی

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان)

اولویت وظایف ما در برابر فلسطین (برنامه ارایه شده از سوی شورای فرهنگی حامیان قدس شریف افغانستان)

قلعه غرور صهیونیست‌ها مکان همبستگی با بیت‌المقدس شد/قدس پایتخت ابدی فلسطین است 11/1/1391

فلسطین شناخت

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس

از بالاحصار تا قلعة الشقیف (گزارش کامل اشتراک هیأت افغانستان در کاروان جهانی «الی بیت المقدس»)

نجوايي به بالين اقصي

سرزمین های اشغالی در کام عفریت صهیونیزم

یهود خطری است برای امریکا (رئیس جمهوری امریکا)

تحریک انتفاضه ضربة کوبنده بر پیکر صهیونیزم

فلسطین سرزمین خون و شهادت

عهد خلافت اسلامي‌و فتح بیت المقدس

قدس و فلسطین در تاریخ

اتحادیه عرب و درماندگی در قبال فلسطین

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.