طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7516893

• تعداد بازدیدکننده: 6730616

• تعداد بازدید امروز: 3810

• کاربران آنلاین: 570

 
 

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

گزارش ازکنفرانس علمی با عنوان /

«شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین»    (شورای فرهنگی حامیان قدس شریف) /

13 حوت 1388 هوتل انترکانتیننتال /

کنفرانس علمی«شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین» که از سوی شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درکابل برگزار گردید که با حضور شخصیت های علمی، سیاسی و فرهنگی کشور، ریشه های بحران در جهان اسلام مورد بحث قرار گرفت و راه بیرون رفت از این بحران طرح و در پایان سئوالاتی از سوی شرکت کنندگان ارائه و هرکدام به طور جداگانه پاسخ داده شد.

این کنفرانس به مدیریت آقایان سید جعفرعادلی«حسینی» معاون بنیاد فرهنگی، تبلیغی پیامبر اعظم(ص) و عضو شورای اخوت اسلامی و مولوی محمد یاسین فاهم عضوشورای فرهنگی حامیان قدس شریف پیش برده می شد، که در آغاز آقای عادلی ضمن معرفی برنامه کنفرانس سخنانش را این گونه آغاز نمود:

 

با نام و یاد پرور دگار عالمیان و درود و صلوات بر روان مطهر و ملکوتی رسول گرانمایه اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و اهل بیت طاهرینش(ع) اصحاب و یاران با صفای آن حضرت.

در آغاز قبل از هر سخنی هفته وحدت، میلاد پیامبر رحمت، رسول گرامی اسلام(ص) و فرزندبزرگوارش حضرت امام جعفرصادق(ع) را به حضور یکایک شما مهمانان گرامی مبارکباد و شاد باش می گویم و از تشریف آوری شما عزیزان و فرهیختگان که در اولین کنفرانس«شناخت بحران افغانستان در پرتوقضیه فلسطین» قدم رنجه فرموده و حضور بهم رسانیده اید، از یکا یک شما بزرگواران اهل قلم و اندیشه قدردانی و سپاسگذاری و خیرو مقدم می گوییم.

 

پس از دعوت مولوی عبدالحنان حنیف جهت قرائت آیات کلام نور بخش الهی، مجری جلسه از مولوی عبدالعزیز، سلطان محمد اورنگ، استاد محمد اکبری، فکوری بهشتی و عالمی بلخی نمایندگان مردم در پارلمان، استاد محمد عاطف رئیس جمعیت اصلاح و انکشاف اجتماعی افغانستان، آیت الله حجت از عالمان برجسته کشور، حجت الاسلام رضوانی بامیانی رئیس بنیاد فرهنگی سینا، استاد موحد بلخی رئیس موسسه فرهنگی، خدماتی ثقلین در کابل، حجت الاسلام حاج سید حسن فاضل زاده رئیس مجتمع علمی، فرهنگی خاتم الانبیا(ص) استاد عبدالحفیظ منصور دانشمند و نویسنده کشور و استاد محمد صدیق چکری معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف تقاضا نمودند تا در جایگاه هیئت رئیسه قرار گیرند.

این کنفرانس که برای یکروز در هوتل انترکانتیننتال برگزار شده بود با قرائت قطعنامه توسط مولوی محمد یاسین فاهم عضو شورای فرهنگی حامیان قدس شریف و بحث آزاد و دعائیه توسط مولوی حبیب الله حسام امام جماعت مسجد میلاد النبی(ص) و عضو شورای اخوت اسلامی پایان یافت.

اینک محتوای تفصیلی سخنرانی شخصیت های علمی و سیاسی کشورکه در این کنفرانس ایراد شده بود، حضور خوانندگان محترم پیش کش می گردد.

 

شناخت بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطین

مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

حضار گرامی دانشمندان ارجمند !

پیشاپیش همه تدویر این مجلس را که به هدف شناسایی زمینه تداوم بحران راه اندازی شده است را به شما تبریک می گویم واز اینکه همه قدم رنجه فرموده اید وندای این نشست علمی را لبیک گفته ایدمراتب سپاس گزاری خودرا به محضر یکا یک شما پیش کش می نمایم.

برادران و خواهران !

 

بیش از سی سال است که کشور ما درآتشی افروخته به دست بیگانگان چنان می سوزد که اکنون طومار سیاه بد بختی این ملت از هزاره دوم میلادی به هزاره سوم میلادی نیزامتداد یافته است و در عین اینکه همه امید را به آینده درخشان این کشور از دست نداده ایم وهنوز هم آینده کشور خویش را با اتکا به اراده ازلی خداوند وبه یمن ایستادگی ملت عزیزمان درخشان تصور می کنیم اما واقعیت موجود کشور، ما را برای یک بار دیگر به اندیشیدن پیرامون انگیزه های تداوم این جنگ ویران گری که هرگز سایه شوم آن از کشور ما چیده نشده است ، وامیدارد.

شکی نیست که در کنار ده ها عامل درونی که که آب به آسیاب این بحران می ریزد اما عوامل مهم ،استراتیژیک و در عین حال از دیدها نهان مانده ی دیگری نیز است که ریشه های این درخت خبیثه بحران از آن تغذیه نموده و سبب رشد سرطانی غده جنگ در کشور گردیده است .

آغاز سرخ و تداوم سیاه:

روشن است که هسته های اولیه بی ثباتی در کشور زمانی بذرگردید که جنگ سرد هنوز درخط های مقدم جنگ در آسیا و سایر نقاط حساس جهان به سوی مبدل شدن به جنگی گرم پیش می رفت. قرار گرفتن افغانستان درمدار منافع کشور شوروی سابق و سپس اشغال نظامی کشور توسط ارتش سرخ ، حساب نوی در باب قضیه افغانستان باز نمود که ثمرات آن را در ناهنجاری های گسترده ای چون بهم خوردن بافت خانواده ها در اثر از دست دادن بستگان ، مهاجرت گسترده وملیونی و گشوده شدن وشکستن مرزهای کشور می توان مشاهده نمود.

البته می توان این آغاز سرخ را شروع تیره روزی مردم افغانستان پنداشت که با کمرنگ شدن دولت وتضعیف پایه های آن همراه بود.

جریان های مقاومت اسلامی که امر آزادی کشور به عهده آنان قرار داشت بی هیچ مکثی در امردفاع ازکشورقدم زدند که مقاومت آنان در برابر پکت کمونیزم در جهان دهه های هشتاد میلادی نزد افکار آزادی دوست دنیا ستودنی بود.

شکی نیست که انتفاضه های پیهم در مناطق اسرائیل ازلحاظ تقارن زمانی با جهاد مردم افغانستان جای تأمل زیادی دارد. اینکه ملت افغانستان با نزدیک شدن به قله ظفروتقرب به سرمنزل پیروزی در برابرابرقدرت تا دندان مسلحی چون اتحاد جماهیر شوروی سابق، نزد ملت های دربندی مانند ملت مسلمان ومظلوم فلسطین انگیزه های مقاومت  را بیدار نموده باشد هرگز شکی وجود ندارد که برهمین مبنا دیدیم که انتفاضه اول درست در پایانه های اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ صورت گرفت. اما روابط متقابل بحران افغانستان وفلسطین دراین حد متوقف نماند وبا توجه به شرایط منطقه ای وبین المللی ابعاد گسترده ای دیگری به خودکسب نمود.

خروج نیروهای شوری ازافغانستان و درپی آن فروریزی شیرازه کشور بزرگ اتحاد جماهیرشوری منطق سیاسی – نظامی حاکم بردنیا وبه ویژه در شرق میانه را به شدت زیر ورو نمود ، پیروزی افغانستان از لحاظ مادی عقب مانده در برابر ارتش شوروی وقت بی گمان در قرائت های تحمیل شده بر مردم شرق میانه به خصوص رژیم صهیونیستی اسرائیل تغییراتی زیادی را وارد آورد.

آنچه در جنگ های 1948 و1967 گذشته بود تاثیر عمیقی بر روان مردم شرق میانه به جای گذاشته بود، افسانه شکست ناپذیری اسرائیل که در بیش از چند دهه بردماغ مردم فلسطین تزریق می شد دیگر در پرتو شکست روسها از افغانستان رو چنین تندیس ساخته شده از برف فرومی ریخت ، موج حرکت های اسلامی واصلاحی ای که پیرامون فلسطین روبه رشد گذاشته بود نیز ازنشانه های بارزی از بازگشت خود باوری در روحیه شکست خورده مردم شرق میانه وبه خصوص فلسطین بود که زنگ ها خطر را درتل ابیب به صدا می آورد. دراثر این بیم وهراس ، ما شاهد هستیم که هرآن شهروند کشورهای اسلامی شرق میانه که با جهاد افغانستان دارای روابطی بودند بعد از برآمدن روس ها از افغانستان در کشور ها خود از محدودیت های مدنی شروع تا محرومیت از آزادی وحتا شکنجه روبرو گردیدند ، چرا؟

 

روشن است که رژیم صهیونیستی از رسیدن پیام جهاد مردم افغانستان چنان در دریای عمیقی زا نگرانی فرورفته بودکه حتا آن عده از شهروندان فلسطینی که دردوران جهاداز پاکستان دیدن به عمل می آوردندرا خود زیربازجویی وتعقیب قرارمی داد.

تنگ سازی فضا بر نیرو های مقاومت طلبانه جریان های آزادی خواه که مسلما از منابع اسلامی نیز الهام می گرفتند در کشورهای شرق میانه به ویژه ذریعه حکومت هایی که خود در نوعی همسویی بارژیم قرار داشتند فضارا به این دسته ازافراد خفقان آور ساخت .

رهایی ازموج آزادی طلبی در میان ملت های عربی چنان روبه فزونی گرفته بودکه از نیمه دوم دهه هشتاد شروع میلادی گردیده بود یکی از دغدغه های جدی رژیم صهیونستی به شمارمی آمد ، واضح است که رژیم باید برای نجات از باز شدن جبهه آزادی طلبانه تازه دیگری ، می باید به وسایل مختلفی به هدف جلو گیری ازآن دست زده باشد.همی است که این دید گاه که رژیم پیوسته در پی این بوده است که در صدد شکستن هسته های مقاومتی که بعد از بیرون شدن روس ها از افغانستان در حول وحوش فلسطین اشغالی درحال شکل گرفتن بود بیشتر قوت می یابد.

باتوجه به واقعیت های یاد شده مقهور نمودن هسته های آزادی طلبان از کشورهای عربی به رانده شدن از سرزمین های شان به نقطه دوردستی چون افغانستان یکی از ایده آل ترین شرایطی بوده که رژیم خواسته است تا عملی گردد.

آنچه از جنگی که امروزدرکشور ما جریان دارد ودارای روانشناسی چند پهلویی است ،اگر از منظر منافع رژیم صهیونستی به دقت مطالعه گردد، تصور می شود که منافع این جنگ تنها به حساب رژیم واریزمی گردد وبس.

ما شاهد هستیم که فضای کشور های اسلامی پیرامون رژیم صهیونستی ای که حس ملی گرایی درمیان مردم آنان از دراثر شکست از رژیم درگذشته به شدت جریحه دار گردیده است چنان تنگ ساخته شده است که این نیروها برای ابراز خواست های خود مجالی نمی یابند که این فضای عمدا ایجاد شده ، افغانستان را برای ابراز نفرت برعلیه رژیم به سان بهشتی انتقام جویی برای همه جوانان سرخورده از وضعیت موجود درآورده است.

اشتباه نکنیم که منظور این است که عناصر این جنگ عمال رژیم اند ، بلکه قصدمان این است که دشمنان سوگند خورده رژیم صهیونستی با انتخاب قهری افغانستان به عنوان یگانه منفذی برای ابراز احساس نفرت از عملکرد رژیم وضعیتی را پدید آورده اند که در اثر این انتخاب ، منافع ملی افغانستان مرد افغانستان سخت ترین زیان ها رامتحمل گردیده است.

خواهران برادران !

 

بیایید برای اثبات این نظریه تکه ها ی به ظاهر جدا از هم وضعیت این منطقه را کنار هم می گذاریم ودراخیر منتظر می مانیم تا چه نتیجه ای به دست می آوریم .

مولفه های تئوری اثرگزاری قضیه فلسطین بر وضعیت افغانستان

1 . فلسطین دربیش از شصت سال متحمل رنج وشکنجه شده وهنوز حس مقاومت درمیان نسل های جوان آن سرزمین زنده وپویا باقی مانده است.

2 . رژیم نتوانسته تا مشروعیت خود را برشرق میانه اسلامی به خصوص میان توده های جامعه بقبولاند.

3 . بیشترین حکومت های کشور های عربی دراثر لابی های صهیونستی حق اعتراض عملی برعلیه رژیم را ازمردم گرفته اند.

4 . انتقام گیری از رژیم صهیونستی پدیده روبه رشد درمیان جوامع اسلامی شناخته شده است.

5 . افغانستان در اثر تهاجم شوری سابق با فاصله گرفتن از سنت ها وعرف های سیاسی به بستر مناسبی برای ابراز نفرت در برابر رژیم صهیونستی مبدل گردیده است .

6 . نسبت کوتاه بودن دست تسلط دولت های حاکم درسی سال گذشته برهمه نقاط کشور، افغانستان به مثابه نقطه امنی درچشم  دشمنان رژیم صهیونیستی عرض وجود نموده است.   درصفح بعد

7 . ادامه بحران در کشور صفوف مقاومت پیکار جویان ضد رژیم را  درپشت دروازه های تل آبیب را خالی ساخته وآتش جنگ درآن منطقه را سرد تر می نماید .

8 . در سایه تداوم بحران درافغانستان افکار عمومی از عملکرد رژیم منحرف گردیده وبهترین فرصت ها را برای اشغال سرزمین های بیشترفلسطینیان و همین گونه یهودی سازی سیمای اسلامی فلسطین وبه خصوص بیت المقدس دراختیاررژیم قرار می دهد.

9 . چون رژیم مستقیما وارد این جنگ درافغانستان نیست ، ودراین جنگ بادخالت کشورهای مسیحی به پیش میرود احساس نفرت میان اسلام ومسحیت را تشدید میکند.  

10 . درفرجام صلح در افغانستان موضوع فلسطین را درصدراولویت های کشورهای منطقه قرار می دهد که چنین کاری به هیچ وجه به نفع رژیم نیست.

باتوجه به مولفه های فوق در یک سخن درقاعده بحران افغانستان عملکرد رژیم صهیونستی به منطق فوق قرارد.

که دلایل فوق مارا وامیدارد تا حل قضیه افغانستان را به باز خوانی مجددبگیریم واین گفتمان که از دید عمومی تحلیلگران دورنگهداشته شده است وارد متن قضیه نماییم وراه حل اسلامی قضیه افغانستان را از دیدگاه کلان که درآن نقش اساسی به دید گاه های جهان اسلام داده شود به بحث بگیریم .

روشن است که تاحال جنگی که در حال حاضر درنوارمرزی افغانستان وپاکستان ادامه دارد از این منظر دنبال گردیده است که با ریشه کن کردن آن چه که تروریزم نامیده می شود می توان به آن پایان داد، اما در پی این هشت سال گذشته که افغانستان متحمل خسارات زیادی گردید این حقیقت بیشتر برملامی گردد که سرافعی در تل ابیت است که به افسون صهیونزم بین المللی جوامع اسلامی را  زهر آلود می سازد.

شاید دلیلی واضح ترازاین برای صدق مدعای فوق نتوان ارایه نمودکه باگذشت این هشت سال نه تنها در صوف واهداف مخالفین برضد نیروهای غربی درمنطقه کاهشی به عمل نیامد بلکه اندک ترین تغییری در مواضع آنان رونما نگردیده است واین خود نشان گراین است که تازمانی که رژیم اسرائیل در فلسطین به قتل وتخریب اماکن مقدس اسلامی ادامه دهد توقع داشتن صلحی پایدار به آروزیی شباهت داشت تا وقعیتی لمس وحس شدنی .

حضار گرامی خواهران وبرادران !

یک بار دیگر از همه تان سپاس گزار خواهیم بود و امیدواریم تا دیدگاه های شما در امر باروری این همایش کمک نموده و همه مان را در امر بازگشت صلح و ثبات در کشور کمک نماید.

تشکر

 

هم ریشگی بحران افغانستان و فلسطین

آقای سید محمد حسین موحد بلخی

رئیس موسسه فرهنگی- خدماتی ثقلین و سرپرست بنیاد فرهنگی- تبلیغی پیامبر اعظم (ص)

برخیز دو سوره آفتاب از برکن          از خرقه دین آئینه  در برکن

سرنامه بگیر از دو پلک نبوی           از پنجره ی آل علی سر برکن

اقرأ که زکهکشان سر آمد آمد         از آنسوی آسمان محمد آمد

آنروز زمین بهشت اول شده بود         در آیینه بندانی آمد آمد

از آنسوی خورشید برآمد آنمرد       گل کرد و کتاب  آب بر بادیه گرد

شب را سوره تبسم افروخت                    در قحطی آب و آیینه در ناورد

****

عرض سلام و احترام دارم به حضار محترم دانشمندان معظم براداران و خواهران فاضل و ارجمند ظرف چند دقیقه که خدمت شما هستم برای شناخت گوشه از عوامل بحران افغانستان در پرتو قضیه فلسطين به یک عامل محوری و به یک وجه مبنایی در این قسمت اشاره می کنم و آن عامل مبنایی و کلیدی و وجه محوری در این بحران فراگیر متأسفانه  نگاه قومی به فرایند حوادث طائفه ای  و جاری افغانستان است، نگاه قومی با رویکرد خاصی که داشته است و دارد متأسفانه یک عامل اساسی و اصلی در ادامه  پروسه بحران همه جانبه افغانستان گردیده است. مسئله قوم و قومیت در قرآن هم بعنوان کتاب بزرگ تشریع ما کتاب بزرگ و متن اساسی سعادت ما و قانون اساسی ما مسلمانها هم اشاره شده است منتها نگاه که به اقوام و به مسئله طایفه و عشیره و این ها در قرآن آمده است با نگاه بشری و با نگاه رایج متفاوت است در قرآن عظیم الشان است که (یا ایهاالناس انا خلقنکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا)

 

در قرآن مسئله اقوام و مسئله لسان و مسئله رنگها و شعب و قبایل بعنوان یک سرپل مطرح شده است قوم و زبان رنگ و امثال اینها گذرگاه ها و معبرهاییست که کاروان انسانی در تاکید اهداف بلند باید از این سرپل ها و گذرگاه ها بگذرد تأمل و مکث روی زبان و یا قوم و یا عشیره و یا رنگ در بینش توحیدی اسلامی نا جایز و مردود و باطل و برتر از آن شرک است قرآن عظیم الشان تقوای را که در جوهر خود ایمان و علم و معرفت به خداوند و ارزشها را در بردارد  معیار فضیلت ها میداند آنچه در قضیه فلسطین و بحران افغانستان باید بررسی شود و آنچه که در تاریخ غم بار 60 ساله فلسطین هم ملموس است اینست که نگاه قومی در شریان نهضت فلسطینی با مفهوم نا ثواب و ناجایزش به عنوان یک عامل عمده حضور داشته است اساتید بزرگوار در اینجا هستند روزگار که ما طلبه ای کوچکی بیش نبودیم و در کشورهای عربی عراق سوریه و امثال اینها می رفتیم یک شعار کلان آنجا وجو د اشت روی دیوار ها و روی پیشانی اجتماع و فرد آنها نوشته بود که میگفتند امة عربیة واحدة ذات لسان خالدة وحدة حریة اشتراکیة این همان نگاه قومی و کلان به مسئله عرب بود. اینها قوم عرب را محور قرار میدادند با درون مایه نگاه ایدئولوژی سوسیالیستی و یک نوع دیوار و حصار روی این شعارهای بی بنیاد تشکیل میدادند و نگاه مسلط متاسفانه به دنیای عرب همین نگاه شرک آلود و التقاطی بود که از کران تا کران را در بر می گرفت و این نگاه بود که روی فاجعه غمبار مردم مظلوم و مسلمان فلسطین  تحمیل  می شد در پرتو این نگاه چهار یا سه جنگ از این جنگهای کوچکتر اگر بگذریم سه جنگ بزرگ بر سرنوشت ملت مسلمان عرب تحمیل شد که در هر سه جنگ باختند و نه تنها فلسطین را از دست دادند بلکه قطعاتی از اردن ، سوریه ، لبنان اینها را هم از دست داند نگاه قومی به مسأله فرایندش همان فاجعه مرگبار شد که تا قبل از انتفاضه ها ما در سر زمین فلسطین میدیدیم این نگاه نگاهی است که هم در اسلام مردود است یعنی چرخش و طواف بر محوریت اقوام خودش نگاهی است با زیر بنای ایدئولوژی شرک  و جهان بینی شرک یعنی شرکت اقوام بجای خدا و توحید بجای ارزشها نگاه قومی خود نگاه شرک آلود است نگاهی است از رأس بسوی قاعده یعنی نگاه سر چپه و یک سیاست انحرافی و باطل این نگاه بود که در تاریخ 60 ساله اشغال قدس شریف و فلسطین عزیز دمار از روزگار مردم فلسطین و حتی با قی مسلمانها را در آورد صد یا صدو بیست ملیون عرب را از دیگران جدا کرد و در جا زدند و هیچ ثمره نداشت جز اینکه فلسطین گوشت قربانی یا به تعبیر و طنی ما، بز بزکشی شد بین مسابقه داران جهانی که کار خود را میکردند تا به انتفاضه رسید که مرحله بعد است اینجا اشاره بکنم که مبنای اسلامی مسئله روشن است اقوام مثل زبانها مثل رنگها مثل تنوع اقلیمی خلاصه هر نوع تنوع و تکثر و تفاوت در اسلام به رسمیت شناخته شده است اسلام دینی است برگرفته شده از این جهان زیبا و از این عالم بزرگ آفرینش این عالم عالم رنگها و آیینه ها و آیه ها و جلوه های الهی است هر آنچه را که ما به ظاهر طبیعت و آفرینش می بینیم تکثر و تعدد است منتها این همه تکثر و تعدد که همه آیه و آیینه است برای تجلی ذات الهی و اوصاف الهی است این تکثر که در متن او وحدت است آن وحدت که در عمق محور این کثرت ها است و گرداننده این کثرت ها ست و جهت بخش اینها آن کثرت که هست در این وحدت مدغم و ملزم است در این کثرات و حاکم بر اینها و آفریدگار اینها و مدیر اینها و مدبر اینها برای اینکه حکمت او اقتضا کرده است که عالم هر نفس نو میشود. بهر حال اسلام یک دینی عظیم است که با قبول و به رسمیت شناختن همه تکثر ها و تفاوت ها از جمله تفاوتهای قومی توصیه میکند که از این سر پل گذر کنید و عبور کنید از این معبر اما نگاه که مکث میکند روی قوم و قوم را و زبان را و سمت را مطاف قرار میدهد و آنرا خدا قرار میدهد نگاه شرک آلود است اینجا ست که بنا به قول مولانای بزرگ زندگی به نگاه  قومی نگاه جنینی است.

 

زندگی قومی یا نگاه قومی و یا سیاست مشارکت قومی نگاه یا هرنگاهی که باشد آخرش قومی آخرش همان نگاه جنینی یا سیاست جنینی یا تعبیر جنینی است از این زندگی و از این عالم زیبا است کار جنین خون آشامی است چه خونی بالاتر از خون قومیت که اورا سرمایه می گذارند این زندگی جنین ارزشی نامگذاری هم ندارد که انسان روی آن مکث بکند انسان زندگی توحیدی و زندگی انسانی کجا زندگی که اسلام توصیه میکند این زندگی که پیغمبر اکرم (ص) که این روزها تولد او و فرزند پاک او امام جعفر صادق است توصیه میکند کجا پس از این لحاظ یکی از عمیق ترین مبانی بحران در افغانستان مثل فلسطین نگاه قومی به مسئله است این نگاه علاوه بر اینکه نگاه شرک آلود است و بر بنیاد شرک استوار است یک نگاه فریبکارانه هم است در افغانستان یک نگاه دغل بازانه هم است در افغانستان دو یا سه صد سال است که این نگاه وجود داشته بنام یک قوم باقی بندگان خدا و اقوام که اسلام آنها را به رسمیت شناخته است تا حد تعارف همدیگر اسلام به رسمیت شناخته به نام یک قوم دیگران نفی شد عجیب است دیگران که هم نفی شدند همان نگاه باطل را داشتند و دارند متأسفانه برای رسیدن به عدالت یعنی مشی و روش از همان نگاه باطل و راه قومی تا به عدالت برسند این معنی ندارد به قول بیدل «حق را نتوان به چشم باطل دیدن» اصلا این امکان ندارد ارزشهای مثل عدالت اجتماعی یا آزادی یا امثال اینها اینها با نگاه قومی و با نگاه باطل عیار شوند و تحقق پیدا کنند خون بخون شستن محال است و محال عرفا میگویند علاج ضد به ضد باطل است باطل را با حق دفن کرد و شرک را میشود با توحید از بین برد نمی شود سیاهی را با سیاهی جواب داد سیاهی و ظلمت را میشود با نور آفتاب پاسخ گفت و کفر را میشود با اسلام دفنش کرد و شرک را با توحید و ظلم و اجحاف را با عدالت بهر حال این نگاه قومی متأسفانه بازی با قوم یا تز یا ایدئولوژی قومی مصیبت را به افغانستان به بار آورد که تا هنوز هم ادامه دارد متأسفانه از بس این نگاه قومی بوده در این کشور در طول دو سه صد سال هر نوع رژیم هر نوع نمایه از رژیم ها که آمد باز هم در بطنش همین شرک بود در دوران سلطنت ها بود که همه میدانید در دوران کمونیست ها ادامه پیدا کرد عاقبت خلق و پرچم از همین نگاه بجان هم افتادند چون در اصل نگاه قومی شرک است دو طرف مشرک با هم میجنگند بالآخره این خلق و پرچم این دو تا نیروی متکثر باهم جنگیدند و بالآخره آن ایدئولوژی مارکسیستی یک چیزی مزخرف تر شد و رفت دنبال کار خود بعدش هم متأسفانه تا امروز و امروز هم متأسفانه که ما می بینیم همان عوامل هستند، عزیزان و برادران امروز یکی از عوامل مهم و حتی شاه کلید بحران افغانستان به نظر این طلبه حقیر همان نگاه قومی است و مکث و تأمل روی این مسئله است و اینست که باز هم ما به اقوام و قبایل مدرن تقسیم می شویم با همان درون مایه شرک آلود و هر کدام زبان خود داریم، صدا و تصویر خود داریم و... اینها یک نوع آرایش های است با قیافه شرک با آرایش های گوناگون که به آن رنگ و آب میدهیم خوب اینجا نگاه باید نگاه محمدی باشد امروز روز ولادت، دیروز روز ولادت همه روز روز ولادت پیغمبر بزرگوار اسلام است همه روز این دین زاینده است و زایا است و پویاست این دین بود که توانست در قدم اول این قرآن بود که با نگاه الهی دادن به انسان مشرک و جاهلی عرب نگاه او را عوض کرد اما لباس او عوض نشده بود قیافه شان هم عوض نشده بود آن نگاهشان بود که عالم را تغییر داد و آن نگاه بود که انفجار نور را باعث شد و عرب را برادر عجم کرد و سیاه را برادر سفید کرد و رومی را برادر آسیایی و غیر آسیایی کرد و فرمود لافخر لعربی علی عجمی الی آخر آن نگاه نگاه آسمانی بود که زمین را با همه تعدد و تکثرش در خود هزم کرد و ایدئولوژی و جهان بینی توحید و خدا محوری را حاکم کرد و این دین دینی شد که دنیا اگر بخواهد به سمت نجات برود باید به این دین بگرود. ما ملت چه کمبود داریم که  دنبال این ایدئولوژی نرویم چه عواملی فرا راه مان است بالآخره راه نجات، راه فلاح همین کلمه طیبه است و همین شاه را ه است پیغمبر بزرگوار اسلام او را تبیین فرمود و اگر نه مثل فلسطین می مانیم البته الحمد لله فلسطین در پرتو انقلاب عظیم اسلامی و در پرتو دید و دیدگاه که در این قرن بوجود آمد که فلسطین نگاه تازه پیدا کرده است در قالب انتفاضه های که صورت میگیرد و صورت گرفته است و تنها راه نجات هم قطعا و طبعا همین خواهد بود در افغانستان هم هزار رنگ ایدئو لوژی و ایده هم بیاید و هزار گپ و گفتار هم بیاید تا نگاه و عمل وجهان بینی و هم ایدئولوژی اسلامی نشود و تا به این محور قرار نگیرد این سلسله باطله یا زنجیره ای مسلسل باطلها و پشت با طل ها ادامه پیدا خواهد کرد باید برگردیم به این دین که پیغمبر بزرگوار اسلام آورده و این متن مقدسش که قرآن و به ثقل دوم که قرآن را به سان منبع شفاف و زلال برای ما قرار داده و نجات عالم و نجات افغانستان و حل همه بحران ها موکول است به همان وصیت مبارک: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی اهل بیتی» من میلاد رسول اکرم منجی عالم بشریت مصلح عالم رسول اکرم (ص) و ولادت امام جعفر الصادق (ع) را به همه شما تبریک عرض می کنم.

والسلام علیکم

یهودی سازی فلسطین در سایه ایجاد بد امنی در کشور های اسلامی

آقای استاد محمد اکبری

رئیس حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان ونماینده مردم در پارلمان

 

بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالی فی القرآن الکریم  و ما لکم لاتقاتلون فی سبیل الله و المستضعفین من الرجال و النساء (الآیه)

سروران عزیز، دانشمندان، علماء، اساتید، محصلین عزیز دانشگاهها و پوهنتون های مرکز السلام علیکم و رحمت الله و برکاته عزیزان گرامی میخواهم در کنفرانس امروزی که به همت شورای فرهنگی حامیان قدس شریف برگزار شده است عرائض مختصری داشته باشم، وآن اینکه شما همه می دانید که فاجعه فلسطین توسط استعمار غرب ایجاد شد و متأسفانه 62 سال است که سرزمین فلسطین و مردم مظلوم آن در لجه خون شناور است این فاجعه توسط قدرت استعماری انگلیس با همکاری بقیه ابر قدرت های دشمن انسان آغاز شد و با همکاری بی دریغ ابر قدرت استعماری عصر ما یعنی آمریکای جنایت کار ادامه پیدا می کند وقتیکه دولت تروریستی و صهیونیستی اسرائیل توسط کمک های بی دریغ غرب ایجاد شد اول کوشش کردند که قضیه فلسطین قضیه عربی باشند همانطور که از جناب استاد موحد بلخی شنیدیم بر این مبنا کسانی که دلشان هم به درد آمده بودند از اشغال فلسطین از تشکیل دولت غاصب یهودی در سرزمین فلسطین اما راهی را که برای مبارزه انتخاب کرده بودند راه اشتباهی بودند راه که به نتیجه هم نرسید و او گاهی پناه بردند به ایدئولوژی سوسیالیستی بود و گاهی هم پناه بردن به روحیه عربی پانیسم مدت های طلایی و فرصت های طلایی گذشت با این روشها تکیه بر سوسیالیزم که می بینم کشور های عربی که داشت پس از این حرکت های سوسیالیستی رشد میگیرد و هر کسی که داعیه مبارزه با صهیونیزم و کوشش برای آزادی فلسطین را دارد فکر می کند که جز تکیه کردن به بلاک شرق و جز استفاده کردن از ایدئولوژی سوسیالیستی راه دیگری برای آزادی فلسطین وجود ندارد اما این حرکت خود ملت عرب را هم پارچه پارچه کرد بخاطر اینکه اکثریت مردم که مسلمان بودند حرکت های انقلابی را بیشتر که تب تاب آزادی فلسطین و قدس را داشتند اما میدیدم که این حرکت در شاه راه دین نیست اکثریت ملت ها و زمامداران از این حرکت ها وحشت داشتند این حرکت ها پایه مردمی نداشت لذا به نتیجه و به موفقیت نرسید همانطوری که ما می بنیم احزاب چپ در لبنان در سوریه در عراق در لیبی در جاهای دیگر حتی در زمان جمال عبدالناصر گرایش چپ شعار های که نوشته می شود «اهدافنا وحدة حریة اشتراکیة»

 

این روشها و تکیه به بلاک شرق مسئله فلسطین را هیچ گونه راه حلی برایش پیدا کرده نتوانست تا اینکه در اواخر قرن بیست دو تحول امید بخش در جهان اسلام در خاور میانه و در نقطه از آسیای میانه بوجود آمد او پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی و در پهلوی آن در یک حوزه تمدنی و فرهنگی در همسایگی بلا فصل آن قیام و جهاد مردم افغانستان بودند همین دو پدیده سبب شد که مبارزین عرب و مردم فلسطین احساس کنند که نیاز به یک تجدید نظر دارند یعنی آنهای که نا امید شده بودند که با تکیه به ایدئولوژی اسلام کاری برای فلسطین نمی توانند انجام دهند اگر میخواهیم دست غرب را کوتاه کنیم باید به شرق تکیه بکنیم پیروزی  انقلاب جمهوری اسلامی ایران و جهاد مردم مسلمان افغانستان مبارزین عرب را مخصوصا مردم فسطین را دعوت کردند به این اندیشه یعنی پیام انقلاب و این جهاد را مردم فلسطین کم و بیش گرفتند وقتیکه این پیام را گرفتند جهت مبارزه تغییر کرد ما شاهد آن هستیم که حرکت و نهضت برای مردم فلسطین برای آزادیشان برای آزادی قدس شریف جهت اسلامی پیدا کرده است و ما در همین آغاز قرن 21 به برکت حرکت های که ماهیت اسلامی گرفته اند و جهت دینی و اسلامی پیدا کرده  اند برای اولین بار شاهد شکست و انهدام صهیونیزم ها هستیم اسرائیل با حمایت بیدریغ غرب یک قدرت ممتاز و بی رقیب از لحاظ داشتن اسلحه مدرن و حمایت بی دریغ غرب در خاور میانه حرف اول را می زد و امروز هم از پیش رفته ترین اسلحه برخوردار است اما همین اسرائیل که در شش روز در خاور میانه تفوق نظامی را به دست آورد و چند حکومت عربی و ارتش عربی را زمین گیر کرد اما همین اسرائیل که از آن تاریخ قدرتمند تر هم شده بود در برابر حزب الله لبنان در برابر مقاومت لبنان سرش به سنگ صخره مقاومت خورد همان مسلمانهای که عشق بخدا عشق به رسول خدا و گرایش به دین پیدا کرده بودند و به این نتیجه رسیده بودند ما اگر آزادی بخواهیم اگر استقلال بخواهیم و اگر عزت بخواهیم باید به اسلام پناه ببریم همین مردم که به اسلام پناه آورده بودند برای اولین بار طلسم قدرت ناشکن اسرائیل را شکست و اسرائیل را ناکام گذاشت ناکامی در این است که یک کشور ماجرا جو و جنگ طلب برای این در لبنان حمله کرده بود که تمام کار ها را ختم کند نه تنها در فلسطین که در لبنان هم مسلط باشد بعضی مزدوران خود را در آنجا بعنوان یک عروسک بر سرنوشت مردم لبنان مسلط کند اما به این منظور خود نرسید و شکست خورد از این رهگذر وقتی ما به مقاومت لبنان صد آفرین میگوییم و در برابر حادثه دیگر هم اسرائیل در نوار غزه برای مقاومت گران مسلمان غزه یک هزار آفرین میگوییم بخاطر اینکه آن محدودیت که مقاومت گران غزه داشت لبنان نداشت مقاومت گران لبنان یک مقدار مجال برای اکمال خود داشت اما مسلمانان غزه را در یک قفس انداخته بودند اما همین ها با تکیه به ایمان به توحید و امید نصرت خداوند که خداوند صبر و مقاومت را به انسان عطا می کند مقاومتی که در لبنان انجام شد، مقاومتی که در غزه انجام شد برای مسلمانان افتخار آمیز بود چیز دیگری که می خواهم بگویم و آن اینکه در طول مدت ها کوشش شده است که قضیه فلسطین را با مذاکرات بی خاصیت بجای برسانند، که مردم فلسطین همیشه اسیر باشند. اما در برابر این توطئه مسلمانها ایستاده اند در شرایط فعلی در وضعیت حاضر مسلمانها نباید انتظار از حکومت های خود داشته باشند که برای آزادی فلسطین و بیت المقدس کاری بکنند، هیچ کدام آنها مستقل نیست اگر یکی دو تا کشوری هم در این 57 کشور است محدود است ببینید آیا ما حکومتی داریم که صادقانه در راه آزادی قدس شریف تلاش کند چرا حکومت ها عمدتا به چوکی خود علاقه دارند نه به آزادی فلسطین و بیت المقدس آنچه که انتظار می رود از ملت ها ست ولی برای ما امید واری برای آزادی فلسطین و بیت المقدس از هر زمان دیگری بیشتر است ما امید وار تر هستیم بخاطر اینکه احساس می کنیم ملت ها مبارزان مسلمان بیشتر ابتکار به دست می گیرند و این حرکت ملتها مبارزان واقعی موج شان رو به گسترش است به امید آنروزیکه به این زودیها شاهد پیروزیهای بیشتر مسلمانان و مبارزان فلسطین و مبارزان خاور میانه باشیم از خدای مهربان که ما در آخرین روز از هفته رحمت للعالمین هستیم استدعا می کنیم که خداوند به همه مسلمانان جهان این روحیه را عنایت کند که ما در برابر بیت المقدس و در برابر فلسطین علیرغم که هر ملت مسلمان و هر مسلمان در هر گوشه از جهان مشکلات خود را دارد به ما این روحیه را خدا عنایت کند علاوه بر اینکه بر مشکلات خود بیاندیشیم برای نجات از مشکلات خود کوشش می کنیم در جزء وظایف خود هم تلاش برای آزادی فلسطین و بیت المقدس هم در سر لوحه کار خود قرار داده و یا جز از مسئولیت های خود بدانیم امید است که خداوند به مسلمانها این روحیه را عنایت کند که آزادی بیت المقدس را جز وظایف دینی و اسلامی خود بدانیم.

والسلا

 

افغانستان و فلسطین از نظر طولانی شدن بحران

دانشمند محترم و دعوتگر فرهیخته استاد محمد عاطف

رئیس جمعیت اصلاح و انکشاف اجتماعی افغانستان

«ان هذه امتکم امة واحدة و انا ربکم فاعبدوه»

علمای نهایت عزیز مهمانان نهایت گرامی برادران و خواهران نهایت محترم السلام علیکم و رحمت الله و برکاته،

 

واقعیتش بسیار خورسند هستیم که ما امروز با توجه به مشکلات بسیار زیادی که ملت رنجدیده ما به آن مبتلا است به قضیه بزرگتر از سطح خود هم صحبت می کنیم شاید همین خوردیها بود که ما را خورد ساخت اگر ما در غم امت خود نشویم شاید نابود شویم کنفرانس امروزی که صحبت از قدس یا فلسطین می شود یکی از قضایای نهایت مشهور و عمیق امت مسلمه است که باید هر لحظه متوجه شان باشند که مسئولیت ایشان و مکلفیت آنها چیست؟ ابعاد این قضیه را کمی کوچکتر نگیریم خیلی گسترده و عظیم است که ما مسلمانها گاهی قضیه را خورد میگیریم برداشت ما فهم ما و درک ما از قضیه خورد تر می شود مسئله فلسطین یا سرزمین فلسطین یک نقطه کوچک نیست کشمکش از بدو ظهور یا فرستاده شدن رسول اکرم (ص) بین کفر و اسلام آغاز شده اگر ما بخود بیاریم و یا نیاریم این قضایا وجود دارد دیگران هر لحظه ای زندگی خود را حساب می گیرند و ما بی حساب زندگی کرده و مصروف خود هستیم دشمن به این تصور میشود که کجای امت اسلام را بگیرد که بقیه جای خود را فراموش بکنند هر روز برای مان صحنه های جدید درست می کنند هر روز برایمان درد های جدیدی درست می کنند هر روز برایمان پلان های جدیدی دارند قضیه فلسطین قضیه خوردی نیست از زمان که مسیحیت از آنجا کوچ کرده یهودیت را نور اسلام زیر سایه خود آورد وسینه فراخ اسلام به همه باز شد از آن زمان بود که پلان درست کردند که این سرزمین باید نقطه کشمکش بین ادیان باشد این سر زمین باید سرزمینی باشد که انسانها را مصروف سازد سر زمینی باشد که همیشه انسانها را همیشه بین خود جمع کند و یا متفرق سازد قضیه خیلی بزرگتر از این است که ما سر این بحث می کنیم امروز و فعلا که ما زندگی می کنیم یعنی ماه مارچ ماهی خیلی خطرناکی در تاریخ امت مسلمه گذشته است در 1924 میلادی در ماه مارچ تنه امت مسلمه از کله اش محروم شد رمز وحدت  و موفقیت امت که خلافت عثمانی بود نابود شد از همان آغاز حتی در وجود شان قبل از اینکه خلافت را نابود سازند دست نشانده های خود را تشویق کردند و آنها را بزرگ ساختند قوی شان ساختند و مشهور شان ساختند بالآخره خلافت را نابود ساختند اگر امروز فلسطین در آتش میسوزد اگر امروز افغانستان در بازار سیاه فروخته می شود اگر امروز به سرنوشت مسلمانان در افغانستان، عراق، فلسطین، بوسنیا، چچن حتی کشمیر و یا دیگر جاها بازی می شود و یا در آتش می سوزند علتش اینست که تنه ما کله ای ندارد اگر واقعا ما کمکی پیش تر برویم می بینیم او تن که از خود مغز و کله نداشته باشد، پلان و دستوری نداشته باشد، استراتیژی نداشته باشد، آینده خود را ترسیم نکند، پیامی برای خود و انسانیت نداشته باشد، چنین حالت خیلی طبیعی است که پیش می آید درست است که قضیه ما با فلسطین خیلی گره خورده عقیده ما، برداشت ما، وجود ما در آن زمین همان چیزی است که اهل فلسطین حمل می کند جرم شان فلسطینی بودن نیست جرم شان مسلمان بودن است جرم ما هم مسلمان بودن است و اگر نه این کله و سرما دشمن هیچ کسی نیست در این خاک  زندگی کردن جرم نیست مثل که دیگران در خاک های دیگری زندگی دارند اما جرم ما و مشکل ما مشکلی است که مسلمان هستیم این قضایای که با هم در جهان اسلام پیوند می دهیم به این اساس پیوند بدهیم که ما به مشکل اساسی خود متوجه باشیم و جدی تر شویم زمانیکه خلافت اسلامی سقوط کرد قضایای بزرگی در جهان اسلام رخ داد که یکی از آن قضایا قضایای فلسطین بوده است حتی قبل از اینکه خلافت را سقوط بدهند چه میگفتند که «اقضوا علی ترکة رجل مریض» به میراث انسان مریض فیصله کنید که قابل ماندن نیست خودش استفاده کرده نمی تواند باید توجیه اش کنید چه کردند مصر، عراق و فلسطین به میراث انگلستان رسید. سوریه، لبنان، الجزایر، سومالیا  وتونس فرانسه از آن خود کرد لیبیا تقسیم ایتالیا رسید و مغرب را اسپانیا زیر سینه خود در آورد چه ماند؟ از هند و آنطرف ها صحبت نمی کنیم بعد از این تقسیم چه کردند برای هر کس که میخواستند کشوری درست بکند و هرکس که میخواستند حکومتی درست بکنند و هرکسی که میخواستند تبعیدش بکنند میتوانستند بکنند همین قضیه است که امروز هم افغانستان شاید هم از این درد بنالد پیش تر دوست های عزیز به مسایل و نکات خیلی مهم اشاره کردند که ما  دراین خاک زندگی می کنیم  متوجه چنین دسیسه های باشیم  وقتیکه اداره امور راکسی دیگری بدست گرفت بخاطر بقای خود تلاش می کند که اهل وطن را بین خودشان بیاندازند باهم بجنگانند قضایای خورد را بزرگ سازند بین خود دشمن شان بسازند که بدون وجود استعمار گزاره شان در این سرزمین نشود ببینید قبل از این وقتیکه صلیبیها در این مناطق خیلی زحمت کشیدند گاهی فاطمیها را در آغوش خود میگرفتند سلجوقیها را میزدند گاهی دیگران را به آغوش میگرفتند دیگران را می زدند بالآخره مأیوس شده و بعد متوجه شدند که هرچه مسلمانان باهم بجنگند باز هم باهم برادر هستند

 

نسخه دیگری تقدیم کردند یهودیهای که قبل از اسلام دیگران تبعید کرده بودند یعنی بابلی ها و آشوریها تبعید کرده بود صرف به اساس یک رشته ضعیف شان تشویق کردند که به این سرزمین جابجا شوند عمق تاریخی قضیه را که انسان ببیند که از کجاست امروز در آنها کی بازی میکند با سرنوشت ما کی بازی میکند باز دقیق تر می فهمیم یهود را مسلمانان تبعید نکردند شما تاریخ را دقیق تر بخوانید و شاید هم خوانده باشید زمانیکه حضرت عمر (رض) درعصرش فلسطین فتح شد هیچ کس را تبعید نکردند وگفتند این دین دین همه است وهمگی به اسلام گروید وبالفعل مسلمانهای که در سوریه، فلسطین، لبنان وجود دارد از نسل همان انسانهای هستندکه قبلا پدران شان یهودی یا مسیحی بودند همه عرب نیستند که نیاکان شان عرب باشد و اینجا را تسخیر کرده باشد اینها همان مسلمانهای هستند که درهمین سرزمین ساکن هستند و بودند از جای دیگری نیامدند صرف جرم شان مسلمان بودن است صلیبی ها ومسیحی ها که نتوانستند مسلمانان راسرکوب بسازند گفتند بیایید یک زخم ناسور برای مسلمانان درست کنیم که از آن رنج ببرند دوفایده کردند از تشویش یهودیت در اروپا خود را رها کردند دشمنی که باید مسلمانها را مصروف می ساختند و سرکوب می کردند آن کار هم شد ببینید برادران بیشتر از پنجاه کشور اسلامی کلمه توحید را میخوانند که لااله الاالله آیا نقشی در ملل متحد ندارند آیا نقشی در جهان بشریت ندارند اگر به واقعیتش انسانها درک بکنند که ما چه هستیم و ما کی هستیم واقعا بسیار قضیه حساس خود را مسئولانه دنبال بکنیم شصت سال و یا شصت ودو سال بیشتر طول نمی کشید مثل که فلسطین را کسی بدردش نرسید به آهش جواب نداد افغانستان و کشورهای دیگری که زیر حملات دیگران قرار گرفت بالفعل هم میگیرند حتی قضیه را به قسمی تصویر می کنند که خیلی خود را بر حق میدانند قضیه را طوری جور میکنند درستش می کنند بزرگش می سازند و بالاخره میگویند از شما شد از ما که نیست اگر ما نباشیم دوراز مجلس شما بیخرد ها شاید بهم خورید به یک فضاحت و بی عقلی به ما خطاب می کنند که واقعا ما دست چپ و راست خود را هم نمی دانیم قضیه به این خوردی تمام نمی شود مشکل که طولانی بودنش را تضمین کرده دشمنی طولانی است کشمکش تمدنی است و کشمکش تمدنی به تمام شدن فلسطینی ها تمام نمی شود شما در آغاز قرن بیست ببینید هفت صد هزار انسان در فلسطین زندگی میکردند هشتاد وپنج هزارش یهودی بود فعلا قضیه کاملا بر عکس شده چه شدند همه هجرت کردند مجبور شدند که همه منطقه خویش را ترک گویند درطول یک قرن میزانها عوض شد ولی کسی نگفت که مهاجرین کجا میروند چه جرم دارند که از خاک خود تبعید میشوند از لحاظ منطقی خاک از لحاظ تاریخی یا به نیرنگ یا به پول یا به سود از پیش شان زمین ها را خریدند و سلطان عبدالحمید دوم صرف یک مانع ظاهری بود بیچاره همین که دشمنان اسلام را سر سختانه جوابی گفت که متوجه باشید که ابا کردن تان از گفته ما برایتان چقدر تکلیف آور  تمام خواهد شد اینجا ست برادران عزیز که قضیه را صرف قضیه کوچک فلسطین نگیریم استعمار بعد از اینکه خلافت را از بین برد اولین وخطرناکترین کارش این بود که عالم اسلام را به میراث گرفت دوم فلسطین به سیله وزیر خارجه انگلستان در سال 1936 که اسمش بلفور بود این کاملا یک چیزی دیگری درست شد ولی آنها  زمینه سازی برای دولت اسرائیل کردند او کسی که به وقت خلافت عثمانی واسلامی بویزه می آمد صاحب زمین شد او کسی که صاحب خانه بود مهاجر شد قضیه چنین شد که استعمار همه حکومت ها را زیر سایه خود گرفته بودند و همچنین از طرف دیگر مناطق مورد منازعه سوریه و ترکیه را باقی ماندند که اینها هم بیکار ننشینند در آسیای میانه زاد گاه امام بخاری امام ترمذی و... زیر چنگال روسیه افتید و همه آنجا مصروف شدند مسلمانان بنگلادیش و پاکستان را از هم جدا کردند که اینها قوتی نداشته باشند در فلیپین مسلمانان را با عیسوی ها و بودایی ها مصروف ساختند در سودان جنگ جنوب و دارفور را شعله ور ساختند در سومالیا بحال خود مصروف شدند در کویت و عراق شما حالت شانرا خود خوب میدانید این حالت را درست کردند هدف اساسی که  از این سیر تاریخی کوتاهی داشتم این بود که قضیه قابل تذکر این که قضیه فلسطین قضیه خوردی نیست که ما امروز به سادگی از آن بگذریم اگر مسلمانها در مجموع احساس امتیت را به نفع امت نکنند اگر این احساس نباشند که اینها ایدئو لوژی دارند تصور از جهان دارند تصور از خدا دارند تصور از قیامت دارند تصور از مکلفیت روی این زمین دارند نجات شان هم ممکن نیست مثل اینکه این دوست عزیز ما به آن اشاره کردند ما به قفس های خورد خورد خود را می اندازیم به قضایای خورد خود را محصور میسازیم و احساس می کنیم که ما واقعا کسی هستیم که بدرد جامعه خود خواهیم خورد یا خیر چیز دیگری که مسلمانها چرا شکست خوردند و به چه مصیبتهای دچار شدند این شکست شکست نظامی نبود این شکست تمدنی بود یکی از علما می گوید که هرکسی که از لحاظ تمدن و ارزشهای اخلاقی ضعیف بود و ناتوان بود هر باد اورا از بین میبرد اگر طوفان اقتصادی بود نابودش می سازد اگر طوفان اخلاقی بود نابودش میسازد و اگر هر طوفانی بود او را نابود میسازد ما امروز مثل اینکه تاریخ فلسطین را میخوانیم و قضیه را خیلی طولانی تر احساس می کنیم ما امروز حالت مان از آنها بد تر است بخاطر که مهاجر که از فلسطین بر آمد دوستان دقیقا می فهمند که آنها دارای شخصیت های علمی شدند ولی متأسفانه مهاجر ما که از کشور بر آمد از دین هم عاری شد امروز آفت بی دینی در کشور ما موج می زند و لی فلسطینی که از کشور شان خارج شدند حداقل دارای یک تخصص شدند که به انسانیت نفع رساندند اما ما چه کردیم قضیه را کمی دقیق تر ببنیم که قضیه خیلی خطر ناکتر است که صرفا تذکر من در این بود مسئولیت همه انسانهای که مسئولیت را بدست دارند خود را مسئول در برابر خدا و ملت میدانند بهوش بیایند که هر جا که استعمار رفت جهل، فقر و فساد را ترویج میدهد و شما خوبتر می فهمید این قضیه است که فلسطین زمانی ما از دست دادیم که اسلام را ازبینش کشیدیم و کشور خود را همچنین وقتی از دست خواهیم داد که به سوی گرایش های قومی، سمتی و نژادی گرایش پیدا کنیم این جا است که باید دقیقتر بدانیم طولانی بودن اینها قضیه را خیلی خطر ناک ساخته است تفرق و خود خواهی مسلمانان مشکل دیگری بود که عربها سلجوقیها را علیه امپراتوری عثمانی ترغیب کردند و خودشان هم سقوط کردند ببنید امروز شاید ما بگوییم که فلانی مستحق تر و یا مستحق تر نیست بگذارید اگر حق ما حذف شد ولی فردای فردای اولاد مان شاید در چوکات دین خواهد ماند ولی اگر من امروز به حاکمیت رسیدم و استعمار را با ریشه هایش مستحکم ساختم فردا من و نسل مان شاید مسلمان باقی نماند این را بدانید که تحمل برادر خود را با وجود اینکه بر من ظلم کرده است فرض کنید که یکی از انسانی بی خرد ولی مسلمان است و زور گوی میکند ولی مسلمان باقی می ماند این کشور ولی به این فکر کنیم که اگر کشور به دست دیگران ماند از جاده اسلام دورش میسازند وجود حاکمیت های دست نشانده ومزدور که در منطقه حاکم است الی ماشاءالله قضیه را طولانی تر ساخت هر کس تلاش میکند که همین قضیه را محورگرفته با دوستی دیگران تقرب بجویند و بقای خویش دوام بدهد ونهایت این ملت را نادیده بگیرد. چه خواهد شد مشکل دیگری که قضیه را طولانیتر میسازد روش منافقانه کسانی است که به این قضیه به ظاهر دلچسپی دارند همان طوری که پیشتر اشاره کردیم که قضا یا را سطحی نگیریم این شعار نیست که ما شعار بدهیم یک روزی نیست که تمام شود ما این قضیه را دقیق تر دنبال بکنیم ببینید ما مجموعه از کشور های اسلامی به نام کنفرانس کشورهای اسلامی داریم چه کاری کردند تا حال کدام فشاری بالای دیگران آوردند تا این کشور از جنگ باید خلاص شود حتی در قضایای خیلی ساده تر کشور ما در قضایای بزرگ خیلی مبتلا نیست اگر به واقعیت ما مسلمانهای اهل کشور و مسلمانهای جهان تصمیم بگیریم این بحران منطقه را رفع بکنیم باور بکنید در طول یکسال رفع خواهد شد ولی نمی خواهیم خوشگذارنی و یا به استعمار گفت که مراحاکم بساز بهترین خدمت کار من خواهم بود غیر از این کاری هم نیست به همین سبب بود که قضیه فلسطین را از شصت سال هم گذراند و خدا کند این قضیه ما و شما به شصت و شکستش نرسد اگر چنین حالتی داشتیم که بگوییم هر فرد ما بگوید اگر مرا حاکم ساختی و دیگران را عقب زدی چیزی که میگویی انجامش میدهم مانع فکرت مانع اندیشه ات مانع فساد مانع هوس رانی ات نمی شوم مرا حاکم بساز شما می بینید آیا همین مسابقه جریان ندارد کسانی که در فلسطین بود و با یهود تعامل میکردند همین قسم نبودند و بالفعل محمود عباس چنین نمی کند مصروف شدن امت به مسئله کوچک و نهایت کوچک واین قضایا است که مسئله را دنباله دار ساخته و انسان اگر بخواهد در کنفرانس کوچک حل این مشکل را بکند مشکل است خوب صرف به همین نکته اشاره کردم که طولانی شدن قضیه فلسطین اساسش همین است که ما مسئولانه به حیث یک مسلمان همت نکردیم با برادران خود ایستاد شویم ما را مصروف ساخته و قضایای که بالفعل شاید دوستان ما صحبت هم بکنند حتما فلسطین را در داخل فلسطین با قضایای خطر ناک تر ی مصروف ساختند امروز قدس را زیر سیطره خود گرفتند تا فلسطین را مردم فراموش بکنند شاید در همین روز ها قضایای دیگری درست بکنندکه ما همه چیز خود را فراموش کنیم اگر مسلمانها که خدا نخواسته امت واحده نشوند راه برای نجات شان نیست.

 

و خداوند انشاالله توفیق نصیب همه مان کند و نهایت متشکر هستیم از شورای فرهنگی حامیان قدس شریف که نهایت یک روز تاریخی را تذکر مان داد و ما را به این نکته متوجه ساخت که این امت یک امت واحد است ما همیشه قضایای خود را در یک چوکات کلانتر و بزرگتر تنظیم بکنیم واگر ما به این امید باشیم که هرکس میداند و کار خودش همه نابود میشود و آن مثال عربی نباید باشد که زمانی از یکی از چهار پایان جنگل پرسیده شد که چه وقت خورده شدی؟ گفت زمانی خورده شدم که گاو سفید را خورده بودند. ما همان روز از بین رفتیم که خلافت از بین رفت ما همان روز از بین رفتیم که تن بی کله ماندیم ما همان روز از بین رفتیم که معیارهای مان قومی، نژادی، سمتی و اقتصادی شده است و ایمانی نیست از همان روز ماشکست خوردیم که ما خورد فکر می کنیم و قضا یا بسیار بزرگ است   

 

راه حل اسلامی جنگ در افغانستان

آیت الله سید محسن حجت خطیب و امام تکیه خانه چنداول

 

ضمن تبریک ایام با سعادت بزرگ منجی عالم بشریت عقل کل و هادی سبل حضرت ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین ولادت مسعود حضرت اما م جعفر الصادق (ع) خدمت همه عزیزان و تشکر از برگزار کنندگان این محفل واین کنفرانس دقایق که وقت اجازه می دهد متصدی اوقات شریف شما شدم و امید وارم که خدای متعال همه ما را به راه راست هدایت بفرماید و از مسیرهای انحرافی همه ما را دور نگهدارد از بیانات دانشمندان و علما استفاده کردید تقریبا همه مطالب گفته شده آنچه من میخواهم عرض بکنم اینست که اگر ما بخواهیم دنبال راه حل باشیم اول باید ریشه ها را پیدا کنیم ریشه های فساد و جنگ را چه در افغانستان و چه در فلسطین چه در هر جای دیگر چون ریشه در آب است امید ثمری هست ماممکن است یک قضیه را به شکل گذرا حل بکنیم و مدتی هم  قضیه آرام و ساکت بماند اما چون ریشه در آب است ثمر میدهد دو باره آن ریشه را که ما فراموش کرده بودیم و زیر خاک پنهان مانده بود دو باره بیرون می آید و باز همان آش  و همان کاسه خواهد بود بنا بر این برای بیان راه های حل جنگ درافغانستان باید ببینیم روی چه حسابی جنگ در افغانستان پیدا شد ریشه های جنگ بر چه اساسی بود یک وقت جنگ ما با روسها بود جنگ ما با ارتش سرخ بود جنگ ما با خلق و پرچم بود ریشه های آن جنگ برای ما و از طرف ما ریشه های دینی بود و ریشه های ایمانی بود که باید بماند و مانده است و خواهد ماند ما باید طبق وظیفه اسلامی خود دربرابر کفر در برابر شرک و در برابر متجاوز و باید در برابر کسانی که از کفر و شرک حمایت می کند قد علم بکنیم و بجنگیم این  نص صریح قر آن است که میفرماید« لاتتخذوا عدوی و عدوکم اولیاء » دشمنان خدا و نه دشمنان خود تانرا بعنوان دوستان تان انتخاب بکنید بعنوان سرپرست تان انتخاب بکنید. یک وقت فرد دشمن شخص است و یک وقت فرد دشمن اندیشه است امروز جهان غرب جهان کفر جهان که در برابر اسلام قرار میگیرد آنها با شخص من با شخص شما با مردم افغانستان با مردم فلسطین دشمنی ندارند آنها با اندیشه ما دشمنی دارند با تفکر ما دشمنی دارند با رای ما دشمنی دارند و لذا دشمنان ما هم هستند و دشمنان خدا دشمنان ما هم می شوند ما اگر آنروز قیام کردیم اگر ملت ما دست به اسلحه بردند اگر ملت ما مهاجرت کردند و اگر عده ای ضربه خوردند همه بخاطر دین بود بخاطر که وظیفه الهی و شرعی خودشانرا به نحو احسن و به همان اندازه توان و امکان انجام بدهند و بحمدالله انجام دادند و ارتش تا به دندان مسلح سرخ شوروی سابق را به خاک مذلت نشاندند و چون اسلاف شان انگلیسیها آنان را سر به زیر و سر افگنده آنانرا از این مملکت بیرون راندند و افتخاری برای جامعه افغانستان تا روز قیامت آفریدند در این شکی نیست ماباید از آن مرحله تجلیل بکنیم و یاد بکنیم که متأسفانه کمتر یاد می شود گاهی اوقات در اشکالات و اعتراضات که برعده ای است کسانی که بعنوان مجاهد یاد می شوند وارد می شود تجلیل از آن جهاد تحت الشعاع قرار میگیرد بحث جهاد و مجاهدان راه راستین که در آن جهاد مقدس دست و آستین بالازده و با نداشتن کم ترین امکانات با بزرگترین قدرت دنیا مبارزه کردند، نباید از یاد ما برود باید درکتب تاریخ ودرکتب غیر تاریخ که در افغانستان چاپ و نشر می شود مرتب ومنظم نشر شود. توصیه من این است که همان جهاد به همان تقدسی که داشت در همان سالها که در برابر دشمن تا دندان مسلح همه ملت چه با جان چه با پول چه با مال ایستادند و جنگیدند نباید فراموش بشود که هدف مقدس بود راه هم مقدس بود به همان سبب خداوند متعال آنرا به نتیجه رساند چون وقتی انسان قدمش برای خدا باشد خدای متعال اورا راهنمایی میکند «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین» نص قرآن است که اگرکسی در راه خدا قدم بردارد خدای متعال میفرماید ما راه های رسیدن بخدا را که پیروزی برعلیه کفر یکی از راه های رسیدن بخدا است برای او نشان میدهیم و خداوند هم با محسنین و نیکو کاران است ریشه اساسی جنگ در افغانستان بعد از ختم اشغال روسها و شکست شوروی سابق دو چیز است که بعنوان علت ومعلول که به عنوان ریشه این دو تا باهم تبلور پیدا کرد یکی سبب دیگری شده است که ریشه چشم طمع دوختن غربیها که خاورمیانه همیشه معبری برای آنها بوده ومحل تحقق امیال و آروزوهای آنها بوده آنها خاورمیانه را بهشتی میدانند وحاضر نیستند از دست بدهند چون در غرب چیزی نیست که از دست بدهند هرچه هست در شرق و در خاورمیانه است از فرهنگ بخواهی از تمدن بخواهی از معادن بخواهی از مردمان سلحشور بخواهی هرچه بخواهی اینجا پیدا می شود ولذا آنان هرگز حاضر نیستند که این مورد را از دست بدهند و در صدد اند که گاه گاهی در جای جای از این منطقه وسیع از دنیا خرابکاری وفساد بکنند و ریشه دوم خود فروختگان و مزدوران هستند که برای بقای خود شان تسلیم دشمن می شوند و خودشان به دشمن میفروشند والا دشمن جرات ندارد کاری بکنند گفت:

دشمن طاووس آمد پر او     ای بسا شهر را بکشته فراو

اگر طاووس آن پر را نمی داشت مردم دنبالش نمی دویدند که بکنند پر اورا چرا پر مرغ ماکیان را نمی کند برای که طاووس آن پر زیبا را دارد و چرا مردم علیه دوکاندار کودتا نمی کنند که علیه حکومتها کودتا می کنند برای اینکه حکومت فر دارد و کر دارد تشکیلات دارد و فر و کر  او و پر که طاووس دارد دشمنش می شود و الآن در افغانستان ما قضیه از این مطلب خالی نیست و در فلسطین هم خالی نیست و در کل جهان اسلام هم خالی نیست. متأسفانه دشمن با همان دست های که داخل مردم داشت دستهای که داخل ممالک اسلامی داشت این حکومت اسلامی را از بین برد و ممالک اسلامی را پارچه پارچه کرد مثلا بنی سعود را در سعودی فرمان داد که حجاز را مستقل کنند یکی را در عراق یکی را در اردن یکی را درسوریه یکی را در کجا خود آن مسلمانها آمدند بخودشان ضربه زدند حکومت را از بین بردند وخود شان امضا کردند که اسراییلی ها بیایند در همین منطقه که هستندساکن شوند شما مدارک را که منتشر شده و در سایت های اینترنتی هم موجود است ببینید که انگلیسی ها چطور توانستند صهیونیستها را بیاورند در منطقه فلسطین به نام اسرائیل ساکن بکنند بروید بگردید هیچ کشوری متجاوزی قبل از گرفتن امضا از دولتی که در آن مملکت مورد تجاوز خودش نشانده به آن مملکت تجاوز نکرد برای که بخواهد یک سرپوش روی عمل شان بگذارد و بگوید ما دعوت شدیم مثلا شورویها وقتی وارد افغانستان شدند که ببرک کارمل را آوردند او تقاضاکرد بعد آمدند آمریکائیها وقتی وارد افغانستان شدند که دولت افغانستان ا زآنان تقاضا کرد در عراق هم وقتی صدام را از بین بردند بعد آمدند به بهانه اینکه از ما دعوت شده وارد شدند در منطقه فلسطین هم بعنوان اینکه ما مهمانیم و آمدیم به شما کمک کنیم مهر وامضای ممالک اسلامی که دراطراف فلسطین بود گرفتند آنها دعوت کردند که بله بیایید اشکال ندارد اینجا بمانید برای ما کار بکنید و زحمت بکشید و فعالیت بکنید آمدند و شدند یک غده سرطانی که تا به امروز جهان اسلام را مبتلا کرده ومسلمانها را گرفتار ساخته اما متأسفانه امروز هم دشمنان اسلام هنوز هم که هنوز است با همان دستان داخلی خود شان استفاده می کنند الآن حساب بکنید در این افغانستان ما و شما یک عده مسلمانان از فرهنگ غیر اسلامی حمایت میکنند و فرهنگ اسلامی را محکوم ميكنند چرا مسلمان از فرهنگ غرب باید حمایت کند بعضی چیز هاست که به نظر ما وشما خیلی کوچک و جزئی می آید ولی این را بدانید که هر کلی از چند تا جزئی درست شده اگر جزئیات نباشد کلیات هم وجود ندارد.

 

جک استراو وقتی وزیر خارجه انگلیس بود من خودم شنیدم که میگفت تمام بد بختیهای که در خاور میانه وجود دارد و عامل جنگ در این جا شده ما انگلیسیها ریشه های شانرا کاشتیم مرزبندیهای مثلا پاکستان را از افغانستان جدا کردند وقتی کشور ها از هم جدا شدند مثال میگریم  آمدند یک خط دیورند درست کردند که گرفتاری درست کنند ایران با امارات متحده عربی وقتی خواستند مستقل کنند آمدند گفتند این جزایر معلوم نیست که از آن طرف است یا از این طرف نقاط مورد اختلاف گذاشتند بین افغانستان ایران بین افغانستان کجا بین سعودی عراق بین عراق ایران بین یمن نمی دانم سعودی بین کجا و کجا هر جا یک نقاطی را باقی گذاشتند به عنوان نقاط مورد اختلاف مگر آن زمان نمی شد بیایند بگویند آقا حالا که شما این دعوا دارید شما میگوید این صد متر مال من است و ایشان میگوید مال من بگوید 50 متر مال شما و 50 متر مال ایشان قضیه حل می شد نکردند گذاشتند تا بعد اختلاف پیدا شود و بالاخره کشاندند به مرحله اختلافات مذهبی و نژادی و زبانی در حالیکه که همه اینها یک طوری می شود برای ارتقای امت اسلامی مورد استفاده قرار بگیرد.

خوب حالا بیاییم سر اصل مطلب و آن اینکه در کل قضیه، ریشه بحران در افغانستان در دست اجانب است ما باید به خود بیاییم و این نکته را بدانیم که ما مومنیم و اگر ما فهمیدیم که ما مومنیم ما بزرگیم بالاییم با عظمتیم روحیه داریم وعزیزیم و کسی نمی تواند از ما به نفع خودش کار بکشد «و لاتهنوا ولاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین» نه سست بشوید نه غمگین بشوید و انتم الاعلون ان کنتم مومنین اگر مومن بودید اعلون هستید اگر نبودید جز اسافل حساب می شوییم باید مومن باشی تا بروی بالا الاسلام یعلوا ولا یعلی علیه این شعار ما باید باشد همان شعار وقتی کفار قریش در برابر پیغمبر اسلام آمدند وگفتند اعلی هبل اعلی هبل، پیغمبر آمدند وفرمودند الله اعلی و اجل این شعار اگر سرمشق ما باشد یقین بکنید که ما به پیروزی می رسیم و بحران هم تمام می شود مشکلات افغانستان هم حل می شود اما اگر ما آمدیم هر کس به فکر خودش افتاد تا قدرت وحکومتش از بین نرود این بحران نه سی سال نه شصت سال بلکه ده ها سال دیگر هم ادامه پیدا خواهد کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن فاضل زاده

رئیس مجمتع علمی -  فرهنگی خاتم الانبیاء (ع)

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

عزیزان گرامی به من اجازه بدهید یک چند مکثی روی سخنرانی دانشمندان و سخنوران عزیز داشته باشم و عرایضم را میخواهم در این چند مورد مختصر ارائه دهم یک باید بگویم که در موضوعات کنفرانس امروزی مطرح شده معمولا دوستان پراگنده صحبت کردند یک اعتراض که بنده دارم و آن اینست که عمده  نکات که در این کنفرانس بحث روی آن صورت میگرفت دو مسئله است به نظر بنده: یکی عامل همه بحران ها در جهان اسلام و قضیه فلسطین را طبق تشخیص دوستان مان در نظر گرفته میشد که قضیه افغانستان هم بی ربط به قضیه فلسطین نیست لذا روی این باید کمی بحث میشد که کمتر صحبت شد و دوم اینکه قضیه فلسطین از متن به حاشیه رفته ومعمولا می بینیم در دنیا روی قضیه فلسطین بعنوان یک بحث مهم و اصلی صورت نمی گیرد بعنوان یک قضیه حاشیه ای روی او صحبت می شود روی این سوال اگر یک کمی بحث صورت میگرفت جالب بود و خوب بود واگر ما هم بحث فلسطین و قضیه فلسطین را بیاییم غور کنیم و بررسی کنیم آیا میتواند تاثیری روی قضایای افغانستان هم داشته باشد یا نه؟ این موضوعی است که اگر سخنرانان بعدی ما صحبت کنند روی این دو نکته بحث کنند غور کنند و بررسی کنند بهتر خواهد شد.

والسلام

 

افغانستان در حاشیه اما کانون بحران شرق میانه

آقای عبدالحفیظ منصور

نویسنده، محقق و کارشناس مسایل سیاسی کشور

عزیزان گرامی، فرهیختگان و دانشمندان میخواهم تحت این عنوان «افغانستان در حاشيه اما كانون بحران شرق ميانه» نکات اساسی چندی را خدمت شما ارائه کنم وآن اینکه بحران پیچیده افغانستان با قضیه فلسطین گره های نا گسستنی خورده است که میشود روی چند تای آن عامل بحران در کنفرانس امروزی بحث نمود که یکی از آن بحران ها مسئله كشمير و ديگر قضیه اي فلسطين بر اوضاع افغانستان اثرات بشدت ناگوار امنيتي را  وارد آورده اند. پاكستان بدليل اختلاف با هند، خود را هميشه از رهگذر كمي عمق، آسيب پذير مي داند؛ لذا در پي كسب عمق استراتيژيک است و مداخله ي خود در امور افغانستان را ناشي از نيازمندي امنيتي مي شمارد و در اين راستا خود را مستحق مي داند.

فلسطين زخم خون چكان دنيای اسلام است، سالهاست كه از اين سرزمين خون مي جوشد. در زمان جهاد مقدس مردم افغانستان در برابر قواي مهاجم شوروي، غرب و دنياي عرب جوانان پرشورو متدین عرب را تشويق نمودند، تا در جهاد افغانستان شركت جويند.

در اين برنامه دو هدف را دنبال مي نمودند؛ يكي تشديد جنگ در برابر قواي شوروي، ديگری پرتاب محور هاي تهديد از كشور هاي خود به افغانستان.

مساعد بودن موقعيت جغرافيايي، وضعيت فزيكي و اجتماعي افغانستان سبب گرديد، تا بسياري از جوانان عرب پس از دوران جهاد همچنان در مناطق مرزي افغانستان مستقر شوند و سازمان القاعده را پي ريزي نمايند.

براي فعالان القاعده، افغانستان پايگاهي شمرده مي شود كه از اين جا امريكا و اسرائيل را در خاور ميانه تحت فشار قرار مي دهند، نيك آشكار است كه القاعده خروج امريكا را از كشورهاي عربي و دست كشي اسرائيل از سياست هاي غاصبان اش در مورد فلسطين را مطالبه مي‌دارد. اين سخن بدين معني است، كه القاعده و غرب از افغانستان بحيث ميدان جنگ استفاده مي برند، در حالي كه هدف اساسي؛ فلسطين و چاه هاي نفت خاور ميانه است.

ببینید دوستان از دلايلي كه كارشناسان در شكست طرح مذاكره با طالبان ارائه مي دارند، يكي اين است كه قطع جنگ در افغانستان باعث خواهد شد؛ تا جوانان عرب به كشور هاي شان برگردند، و اوضاع امنيتي را در آن جاها مختل سازند، كه چنين تحولي به نفع دولت هاي عربي نمي باشد؛ از اين رو كساني كه فكر مي كنند عربستان به تفاهم طالبان با دولت راضي است، در اشتباه اند.

شواهد و قراين آشكاري وجود دارد كه حضور هواپيماهاي بدون سرنشين كه در جنگ افغانستان بكار گرفته مي شوند، ساخت اسرائيل اند. به گزارش روزنامه «بديعوت» از پرزه جات اين هواپيما ها اسرائیل سالانه بيش از 80 مليون دالر نفع بدست مي آورد.

بلوچ هاي ناراض كويته در تل ابيب دفتر نمايندگي دارند و از آن جا اوضاع را زير نظر گرفته اند. شماري از رسانه هاي فعال در افغانستان پنهاني از سوي صهيونست ها تمويل مي شوند و برنامه هايي در راستاي اهداف صهيونيسم دارند.

در تازه ترين اقدام، اسرائيل موضوع هم خوني يهوديان با پشتون ها را به ميان كشيده و به منظور بررسي اين مسأله گروه پزشكي را به ممبي فرستاد و هزارن ليتر خون گردآوري كرد. اين طرح كثيف از سوي صهيونيسم هيچ گونه پايه ي انسان شناسي ندارد، بل به مقصد بحران آفريني به راه افتاده است و از ديد نويسنده صهيونيسم تنها «تجريد پشتون» ها را مطمح نظر دارد؛ چه با بالاگرفتن همخوني و هم نژادي ميان پشتون ها و يهوديان، اين قوم به انزوا كشيده مي شود و در گام هاي آينده سعي خواهد داشت تا از تجزيه ي افغانستان و پاكستان كشور جداگانه ي ايجاد شود.

طرفه اين كه در سالهاي قبل هند و شوروي مسأله ي «پشتونستان» را تبليغ مي داشند، اكنون اسرائيل اين صدا را بلند مي دارد. بمب اتم پاكستان يكي ديگر از اسباب نگراني اسرائيل و مخاصمت آن كشور با ايران، به اين بهانه است كه اسرائيل در اين منطقه هسته گذاري نمايد. اسرائيل با اين ترفند، مي خواهد در اين گوشه‌اي از جهان اسلام بحران آفريني كند، تا از شدت مسأله ي فلسطن كاسته آيد. در آخر به این نتیجه میرسیم ميان مردم افغانستان و مردم فلسطين از يكسو علايق ديني و عاطفي محكمي وجود دارد؛ از سويي هم ميان جنگ افغانستان و معضله ي فلسطين پيوند استوار امنيتي، سياسي و اقتصادي موجود مي باشد، و امنیت افغانستان و فلسطین با هم گره خورده است.

 

خاموش گزاری شرق میانه بر امنیت افغانستان

آقای سید حسین عالمی بلخی (نماینده مردم در پارلمان)

تشکر می کنم از شورای فرهنگی حامیان قدس شریف که این محفل را برگزار کردند و در واقع یک قدم کوچکی به حساب می آید برای انجام وظیفه و مسئولیت که همه مسلمانها ی جهان در برابر برادران شان در سرزمن فلسطین دارند موضوع بحث همان قسمی که مستحضر هستید موضوع ارتباط بحران افغانستان با فلسطین است یا با قدس شریف است در این رابطه گاهی ممکن است در ذهن انسان بیاید که هیچ ارتباطی بین این قضیه شاید وجود نداشته باشد ولی واقعیت مطلب غیر این است من تشکر می کنم از برادر ما جناب آقای منصور محقق گرامی و دانشمند عزیز موضوعات جالبی را اشاره کردند وصحبت های دقیقی را در رابطه به این موضوع مطرح کردند من یک خاطره پیش خودم دارم از سال 1368 بعد از خروج نیروهای روسی از افغانستان یکی از وزرای کشورهای اسلامی طی صحبت که با ما داشت گفت من به شما مژده می دهم که مشکل کشور شما بزودی حل می شود و دیگر انشاء الله از این وضعیت مهاجرت ودوری از وطن رهایی پیدا میکنید من درجوابش گفتم که برداشت من اینست مشکل بحران و جنگ به این زودیها حل نخواهد شد گفت دلیلی ندارد حل نشود برای اینکه روسها آمدند افغانستان را اشغال کردند و حال روسها از افغانستان بیرون شدند و با بیرون شدند روسها از افغانستان دولت که دست نشانده روسها بود و بقایای تجاوز و اشغال افغانستان توسط روسها است آنها هم نمی توانند در برابر مجاهدین مقاومت بکنند سقوط میکنند و مجاهدین دولتی را بر مبنای افکار و اندیشه ها و دیدگاههای خودشان بوجود خواهند آورد و دیگر مشکلی باقی نخواهد ماند دلیلی برا ی باقی ماندن بحران در افغانستان وجود ندارد من در جواب شان گفتم که جناب وزیر صاحب محترم شما تحلیل خودتان را دارید تحلیل من اینست که تا زمانیکه مشکل فلسطین حل نشود مشکل افغانستان حل نخواهد شد در سال 1368 بود وهنوز دولت داکتر نجیب الله اینجا بود گفت به چه دلیل گفتم دلیلش این است وقتی دولت نجیب سقوط بکند مجاهدین در افغانستان حکومتی را بوجود بیاورند بر مبنای افکار واندیشه های اسلامی و دینی این دولت در سرزمن افغانستان در ادامه جهاد مردم افغانستان و بر اساس دستاورد جهاد مردم این کشور وقتی بوجود بیاید این یک الگو و یک نمونه می شود برای تمام کشورهای اسلامی در سطح دنیا و بوجود آمدن یک چنین حاکمیت در افغانستان و الگو شدن آن برای سایرین سبب خواهد شد که کشورهای عربی واسلامی از این بیاموزند مجاهدین در کشورهای عربی فعالیت های خودشان را آغاز خواهند کرد و با آغاز یک چنین فعالیت ابتدایی ترین دستاوردش این خواهد بود که دولت اسرائیل سقوط بکند و بعدا کشورهای عربی دست نشانده کشورهای غربی مواجه به سقوط شوند و در نهایت منافع را که کشورهای غربی درکشورهای عربی دارند و منابع تمویل انرژی شان که از این منطقه است متضرر بشوند بنا بر این برای روی پانگهداشتن دولت صهیونیستی و برای جلوگیری از سقوط دولت یهود و برای اینکه منافع کشورهای غربی در کشورهای عربی متضرر نشوند کشور های غربی بحران دیگری را در کشور ما ایجاد خواهند کرد و آنها جنگ جدیدی را در افغانستان بوجود خواهند آورد و هیچ گاه تحمل نمی کنند که یک دولتی برمبنای افکار واندیشه های اسلامی شکل بگیرد وماشاهد بودیم که بعد از پیروزی مجاهدین و سقوط دولت نجیب که در هشتم ثور سال 1371 بود در جوزای سال 1371 رسانه های بین المللی اعلان کردند از جمله من خودم از رادیوی بی بی سی شنیدم که گفت 450 نفر کماندوی آمریکایی وارد خاک پاکستان شدند «شاید خیلی از دوستان این را بخاطر شان داشته باشند» و در جنگل های شمال پاکستان ناپدید شدند یعنی ما نمی دانیم آنان آنجا چه برنامه ای دارند سه سال بعد از این خبر وقتی از بی نظیر بوتو پرسیدند که شما بعنوان یک زن روشنفکر، آزاد و دموکرات که به باورهای اسلامی و دینی آنچنان باور و عقیده ندارید چطور از طالبان حمایت کردید؟ بی نظیر بوتو جوابش این بود که ما این کار را نکردیم طرح را اسراييل و  انگلیس داد امکاناتش را برخی کشورهای عربی تمویل کردند آموزش افراد را آمریکائیها به عهده گرفتند ازما خواستند سرزمین خود را در اختیار آنها قرار بدهیم و ما هم بخاطر منافع خود مان این کار را انجام دادیم شما ببینید اینها طرحی را ریختند که در اینجا بحرانی را بوجود بیاورند و من اسناد و شواهد را دارم که در جنگهای قبل ار آمدن طالبان دست کشورهای غربی دخیل بود تا مجاهدین را با همدیگر بجنگانند تا بحران را در افغانستان بوجود بیاورند بحران در اینجا خاتمه پیدا نکند چرا اگر بحران در اینجا خاتمه پیدا کرد این یک نمونه والگو می شود برای کشور های دیگر ما وشما بخاطر داریم و در خاطره های مان محفوظ است که بعد از پیروزی مجاهدین در افغانستان مجاهدین الجزایر با لباس ملی افغانستان با افتخار وارد جهاد شدند در کشورخود شان و این همه مسایل سبب شد تا دشمنان دین  و میهن ما مسلمانان دست به دست هم دهند وجنگ را در افغانستان سازماندهی بکنند و بوجود بیاورند تا بحران در اینجا ادامه پیدا کنند و دوام پیدا کنند و دوام بحران در افغانستان سبب مصئونیت منافع کشورهای غربی در کشورهای عربی و باقی ماندن ودوام حاکمیت یهود در سرزمین فلسطین شود دقیقاً به این اساس طراحی کردند واین برنامه را اینگونه به پیش بردند. و دو نکته دیگر را هم خدمت تان عرض بکنم این را هم نباید ما فکر بکنیم و در ذهن دوستان نیاید که گویا ما همه گناهان را به گردن غربی ها بیاندازیم ظرفیت در خودمان هم وجود داشت متأسفانه رهبران جهادی ما متأسفانه مشکل خود شانرا داشتند شما ببینید من یک مثال برای شما میزنم وقتی ظرف خالی وجود داشته باشد میشود هرچیز در داخل آن انداخت این خلاء وجود داشت اینجا خلای مدیریتی، خلای تدبیر درست، خلای همدیگر پذیر ی، خلای وحدت و هماهنگی با یک دیگر خلا نداشتن طرحی برای دولت وحکومت همه اینها وجود داشت این ضعف و ناتوانی در ما وجود داشت که از این ضعف وناتوانی مجاهدین، کشورهای غربی استفاده کردند جنگ را در کشورما در همان ابتدا بوجودآوردند و بعد هم سازماندهی کردند. نکته دوم اینکه وقتی کشور های غربی این طرح را ساختند کدام کشورها تمویل بکنند کدام کشورها آموزش را بعهده بگیرند و به این نتیجه رسیدن که صد در صد از سرزمین پاکستان استفاده بکنیم این ها نه دوست طالبان عزیز ما بودند و نه حامیان واقعی آنها بودند و در واقع برای بحران سازی و دوام بحران درافغانستان آنها این کار را کردند ما در خاطرما این نکته را هم داریم آمریکا تا کی از طالبان حمایت کرد تا زمانیکه طالبان به در وازه های کابل نرسیده بودند یعنی تا زمانیکه وجود طالبان بحران زا بود در این کشور آن زمان که طالبان به دروازه های کابل رسیدند آمریکائیها مخالفت کردند گفتند وارد کابل نشوید وقتی طالبان وارد کابل شده و  حکومت تشکیل دادند. آمریکا یکی از مخالفین جدی طالبان شد و تا زمانی این بازی ادامه پیدا کرد که به بهانه آن امریکایی ها وارد کشور ما شدند یعنی طالبان آزادی بخش دیروز تروریستان امروز شدند ببینید عزیزان طالب تغییر نکرده طالبان دیدگاه بسیار خوبی داشتند جنگ و نا امنی وبی نظمی در کشور را نمی پذیرفتند چون دین ما نمی پذیرد آنها میخواستند یک حکومت باثبات دینی واسلامی دراین کشور بوجود  بیاید چون غربیها حکومت اسلامی ودینی را نمی پذیرفتند و از این احساس خطر میکردند آمدند به آنان لقب تروریست دادند همین الآن هم برادران عزیز اگر ما وشما دقت کنیم اوباما درسخنرانی جدیدش گفت ما سی هزار عسکر جدید به افغانستان اعزام می کنیم هدف اعزام عساکر جدیدش را در افغانستان چه گفت گفت ما این عساکر را ارسال می کنیم تا طالبان را تضعیف بکند در حد که طالبان تهدیدی برای دولت افغانستان نباشد. یعنی یک طالبان ضعیف شده که توانمندی ادامه بحران را داشته باشد، اما توانمندی تهدید جدی را نداشته باشد معنی سخنان اوباما این است که آنان هنوز هم برای بحران سازی ودوام بحران در افغانستان فکر می کند. و هدف اساسی که اینها دارند و به این نکته متوجه شده اند که اگر ثبات در کشور بیاید دیگر موجودیت آنها در افغانستان و بعضی کشورهای عربی نیازی نیست.

آنها فکر میکنند اگر کشورهای عربی مستقل فکر کنند دیگر اسرائیل وجود ندارد بنا بر این من تحلیلم این است دوام بحران در افغانستان نقش بسیار مهم اساسی که در این دوام بحران ما می توانیم بررسی بکنیم عبارت است از حفظ موجودیت دولت یهود در سرزمین مردم فلسطین وغصب سرزمین های اسلامی وغصب مکان مقدس که قرآن کریم ما می فرماید «سبحن الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله» حالا که این چنین است ما مسلمانها چه وظیفه داریم بیاییم دست به دست هم دهیم ید واحده شویم به تعبیر قرآن مجید که میفرماید اطیعوالله و اطیعوالرسول فرمانبردار خداوند و رسول او شویم به دست خود تسلط کفار را بالای خود نپذیریم آنچنان که ما می بنیم امروز در کشور ما برای پذیرش تسلط بیگانه مسابقه است این ثمره اختلافات ما است ثمره نزاع های که بین ما وجود دارد است.

من عرضم این است که برادران عزیز دشمنان ما میخواهند ما را یکجا ببلعند ما خودمانرا لقمه لقمه کوچک نکنیم و در اختیار آنها قرار ندهیم که آنها بتوانند آسانتر ببلعند بنابر این باید به خود آییم و سرنوشت خودمان را خود رقم بزنیم.

والسلام

 

رابطه های ناخوانده در تعاملات قضایای افغانستان و فلسطین

آقای محمد صدیق چکری معین

وزارت ارشاد،حج و اقاف

در آغاز خدمت شما تحیت و سلام یک مسلمان را تقدیم می کنم السلام علیکم و رحمة الله و برکاته و ثانیا از شورای فرهنگی حامیان قدس شریف اظهار سپاس که چنین مجلس فرهیخته را تشکیل دادند و در این مجلس قرعه به نام من دیوانه زدند من دوگپ دارم چون برادران خسته شده و خیر الکلام قل و دل و اگر در خانه کس است یک حرف بس است صحبت ها شد از زور وتوانمندی و قوت های غرب صحبت ها شد که آمریکا در بطن خود اسرائیل را به افغانستان آورده است صحبت های شد که مسلمانها در بین خوداختلاف ها دارند صحبت های شد که در فلسطین بالای مسلمانها ظلم است و در افغانستان ظلم است در عراق ظلم است و دارند بالای کشورهای دیگر این نا روا رواداشته می شود همان گپ مختصر که میگوید:

من از بیگانگان هر گز ننالم

که با من هرچه کرد آن آشنا کرد

من فکر میکنم که بسیار سادگی امت مسلمه باشد که ما از دیگران گله کنیم ما از دیگران شکایت و حکایت داشته باشیم مسلمانان و مومنان در بین خود مترحم و مهربان هستند و باهم دیگر دوست هستند بله دوستان و برادران جائیکه خداوند میفرماید ان هذه امتکم امة واحدة  هر وقت که ما یک امت شدیم هر وقت که ما خود را ساختیم هر وقت که اقتصاد بدست داشتیم و هر وقت که ما تکنولوژی بدست داشتیم هر وقت که قوت بدست داشتیم چرا فراموش کنیم (و اعدوا لهم مااستطعتم من قوة) هر وقت که این آمادگی را داشتیم از خود دفاع کرده می توانیم و اگر نه ده ها سال بگذرد مثل مگس دو دسته به سر خود  بزنیم هیچ فایده ندارد گریه  ما ناله ما فغان ما تا ناله ناله من تا گوش گوش اوست چیزی که بجا نمی رسد فریاد است هزار هزار فریاد کنیم بجایی نمی رسد هیچ فایده ندارد بناءً هدف من اینست که اگر ما میخواهیم عزت داشته باشیم نیرو داشته باشیم قوت داشته باشیم نیرو وتوانمندی داشته باشیم یک ملیارد و چهارصد ملیون مسلمان هستیم تفاهم داشته باشیم دوستی داشته باشیم ما حرف میزنیم در میدان والا ما حرف زده نمی توانیم من یک مثال می گوییم برای تان خانه ماست فضای ماست خاک ماست زمین ماست وطن ماست جغرافیه که خود  اینها پذیرفته اند برای ما گفته اند که سر زمین افغانها همین افغانستان است از لحاظ اعراف بین المللی شرعی  و قانونی وعرفی ما مردم افغانستان هستیم ولی در خاک خود ما خانه خود در وطن خود ما در خانه گلی خود ماکشته میشویم تلاشی میشویم به زندانها برده می شویم کسی نیست که فریاد ما را بشنود در هشت سال حضور خارجی ها درافغانستان بیشتر از پنجاه شصت هزار افغان بی گناه کشته شده چند روز پیش شما دیدید که در هلمند من از طریق خبرها شنیدم که بیشتر از پنجاه نفر کشته شده کدام سارنوال کدام پولیس کدام حکومت کدام قاضی یک نفر از این دوستان ناخواسته را گفته حد اقل دیگر چیز نه که چرا او برادر او بیگناه را میکشند همین چرا را تا هنوز گفته نتوانستیم من برای شما می گویم بر عکس شان فکر کنید اگر یک نفر عسکر آن در این شهر کابل کشته شود و سرنخ آن را پیدا کند که قوی ترین زعیم در این کشور نیم فی صد نقش داشته است او را کشش می کند تو کجاهستی و ما کجا هستیم هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنور اندر خم یک کوچه ایم ما در اختلافات هستیم ما در تفرق زندگی می کنیم ببینید بی شک زدن تاور های آمریکا یک کار غیر انسانی بود ولی بخدا ارزش این را نداشت شش صد هزار انسان بی گناه درعراق کشته شود حکومت ها سرنگون شود نظم ها از بین برود هر وقت که همین انسجام و همین روح در ما ایجاد شود پیروز هستیم چقدر دنباله رو هستیم ما وشما هر وقت که ما وشما از دنباله روی بر آمدیم استقلالیت فکری داشتم ما پیروز هستیم درغیر آن تا قیام قیامت به همین حالت زندگی میکنیم گفتند جنگ علیه تروریزم گفتیم جنگ علیه تروریزم گفتند جنگ علیه مواد مخدر گفتیم جنگ علیه مواد مخدر گفتند جنگ علیه فساد اداری گفتیم جنگ علیه فساد اداری و لی ما در هر سه اش گپ حقیقی داریم میگوییم جنگ علیه تروریزم قبول داریم بچشم بادارها سردارها بچشم ولی آن بیگناه را نکش این گپ قبول نیست تروریزم را بکُش جنگ بکن ولی آن مردم بیگناه و آن زن و طفلک بیگناه که کشته میشود کشته نشود کی قبول میکند در همین یکسال کسی قبول کرد جنگ با مواد مخد رقبول داریم ولی همان شراب ملت ما را تخدیر می کند در سرک های وزیر اکبر خان در سطل ها بیر در دست اطفال است فروخته می رود کی قبول کرد گفتند جنگ با فساد اداری گفتیم بچشم با دو سر چشم ولی جنگ با فساد اخلاقی دین وطن ناموس و همه اینها را تکه تکه و پارچه پارچه میسازند گفتند اینجا حقوق زن است شما گپ زده نمی توانید قبول کنید که اسیر هستیم آواز ما بجایی نمی رسد گپ ما بجایی نمی رسد که متوجه ضرر اکبر شویم چیز های خورد را بگذاریم بخدا من یک دفعه همین گلبلوزیشن را تشریح کردم بعضی دوستان گفت تو نفهمیدی مسئله گلبلوزیشن من گفتم من خوب فهمیدم گلبلوزیشن یعنی جهانی شدن مردم لباس آمریکایی فکر آمریکایی تلویزیون غربی ورسم رواج غربی کل شان داشته باشند. در اخیر به عنوان سخن پایانی می خواهم بگویم که این ذلت تا زمانی موجود است که به دین رجوع کرده شود و من همیشه همین گپ را گفتم شاید بیجا نباشد که یکبار دیگر تکرار نمایم.

 یار ارمنی پوشم اندکی مدارا کن    یا بیا مسلمان شو یا مرا نصارا کن

یا مسلمان مرد و خالص باش که خدا کامیابت کند یا نصارای مرد باش که خدا کامیابت کند متردد، منافق و ضعیف را خدا کار ندارد.

 

جلسه پرسش و پاسخ

آقای مولوی حبیب الله حسام:

 

من سه سوال دارم سوال اول از برادرم عبدالحفیظ منصور است که نقش رسانه های مبتذل که واقعا در افغانستان تاثیر گذار بوده و در مسخ جهاد و فرهنگ اسلامی در افغانستان فعالیت  دارند آیا دست اسراييل در پشت این قضیه چقدر میتواند وجود داشته باشد و فیلم های که در اینجا تجارت سکس میشوند و در افغانستان تقریبا مفت پخش می شود انحصارا اکثر رسانه همین قضیه را به پیش می برند میتوانند درجواب یک روشنی بیندازند آنچه که تحلیل ما داریم نقش اسرائیل با بودجه اش پشت این رسانه ها در مجموع البته نود در صد می باشد که آیا این دقیق است یا نه تحلیل شانرا میخواهیم در این مورد که ایشان در سطح رسانه ها آدم برازنده هستند و ما خوب است از انسانی که در سطح مطبوعات آدم فعال هستند از طریق آنها بفهمیم که قضیه از چه قرار است؟

آقای منصور:

تشکر از جناب مولوی صاحب برای بنده جای مسرت وخوشحالی است که حد اقل یکی از دوستان حرفهای من را به دقت شنیده اند معلومات ما این است میخواهم پاسخ ایشانرا از دوزاویه عرض کنم اسرائیل در منطقه ما با هندوستان رابطه بسیار نزدیک دارد بخصوص درعرصه استخباراتی در پشت سر بالیود کمپنی فلمسازی بزرگ هند که روزانه دست کم یک فیلم تولید میکند پول صهیونیستها قرار دارد بیشتر این فیلم ها برای مصرف در کشورهای اسلامی و عربی است دراین هیچ جای شک وتردیدی نیست که در  حال حاضر شماری از تلویزیونها پول خود را از طریق نشر بعضی سریال های هندی بدست می آورند قید گذاشته شده بهترین ساعات شب که باید خانواده ها اورا ببینند قرار داد همین طور است که شما مصرف تان رابدهید ساعت بین7 یا 8 ، 8 یا 9 شما فلان سریال را بمانید تمام مصارف را که برای آن تلویزیون میدهد در بدل نشر آن فلم است و این جای شک و تردید نیست که در این کشور غریب و گرسنه و برهنه نشر یک برنامه به نام مدل افغان در پشت سرش کمپنیها ی یهودی اند که کالا میفروشند وجوانها را ترغیب می کند برای مد و فیشن برای خریداری کالاهای خارجی من آن تلویزیون ها را نمی گویم شما خود میدانید از نظر فلسفی بزرگترین مرکز تحقیقاتی آمریکا (رنگ) نام دارد سالهای خانم خلیلزاد که خود یک یهودی است ریاست این موسسه را داشته است ما مقاله آنرا را چندین بار در پیام مجاهد ترجمه کردیم ایشان خودش سفارش کردند که برای دنیای اسلام مخصوصاً به کشور ما افغانستان برنامه صهیونیستی درست کنند و در جای میگوید که برای اینکه جوانهای آنها را نرم و آرام کنیم راه رسیدن به هدف پخش رقص وموسیقی است مقاله ایست مزاح نکرده از یک ریاست بسیار کلان این حرف گفته شده این آئین شان است واین فکر شان است و حالا همین خانم در پشت چند تا تلویزیون که فعلا نشرات دارند قرار دارد پول شانرا همان میدهد در زمان که خلیل زاد در اینجا بوده زمینه سازی همین خانم کرده که این تلویزیونها ساخته شده من این را میخواهم بگویم که اسناد انکار نا پذیر وجود دارد که اسرائیل از نظر تبلیغاتی در اینجا برنامه دارد پروژه دارد اهداف دارد واین اهداف خود صهیونیست ها را به شیوه های مختلف بیان می کند

مولوی حبیب الله حسام: سوال دوم متوجه آقای چکری می باشد که آمریکائیها قرآن کریم را سوختاندند نه تنها در ورد ک که در قلعه کاشف هم شاگردان مان در آن مدرسه بودسوختانده بودند و ما با هزاران محصل یک مظاهره کردیم علاوه بر اینکه مظاهره موفقانه به پارلمان رفت محصلین کل محصلین کابل در آن اشتراک داشتند رسانه های افغانستان هم پشت این قضیه توطئه چیدند که از طرف مردم نیستند و ملایی را هم در وردگ پیدا کردند که آن ملا گفت امریکائیها قرآنکریم را در نداده، وزارت اوقاف دروقت سر پرستی شما مگر توجیه گر حرف آمریکائیها نبود که قرآنکریم سوختانده نشده و مورد هتک حرمت قرار نگرفته اینها چه جواب دارند که در آنوقت سر پرست بودند؟

آقای صدیق چکری:

موضوع سوختاندن قران کریم در ولایت میدان وردگ سبب این شد که یک تعداد جوانها از دانشگاه کابل دست به تظاهرات بزند و در همان وقت موضوع را به کابینه آوردند که یک تعداد محصلین تظاهرات کردند واین تظاهرات در رسانه ها انعکاس پیدا کرد و در همانجا بود که ما به حضور کابینه دفاع خود را از همین تظاهرات و پشتیبانی خود را اعلان کردیم و بعد از آن وقت که من به وزارت آمدم یک تعداد علما را خواستم و گفتم که وظیفه وظیفه ما و شما است بحیث عالمان بحیث موسفیدان ولی پنج نفر جوان در پوهنتون اینها تظاهرات میکنند وموضوع را تقبیح می کنند ما وشما در خطبه های نماز جمعه همه علیه همین کاری که در میدان وردگ صورت گرفته باید بی تفاوت نمانیم، بالاخره ما به این نتیجه رسیدیم چون ما یک ارگان رسمی و دولتی هستیم این را یک تحقیق بکنیم ما به ریاست که در ولایت میدان وردگ داشتیم خبر دادیم رسما که موضوع را تحقیق کنید که ماهم به حیث علما به دفاع از قرآنکریم به تظاهرات می براییم و عمل خارجیها را تقبیح می کنیم آنها با پانزده یا شانزده نفر از علما به منطقه رفتند و قضیه را بعد از یک روز برای ما چنین راپور دادند همین خانه که انفجار در آن صورت گرفته در پهلویش یک چهار دیواری است در این چهار دیواری یک بمب جا بجا شده است وقتی که این موتر های امریکائیها عبور می کرده بمب منفجر شده و قوای ناتو به سرعت از این منطقه بر آمده و این بمب سبب این شده که در این خانه که مسکونی است چیزی تخریب وتخریش ایجاد کرده بناءًا ما بحیث علما این شهادت را بخودت میدهیم که در اینجا امریکائی هیچ پایین نشده است حال آن علما باید پاسخ شما را بدهند من در این جا به طور خلص دوگپ میزنم یکی ما آمادگی تظاهرات داشتیم و ابلاغ میکردیم به تمام مساجد که در خطبه های خود این عمل را تقبیح کنند برآیند خصوصا در شهر کابل ما واقعا بحیث یک مسلمان اگر ببینم کدام جای خدای نخواسته همین طور یک حادثه رخ میدهد ما آماده هستیم که در صف اول تظاهرات باشیم با وجود اینکه یک نیمه منصب دولتی هم دارم یک چیز دیگر هم که به این نفس من خطور کرده اینست که انسان بعضی وقت یک کاری خیلی عظیم و بزرگ را دلیل بر این میگیرد که یک کاری کوچک کند قرآن سوخته وما پنجاه نفر بر آمدیم یا صد نفر بر آمدیم من میگویم وقتی قرآن بسوزد همه امت افغانستان باید برآیند که ما جز همین ملت هستیم خلاصه اینکه شما می دانید که آنجا رسانه ها یک بخش گپ را میگیرند و بخش دیگر را قطع می کنند  مفصل نشر نمی کنند چرا وقت هم ندارد بعضی مغرض یا غیر مغرض وقت هم ندارند به این منظور من به اساس شهادت 15 یا 16 نفر از علمای ما که ریاست اوقاف ما در میدان وردگ بود و همین جریان را برای ما گفتند وما هم به حرف آنان باور کردیم.

آقای مولوی حبیب الله حسام: سوال سوم ما متوجه آقای عالمی بلخی است، تفرقه بین مذاهب و بین ملت افغانستان امروزوجود دارد شکی نیست که همه کس نالید از این قضیه گفتند که ما متفرق هستیم متشدد هستیم و امثال آن در پشت این قضیه چقدر آمریکا و اسرائیل نقش دارد و باید به لهجه های صریح اینها جواب بگوید که ما باید بفهمیم بعنوان سامعین که واقعا این کنفرانس چقدر سازندگی داشت یک سوال عمومی دارم اینها ریشه یابی کردند که همه بحرانها ارتباط به اسراييل دارد ارتباط به آمریکا و انگلیس دارد اگر اینها حلال گفتند شما حلال ما میدانید و حرام گفتن حرام، یعنی محلل و محرم امريكا است در افغانستان نه کسی دیگر آیا همین طور است یا چیز دیگر؟

عالمی بلخی: با تشکر از مولوی حسام باتوجه به اینکه دیر آمدند ولی سهم عمده گرفتند درکنفرانس امروزی من این را خدمت تان عرض می کنم که مشخصا کشورهای غربی وهم اسرائیل برای دامن زدن تفرقه بین مسلمانها کار میکنند وجمله معروف است که تفرقه بینداز و حکومت کن اینها از جمله سیاست های اصلی شان است وقت زیاد نیست که در این رابطه تفصیل بدهیم و من یک چیز را خدمت شما اشاره وبعنوان مثال میگوییم که ارتباط به بخش دوم صحبت مولوی صاحب هم میگیرد مثلا وقتی رئیس جمهور کشور ما می آید ومیگوید ما با فلان کسان مذاکره می کنیم مثلا با ملا محمدعمر با انجنیر حکمتیار با رهبران طالبان در افغانستان مذاکره بکنیم و مصالحه بوجود بیاوریم اینها علنی مانع می شوند و در خیلی جا ها ما وشما دیدیم و شاهد هستیم کتابهای را یهودیها به نام این وآن چاپ می کند. و مسائل را در آنجا مطرح می کنند تا سبب تفرقه بین مسلمانها شوند مواردی هست و نمونه های این چنینی وجود داشته فعلا مجال مطرح کردن این صحبت ها نیست و آنها مستقیما این کار ها را انجام میدهند و در ارتباط با بخش آخر صحبت مولوی صاحب اینکه چه کار باید بکنیم من عرضم اینست که ما باید بهانه را ازدست کشورهای که سر ما حاکمیت می کند بگیریم و تنها راهیست که مسلمانها با هم دیگر متحد شوند یک پارچه و یکجای شوند و بهانه گیری های بی مورد را یک طرف بگذاریم و اگر طرح مصالحه در افغانستان موفق شود زمینه حضور آن مردم در اینجا وجود نخواهد داشت راه حل در اتفاق و اتحاد وآشتی و مصالحه و دست بر داشتن از جنگ است من بار بار این مسئله را در تلویزیون ها مطرح کردیم ما از برادران طالب میخواهیم که برای گرفتن بهانه از دست خارجیها که بهانه حضور شان در اینجا هست بیاید با دولت مصالحه بکنند آشتی بکنند از اینطرف هم صدای مصالحه وآشتی بلند است یکجا اگر شویم دست به دست هم بدهیم آن زمان ما میتوانیم هم حاکمیت اسلامی را در کشور خود داشته باشیم وهم جلو نفوذ فرهنگ بیگانه را بگیریم و هم قوانین خوب اسلامی را می توانیم تطبیق بکنیم و هم از خارجی ها بخواهیم که اینجا دیگر بحران وجود ندارد بروید از کشورما بیرون شوید برداشت ها این چنین است و ما باید سر وحدت و تفاهم کار کنیم.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1773
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

مقاله مولوی مفلح در همایش بیداری اسلامی و اساتید دانشگاههای جهان اسلام

افغانستان وپدیده تجلیل از روز جهانی قدس شریف (به مناسبت روز جهانی قدس 1390)

شراره ایمان (همه سبز از یاد او و او الگوی برتر برای همه) به مناسبت بیست ودومین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

گردهمآیی تجلیل از روز جهانی قدس (بازگشت اقصا) یادواره خونین فلسطین 1389

آخرين گام تا زمزمة اقصا!...

قدس شريف محور صلح جهاني

مسجد الاقصي معيار ايمان در عصر حاضر

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

اقصا!... اينجا افغانستان مسلمان است!...

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

غنی: مسئولان حمله به اماکن عمومی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.