طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7378255

• تعداد بازدیدکننده: 6603922

• تعداد بازدید امروز: 3164

• کاربران آنلاین: 110

 
 

راه نهضت اسلامی افغانستان

نهضت اسلامی افغانستان به یقین که نه تنها در میان قشر متوسط و اهل مطالعه و سیاست در افغانستان بلکه برای همه کسانی که در رده سنی نسل معاصر عمر می‌کنند یک نام آشنا است و این نام با فراز و فرودهای زیادی در تاریخ معاصر کشور ما گره خورده است، درست نهضت اسلامی تداعی گر بسا از تحولاتی است که در واقع در جامعه ما اتفاق افتاده است. نهضت اسلامی افغانستان در امر باز گشت هویت اسلامی برای جغرافیایی به پهنای قاره آسیا کار تاریخی و بزرگی را انجام داده است. همو نهضت اسلامی افغانستان بود که در راستای خاتمه بخشیدن به جنگ سرد میان ابر قدرت‌ها نقش مهم و جهانی خود را ایفا نمود.

اما بعد از فراز و فرودهای زیاد نهضت اسلامی در لباس جدید آن که یکی از نیازمندی‌های زمان و اولویت‌های مقطع تاریخی کشور به شمار می‌رفت. درست بر همین مبنا بود که داعیه احیای نهضت اسلامی افغانستان با رهیافت‌های نوین یکی از مکلفیت‌ها و راه نسل نوی که خود هم از پاسداران و وارثان آن به شمار می‌رفت قرار گرفت.

با درک همین ضرورت، هشت سال قبل از امروز کوشش‌هایی به عمل آمد تا برای نهضت اسلامی در لباس نو آن، عملاً  کارهایی صورت بگیرد، بحث‌ها و مطالعات زیادی با اهل خبره و آنانی که خود در پای آرمان های نهضت اسلامی اولیه رزمیده بودند، انجام یافت. درست این تصمیم در زمانی اتخاذ می‌شد که بیشتر از همه، آرمان‌های نهضت اسلامی یتیم شده بودند و همه کس درگیر مسایل نو مصروف روزمرگی شدیدی گردیده بودند.

در نخست بحث‌ها به نتایج دشواری منتهی می‌شد، مثلاً اکنون از عمر نهضت اسلامی اولیه سالیانی سپری شده و در چنین اوضاع و احوالی ممکن جاذبه‌های نوی را برای علاقه‌مندان ایجاد، اما این بحث‌هایی که ارزش‌های نهضت اسلامی را به سان یگانه عناصر استهلاک ناپذیر برای نجات کشور می‌دانست از استدلال خوبی برخوردار بود. این استدلال‌ها کار را به جایی کشانید که عملاً باید نهضت اسلامی افغانستان به یمن و تبرک همان نام اولیه و همان ارزش‌های ثابت پا به میدان سیاست گذارد. شروع کار برمبنای این اراده و تصمیم آغاز یافت.

آنگونه که قبلاً اشاره شد، افغانستان امروز با افغانستانی که از زاویه شخصیت‌های نهضت اولیه نگریسته می‌شد، تفاوت چشمگیری داشت، مرحوم پوهاند غلام محمد نیازی با رشد سرسام آور کمونیزم دست و پنجه نرم می‌کرد، در آن زمان اسلام تنها امید دنیا بود که می‌توانست در برابر سیل کمونیزم به سان سدی استوار باقی بماند، جامعه هرچند که رشد نیافته بود؛ اما جنگ را نیز تجربه نکرده بود، کمتر کسی بود که با جهان خارج از افغانستان تماس می‌داشت و همه به زندگی در افغانستان بسنده بودند. در چنین فضایی پوهاند نیازی و سایر رهبران گرامی نهضت اسلامی اولیه راه و مبارزه خود را خود خوب‌تر تشخیص می‌دادند، اما در شرایط کنونی همه آنچه به آن اشاره کردیم از تهداب تغییر فاحشی را تجربه کرده است. شعور و فهم سیاسی مردم افغانستان رشد قابل ملاحظه‌ای نموده است و هم در این راه نسل نوی پا به عرصه فعالیت جامعه گذاشته است که از بسا جهات با جامعه چهل سال قبل افغانستان متفاوت است. رسانه‌های غول آسای شبکه‌های بیرونی و درونی چنان تحولی را به وجود آورده اند که در یک سخن همه جوانان ما در تور شبکه انترنتی گیر افتاده اند که خود از یک تغییر اساسی حکایت می‌کند.

با این درک، کار انتخاب راه و تدوین یک راهبرد معقول که در قدم نخست از آدرس اسلام خدمتی برای مردم افغانستان نماید گرچند ممتنع نبود، اما خالی از اشکال هم نبود. برهمین مبنا اساسنامه و مرامنامه‌ای ایجاب می‌کرد که برای رسیدن به اهداف والای رسیدن به جامعه‌ای ارزش سالار و مرفه راه کوتاه‌تری را نشان بدهد. همین بود که نهضت اسلامی در قدم نخست دست به تدوین چنان اساسنامه و مرامنامه‌ای زد که این انتظار را پاسخ می‌داد.

شاه باب‌ها و سر فصل‌های اساسنامه جدید نهضت اسلامی بر اصول ثابتی تمسک می‌کند که نهضت اولیه آن را گرامی می‌داشت، حل دشواری‌های یک جامعه به تمام معنای کلمه، از تمامی جهات با رویکردی اسلامی. پس در این جمله کوتاه، راه نهضت از راه سایر جریان‌هایی که به هرحال با دید عرفی به قضایا نگریسته و نیز در پی جانشین سازی لیبرالیزم به جای هر راه و چاره‌ دیگری اند، را از راه نهضت اسلامی جدا می‌ساخت. یعنی نهضت اسلامی باور به این دارد که هر نسخه‌ای به جز نسخه‌ای که اسلام تجویز نموده است، نمی‌تواند به همه دردهای مردم افغانستان رسیدگی نماید یا دست کم برخی از مشکلات آن را کاهش دهد.

نهضت اسلامی افغانستان درباب همه پدیدارهای حیات در شرایط کنونی دیدگاه خاص خود را دارد که همه به محور خدا شناسی، متعهد به خدمت گزاری به خلق‌الله می‌چرخد. این دیدگاه عنصر اصلی و شاخصه مهم نهضت اسلامی در شرایط معاصر است که باور می‌کند تنها این اسلام است که برای مرد و زن، کارگر و کارفرما، پیشوا و رعیت و... باوری یکسان را ارایه داشته و هر یکی را از گزند تعدی دیگری امان بخشیده است. نهضت اسلامی در لباس جدید آن که در طی این هشت سال با ثبت و راجستر آن در وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان کوشیده است در همه مواردی که مناسب بوده است از نظر دینی و سیاسی دیدگاه خود را داشته باشد و از حق مردم افغانستان درحد توان خود پاسداری نماید.

فراموش نکنیم که در مسیر این مبارزه، نهضت اسلامی خط مشی خود را با الهام از حرکت‌های اسلامی‌ای برگزیده است که فرهیختگانی چون سید جمال‌الدین افغانی و سایر جانبازان اسلام برای اسلام کار کرده اند.

از دید نهضت اسلامی افغانستان ما زمانی به یک جامعه‌ای که از امنیت، صلح، آرامش و ثبات برخوردار باشد، می‌رسیم که نخست به فیصله خدا تسلیم و گردن نهیم و کتاب او و شریعت پیامبر او را در امور زندگی خود حکم انتخاب کنیم، این همان چیزی است که از آن چنین تعبیر می‌گردد: اسلام یگانه راه حل است!

 

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1990
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود شهید

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ورئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درشست وپنجمین سالروز یوم النکبة 15 می 1948 ( 25/2/1392 کابل افغانستان )

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قرس شریف در رابطه به قضایای مهم کشور وجهان اسلام به مناسبت شست وپنجمین سالروز یوم النکبة( روز فاجعه ) 15 می 1948 - ( 25/2/1392 کابل افغانستان)

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد 20 ثور 1392 دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

سیمینار سه روزه برای طرح دید گاه های هیأت مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قدس شریف در رابطه به قضایای کشوروجهان اسلام

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

جایگاه قدس، تجاوز صهیونیزم و مسؤولیت امت مسلمه در برابر آن

راهپیمایی کودکان 1387 (ديگر کودکان را نکشيد!)

فلسطین خاستگاه انبیاء (علیهم السلام) به مناسبت روز جهانی قدس 1387

در انتظار ایوبی دیگر... پیام مولوی محمد مختار مفلح رئیس کمیسیون مراسم برگزاری روز جهانی قدس 13/7/1386 کابل- افغانستان

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

تاریخ به داوری مي‌نشیند

عروسک و تمثال بوش و اولمرت به آتش کشيده شدند

راه پيمايي بزرگ مردمي‌در کابل به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هـ. ش

براي نخستين بار کابل و شماري از ولايات کشور شاهد راهپيمايي و برگزاري محافل روز جهاني قدس بود

برای اولین بار در تاریخ افغانستان از روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی تجلیل به عمل آمد

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از طرف رهبري نهضت اسلامي‌افغانستان بزرگداشت به عمل آمد

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

ایستگاه معراج یادواره خونین فلسطین

بعد دینی وسیاسی قدس و اثرات اشغال آن بر کل جهان اسلام

اسرائیل نابود می شود

مروری بر تاریخ سرزمین فلسطین و حاکمیت عرب و اسلام بر آن

آجندای رژیم صهيونيستي و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه

سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف

توضیح و تجلیل از روز جهانی قدس

مروری بر نقض حقوق مذهبی مردم فلسطین

تحولات منطقه و شصتمین سالگرد تشکیل سازمانهای صهیونیستی

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی

درسهایی از نبرد لبنان

قضیه فلسطین و توطئه های پشت پرده آن

انتفاضه سنگ

حمایت از حزب الله حمایت از اسلام است

اسرائیل زبان جهاد را خوب می‌فهمد

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.