طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7378169

• تعداد بازدیدکننده: 6603836

• تعداد بازدید امروز: 2992

• کاربران آنلاین: 120

 
 

مشخصات مسجد الاقصی

خبرگزاری فارس: همزمانی روز قدس امسال با سالروز به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی، در سایه موج اعتراضات داخلی صهیونیست‌ها زمینه ساز تسریع فروپاشی رژیم صهیونیستی در پی افزایش فشارهای داخلی و بین‌المللی خواهد بود.

به گزارش فارس، روز جهانی قدس مصادف با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان طرح بی نظیر و جاودانه امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آرمان فلسطین همه ساله شور و اشتیاق خاصی را در میان مسلمانان جهان برای دفاع از مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمان جهان ایجاد می کند، در این روز همزمان با تظاهرات و اعتراضات مردم فلسطن در محکومیت جنایات صهیونیست ها در قدس اشغالی و سایر نقاط فلسطین، مردم بسیاری از کشورهای جهان نیز در اعلام همبستگی با ملت مظلوم فلسطین به خیابانها می ریزند و محکومیت جنایات صهیونیست ها را فریاد می زنند.

البته این روز در سال جاری متفاوت از سالهای قبل است، چرا که روز جهانی قدس با سالروز یکی از بزرگترین جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان جهان تقارب زمانی پیدا کرده است. 

مشخصات مسجد الاقصی

مسجد الاقصی یکی از مقدس ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان جهان است. این مسجد اولین قبله مسلمانان جایی که در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ایشان به سوی این مسجد به اذن خداوند نماز بپا می داشتند و همچنین سومین حرم شریف پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در مکه و مدینه است. مسجد الاقصی دومین مسجد ساخته شده بر روی زمین پس از بیت‌الله الحرام محسوب می شود. نقل است که \" حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته و زیربنای آنرا چهل سال پس از ساختن بیت‌الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است.

\"\"

وجه تسمیه مسجد الاقصی

مسجد الاقصی نامی است اسلامی که خداوند برای این مکان برگزیده ودر قرآن کریم به آن اشاره شده است. اقصی به معنای دورترین است ومقصود از آن اینکه این مسجد نسبت به دو مسجد بزرگ دیگر مسلمانان در مکه ومدینه دورتر است. مسجد الاقصی شامل منطقه ای است مستطیل شکل در جنوب شرقی شهر قدس که دور تا دور آنرا دیوار در برگرفته واین دیوارها هم در داخل دیوارهای بخش قدیمی شهر قدس قرار گرفته اند.

مساحت مسجد حدود 4400 متر مربع است و شامل مسجد الاقصی و قبه الصخره به همراه آثار دیگری است که تعداد آنها به 200 اثر می رسد. بر خلاف مسجدالحرام و مسجد النبی ابعاد آن از زمان ساخته شدن این مکان تغییر نکرده است.

\"\"

مسجد الاقصی چهارده دروازه دارد که پنج یا چهار دروازه از آنها بعداز فتح این شهر توسط صلاح الدین بسته شدند، این دروازه ها عبارتند از باب الرحمه از شرق، باب المنفرد، المزدوج و الثلاثی در جنوب.

اکنون ده دروازه همچنان باز می باشد که عبارتند از: باب المغاربه (النبی) ، باب السلسله (باب داوود)، باب المتوضا (باب المطهره)، باب القطانین، باب الحدید، باب الناظر و باب الغوانمه (باب الخلیل) در قسمت غربی و نیز باب العتم (باب شرف الانبیاء)، باب حطه، باب الاسباط در بخش شمالی واقع اند.

قبه الصخره

قبه الصخره (گنبد صخره) ساختمان هشت ضلعی است که گنبدی طلایی بر آن قرار گرفته است و بر اساس توطئه ای صهیونیستی در بسیاری از تصاویر به جای مسجدالاقصی معرفی می شود، این گنبد به مثابه گنبد تمامی این محوطه محسوب شده ویکی ازقدیمی ترین وعظیم ترین آثار اسلامی شاخص است. این مسجد در بخش جنوبی مسجد الاقصی به طرف قبله قرار گرفته است و از این رو به مسجد جامع قِبَلی شهرت یافته است.

مصلای مروانی

این مصلی زیر مسجد الاقصی در بخش جنوب شرقی واقع است.

مسجد براق:

این مسجد در کنار دیوار براق (جایی که نقل است پیامبر زمان معراج اسب خود را به این دیوار بست که وجه تسمیه این دیوار در واقع به دلیل این است که نام اسب پیامبر(ص) براق نام داشت) قرار گرفته است. مجموعه سقاخانه ها وچاه های اطراف الاقصی هم جزو آثار آن می باشند.

تاریخچه تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی

مسجد الاقصی از زمان تاریخ موجودیت صهیونیست ها و تسلط آنها بر شهر قدس بارها مورد تجاوز افراط گرایان یهودی قرار داشته که همواره این افراد از حمایت نظامیان صهیونیست برخوردار بوده اند و فلسطینی هایی که به مقابله با این اقدامات می پردازند، از سوی پلیس رژیم صهیونیستی سرکوب می شوند. در زیر بخش هایی از تاریخچه تجاوزات صهیونیست ها به مسجد الاقصی را می بینیم.

21 آگوست 1969: مسجدالاقصی به دست افراطیان یهودی آتش گرفت که باعث نابودی منبری بسیار ارزشمند از چوب و عاج که صلاح الدین فرمانده مسلمان از آلپو آن را فرستاده بود گردید. این حریق عمدی، شورای امنیت سازمان ملل را به فعالیت واداشت تا شکست اسراییل را در جلوگیری از حملات تروریستی به زیارتگاه مسلمانان محکوم کند. جزئیات این اقدام در بخش بعد شرح داده می شود.

3 مارس 1971: \"گرشون سلومون\" یک افراطی صهیونیست به همراه گروهی از صهیونیست ها موسوم به گروه «پیروان با ایمان معبد» به مسجد حمله کرد. آنها بعد از درگیری با فلسطینیان بیرون رانده شدند، اما سه سال بعد (سوم مارس 1974) وی دوباره به مسجد حمله ور شد. او بار دیگر در 14 جولای 1978 رهبری یهودیان جنگ طلب را در حمله به مسجد الاقصی در دست گرفت، نظامیان صهیونیست این بار برای حمایت از یهودیان، فلسطینی های معترض را سرکوب کردند.

10 آگوست 1980: سیصد متعصب یهودی پیرو «گاش آمونیم» با سلاحهای سنگین با غلبه بر پلیس فلسطین به مسجد یورش می برند. اما بعد متفرق می گردند. یک ماه بعد (15 سپتامبر 1980) این گروه با همدستی استنلی گلدفوت و گروه مؤمنان معبد دوباره وارد مناطق مسجد می‌شوند اما بعد از نزاع و کشمکش با پلیس بیرون رانده می گردند.

11 آوریل 1982: \"آلن گودمن\" تبعه اسرائیلی با پاسپورت آمریکایی، با تفنگ ام.16 به مسجدالاقصی حمله کرد و نمازگزاران را هدف قرار داد. او دو فلسطینی را کشته و چندین نفر را زخمی کرد. در نوامبر 1997، کابینه رژیم صهیونیستی گودمن را آزاد کرد. گودمن نیز بدون هیچگونه اظهار تأسفی اعلام کرد: «من مأموریتم را انجام دادم.»

10 مارس 1983: افراطیان مسلح «گاش اموینم» در تلاش برای غلبه بر نگهبانان امنیتی مسجد از دیوارهای آن بالا رفته و مسجد را تصرف می کنند. آنها مقادیر زیادی مواد منفجره، مسلسل و هفت تیر در اختیار داشتند. بیست و نه نفر مسؤولیت این عملیات را پذیرفتند، اما دادگاه رژیم صهیونیستی شش ماه بعد آنها را تبرئه کرد.

27 ژانویه 1984: در یکی از بزرگ ترین توطئه های صورت گرفته برای آتش سوزی و نابودی مسجد، تروریستهای یهودی، مجهز به 114 کیلوگرم مواد منفجره شامل چندین نارنجک، جعبه دینامیت و 12 خمپاره تلاش کردند تا مسجد را به آتش بکشند. آنها تحت رهبری خاخام «موشه لوینگر»، از یهودیان رادیکال بودند.

سپتامبر 1996: مؤسسه آترت، از طریق دلارهای یهودیان ثروتمند آمریکا، مانند\"ایروینگ موسکوتیز\" میلیونر اهل میامی تونلی را که در طی عملیاتهای شبانه به طور مخفی احداث شده و کل مجموعه الاقصی را دربر می گیرد گشود. این تونل جدال برانگیز، شعله نبرد سختی را برافروخت که منجر به مرگ 60 فلسطینی و 15 سرباز اسرائیلی گردید.

آتش سوزی مسجد الاقصی

در تاریخ 21 آگوست 1969 برابر با 30 مرداد سال 1348  یک یهودی استرالیایی تبار به نام دنیس مایکل روهان، با روشن کردن آتش در مسجدالاقصی باعث تخریب بخش هایی زیادی از این مسجد شد، در این آتش سوزی ستون‌های دود به هوا بلند شد و در قسمت جنوب شرقی در حدود دویست متر مربع از سقف مسجد کاملاً منهدم گردید و گنبد مسجد در پنج نقطه سوخت. همچنین یکی از آثار متبرک مسجد و یک منبر مخصوص که هشتصد سال سابقه داشت نیز کاملاً از بین رفت. صحن‌های شرقی و جنوبی نیز در آتش سوخت و به این ترتیب مساحت بخش آتش گرفته مسجد به 1500 متر مربع رسید، یعنی یک سوم از مساحت 4400 متری این مسجد مبارک را در برگرفت.

در روز آتش‌سوزی، شهرداری صهیونیست‌ قدس اشغالی آب مسجد الاقصی را قطع کرد تا آب لازم برای خاموش کردن آتش فراهم نباشد، خودروهای آتش‌نشانی رژیم صهیونیستی نیز بعد از آنکه آتش خاموش شد وارد عمل شدند. اسرائیل با افزایش خشم و انزجار مسلمانان سراسر جهان مجبور به بازداشت این جهانگرد یهودی شد، اما بعد از یک محاکمه نمایشی به بهانه اینکه نامبرده دچار بیماری روانی بوده، آزاد شد.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2456
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر بخش ها

 

سایر فعالیت ها

پخش اذان در کلیساها

شکوه حمایت از انتفاضه در نواز غزه توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)

نماینده فلسطین در سازمان ملل خطاب به نماینده اسرائیل: شما حامی تروریست و اشغالگرید

جمعه خونین فلسطین؛ ۳ فلسطینی شهید و ۳۹ نفر زخمی‌شدند

جنبش جهانی تحریم اسرائیل در فرانسه هم جواب داد

106 شهید با گذشت 2 ماه از انتفاضه فلسطین

شورای امنیت امروز اوضاع فلسطین اشغالی را بررسی می‌کند

در نوزدهمین روز انتفاضه فلسطین؛ تلاش برای تخریب دیوار حائل توسط جوانان فلسطینی

محمود عباس: فلسطین دیگر به قرارداد اسلو پایبند نیست

صدهزار شهروند بریتانیا خواستار دستگیری نتانیاهو در جریان سفر به لندن شدند

اسرائیل از اینکه پرچم فلسطین در مقابل سازمان ملل به اهتزاز درامده است به شدت ناراحت است

رژیم اسرائیل حصار امنیتی حائل را تا مرز اردن امتداد می‌دهد

به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین از جانب واتیکان

فلسطین خواستار اخراج اسرائیل از فیفا می‌شود

ماموران اسرائیلی‌ یک فلسطینی را در تشییع جنازه پسرعمویش کشتند

رار گروهی آوارگان فلسطینی از اردوگاه یرموک بر اثر حمله داعش

• اسرائیل: حزب الله موشک یاخونت دارد

پوتین: از فلسطین مستقل به پایتختی بیت‌المقدس حمایت می‌کنیم

رژیم اسرائیل ناگزیر است عواید مالیاتی را به فلسطینی ها آزاد می کند

رئیس دفتر اوباما: اسرائیل باید به اشغال ۵۰ ساله کرانه باختری خاتمه دهد

دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات جنگی در اراضی فلسطینی تحقیق می‌کند

زیم اسرائیل بار دیگر بر غزه حمله هوایی کرد

قطعنامه سازمان ملل: رژیم اسرائيل باید به لبنان غرامت بپردازد

دادگاه اتحادیه اروپا حماس را از فهرست گروه‌های تروریستی خط زد

فلسطینی ها از شورای امنیت، خواهان پایان اشغال هستند

حملات با چاقو به اسرائیلی های غاصب و نگرانی این رژیم از آغاز انتفاضه‌ای جدید

معترضان فلسطینی در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند

سوئدن فلسطین را به عنوان دولت مستقل به رسمیت شناخت

آیا تمویل کنندگان مایل اند برای اعمار مجدد "غزه" که شاید باز هم تخریب شود، پول پرداخت کنند؟

پس از پنج سال نخستین راهپیمایی هوادارن فتح در نوار غزه برگزار شد

سفر تاریخی مشعل به غزه نوید دیگری بر آزادی کامل فلسطین

رهبرنهضت اسلامی افغانستان از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات تهران دیدن نمود

هشدار امام جماعت مسجدالاقصی درباره پیامدهای حفار‌ی‌های صهیونیستی

• از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

پیامی به گوش اقصا از حنجره مردم افغانستان نشست خبری هیات رهبری کاروان جهانی الی بیت المقدس (بخش افغانستان)

اولویت وظایف ما در برابر فلسطین (برنامه ارایه شده از سوی شورای فرهنگی حامیان قدس شریف افغانستان)

قلعه غرور صهیونیست‌ها مکان همبستگی با بیت‌المقدس شد/قدس پایتخت ابدی فلسطین است 11/1/1391

فلسطین شناخت

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس

از بالاحصار تا قلعة الشقیف (گزارش کامل اشتراک هیأت افغانستان در کاروان جهانی «الی بیت المقدس»)

نجوايي به بالين اقصي

سرزمین های اشغالی در کام عفریت صهیونیزم

یهود خطری است برای امریکا (رئیس جمهوری امریکا)

تحریک انتفاضه ضربة کوبنده بر پیکر صهیونیزم

فلسطین سرزمین خون و شهادت

عهد خلافت اسلامي‌و فتح بیت المقدس

قدس و فلسطین در گذر تاریخ

قدس و فلسطین در تاریخ

اتحادیه عرب و درماندگی در قبال فلسطین

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.