طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7378093

• تعداد بازدیدکننده: 6603760

• تعداد بازدید امروز: 2840

• کاربران آنلاین: 520

 
 

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

13ربیع الاول 1433 هجری، قمری برابر با17 برج دلو 1390 یکی از روزهای مهم در تاریخ نهضت اسلامی افغانستان ثبت گردید. در این روز شاید برخلاف آنچه که فعلاً معمول است، یکی از هوتل‌های خیلی ساده و بسیط در شهر کابل شاهد ختم قرآنکریم به مناسبت تجلیل از میلاد منور پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود. در چنین روزی که جامعه اسلامی افغانستان غرق در شادی به مناسبت زاد روز پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود گروهی از نخبه ترین چهره‌های علمی و سیاسی افغانستان دست به اقدامی کم نظیر و تاریخی زدند.

ختم قرآنکریم، در مقدمه و دیباچه یک نشست سیاسی چیزی است که هیچگاهی در تاریخ سیاسی افغانستان روایت نشده است. اما با یمن روز مولود مسعود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، برای بار سوم تجدید بنای نهضت اسلامی محفل گرفته شد و طی این محفل و در فضای کاملاً قدسی  بحث روی انتخاب رهبری نهضت اسلامی افغانستان با شیوه‌ای کاملاً اسلامی و متمدنانه آغاز گردید و به بسیار زیبایی به انجام رسید.

شاید یکی از کارهایی که به ندرت در تاریخ این کشور روایت شده باشد این است که در این محفل به معنای واقعی آن وحدت اسلامی به نمایش درآمد. سنی و شیعه که دوشاخه از یک درخت، دو خانه در یک سرای، دو لباس بر یک قامت و دو تن با یک روان می‌باشد در این نشست گردهم آمده بودند.

در این مجلس بعد از ختم قرآن کریم، مولوی محمد مختار مفلح به شرح آجندا پرداخت و بعداً به مناسبت مولود مسعود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم سخنرانی موجزی انجام داد. (که اینک با هم میخوانیم)

 

متن سخنرانی مولوی مفلح:

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی تتم بنعمته الصالحات و الصلاة والسلام علی حبیبه و صفیه الذی ارسله بالحق بشیرا ونذیرا و علی آله الطیبین واصحابه المتقین.

قال‌الله تبارک و تعالی: فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه- الآیه-

حضار گرامی، برادران و خواهران عزیز اعضای مؤسس نهضت اسلامی افغانستان!

خوشحالم که یکبار دیگر در این فرصت طیبه و روزهای خجسته‌ای که ما همه از فرحت میلاد مسعود پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، لبریز هستیم شما را در پیوند به این مناسبت خجسته برای تجدید عهد و تعمیر بنیان جدید نهضت اسلامی افغانستان ملاقات می‌کنم.

به راستی زمانی که ما قرآن را می‌خوانیم، می‌بینیم که قرآن کریم، دو صفتی که از اوصاف کمالیه الله متعال است را به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نسبت داده است، این دو وصف همان صفت «رؤوف» و «رحیم» است.

واضح است که همه مفسران جلیل القدر اسلامی این دو صفت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را تفسیر و توجیه داشته اند.

اما زمانی ما امروز در متن جامعه معاصر عمیق می‌شویم، زمانی ما به همه فرآورده‌های فرهنگی‌ای که از غرب و شرق برای انسان‌ها می‌رسد دقت می‌کنیم و وقتی ما به سرگشتگی‌ها، دشواری‌ها، و پیچیدگی‌های مسیر، مبهم بودن راه‌های نا مشخص بشریت متوجه می‌شویم، و در فرجام زمانی به تیره روزی‌هایی که جهان معاصر بافلسفه‌ها، با طعام اخلاقی زننده‌ای که به خورد دنیا داده است چشم می‌دوزیم و.... زمانی ما که به انسان می‌بینیم که در دامن مادیت فلسفه غرب و در دامن تفکر وا مانده و عقب زده شرق در راه تاریخ گیج ایستاده است... درست در این زمان است که ما معنای وسیع و جامع الاطراف این دو صفتی که در شان نبی کریم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم وارد شده است را به صورت حسی و به گونه تجربی درک می‌کنیم.

بلی این پیامبر رؤوف و رحیم دستوری را با خود آورد که حق ظالم را از مظلوم می‌ستاند و هم مظلوم را که در برابر ظالم قیام نکند به نکوهش می‌گیرد، و هم برای مستضعفین راه و چاره نجات را می‌آموزد و برای مستکبران موعد تعیین می‌کند و هم برای نسل‌هایی که در این عالم بالتناوب می‌آیند و می‌روند مسیرهای آراسته و معقول را نشان می‌دهد، عدالت را به بهترین گونه‌ی عملی آن تمثیل می‌کند و می‌آموزد، تبعیض را نفی می‌کند، مساوات و عدالت را می‌ستاید، به همه انسان‌ها معنای انسانیت را درست تفسیر می‌کند و می‌گوید که هیچ عربی بر عجمی و هیچ سفیدی بر سیاهی برتری ندارد، مگر به تقوا و ترس از خدا و نیز نمی‌گذارد تا انسان که اشرف المخلوقات است در برابر سنگ و چوب و گل و... سر بندگی فرود آورد و او را رسم تعبد به خدای بی‌نیاز خالق آسمان‌ها و زمین می‌آموزد.

بلی!... این عصاره و شیره و جوهره و لب لباب و کنه ذات و اصل و بیخ و بنیاد و خلاصه و مجمل و مفصل لطف و عنایت و طهارت، هم رؤوف است و هم رحیم و برای ما علی رئوس الاشهاد می‌گوید که تو انسان در این عصر و در این زمان و در این فرصت از همه وقت محتاج‌تر به دستگیری هستی و نیازمند به ترحم و مستمندتر به لطف و عنایت که اگر نه این بود و تو طعمه گرگ‌های انسان‌نما گردیدی یا درندگان در لباس آدم ترا دریدند آن وقت است که سر پشیمانی به لحد خواهی کوفت.

عزیزان! اعضای مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان!

در چنین موسمی که قلب ما مأنوس به نام گرامی نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است، فرصت سعید و وقت خوشی فرا رسیده است تا سنگ تجدید بنای نهضت اسلامی افغانستان را بگذاریم و دیگر دست زیر رو ننشسته و اجازه ندهیم تا این امت و این ملت و این مردم در کام نهنگان فرو بروند و دام‌های مرئی و نامرئی زیادی آنان را بیشتر از این به اعماق دریای فتنه و توطئه فرو برد.

نهضت اسلامی افغانستان را همه شما می‌شناسید، نهصت اسلامی افغانستان یعنی همه دار و ندار ملت مسلمان افغانستان! مگر نهضت اسلامی نبود که در چندین دهه قبل آمد و دست ملت افغانستان را گرفت و اجاز نداد تا ملت و مردم ما به کام کمونیزم سرخ فرو برود؟ این نهضت اسلامی افغانستان بود که اجازه نداد تا دستان صهیونیزم بین‌المللی دین و هویت مردم افغانستان را ببلعد و آنان را از همه ارزش‌های اسلامی شان خلع کند! و شما خود وارثان برحق نهضت اسلامی افغانستان هستید که قبل از تولد ما تولد شده و پیش از همه ما برای مردم افغانستان آشنا و قابل شناخت است... اما عزیزان، شما به چشم سر خود دیدید که این نهضت اسلامی افغانستان با همه رشادت‌ها و همه فداکاری‌ها و... سخت مظلوم قرار گرفت،... آنانی که همه زندگی شان مدیون نهضت اسلامی بوده است همه پا به میدان نهاده و علیه نهضت اسلامی موقف گرفتند... اما به خوبی دیدیم که مردم افغانستان هیچ گاهی دست از دامن نهضت دور نداشتند و این جریان اسلامی را هیچ گاهی رها ننمودند.

عزیزان! اعضای مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان!

زمانی که ما از نهضت اسلامی سخن می‌زنیم، از یک حزب سیاسی موسمی و فصلی صحبت نمی‌کنیم که وابسته به کیش شخصیت بوده و به نام فلان یا فلان گره خورده باشد یا به حضور او وجود داشته باشد و بالعکس!...

ما از یک جریان همیشه در حال فورانی صحبت می‌کنیم که پیوسته در غلیان بوده و هیچ گاهی در حالت رکود و ایستادگی نبوده است.

جریان‌هایی با این ویژگی‌ها و با این اوصاف قبل از این که به دست گردانندگان آن بیفتد، جریان وجود داشته است و بعد از همه کار گزاران آن باقی خواهد ماند.

پس سخن ما از نهضت اسلامی افغانستان، سخن از یک جریان گذرا و مقطعی نیست، حضور ما در چارچوب نهضت اسلامی افغانستان برای ادای تکلیف است و به خاطر انجام ماموریتی است که جزء تکالیف شرعی ما به حساب می‌آید. پس هیچ گاهی به نهضت اسلامی به گونه یک حزب سیاسی با اهدافی کوتاه مدت و با دیدگاهی محدود نباید بنگریم.

برادران و خواهران!

یک بار دیگر مولود مسعود سرور کاینات را به شما تبریک گفته و نیز باز ساخت نهضت اسلامی افغانستان را برای شما تبریک عرض نموده و برای همه تان موفقیت آرزو می‌کنم.

پیروز باشید

به امید پیروزی اسلام

و رفاه و ترقی افغانستان عزیز

سپس مجلس طبق آجندا ادامه یافت.

اکثریت قریب به اتفاق در این نشست، آقای حافظ ربانی خطیبی را به عنوان رئیس موقت اولین نشست موسسان نهضت اسلامی برگزیدند و آقایان قیس وردک استاد دانشگاه و رئیس سازمان جوانان مسلمان و استاد سید رحمت الله نهضت‌یار رئیس شورای اصلاحی افغانستان به حیث معاونان و شیخ محمد علی فطری استاد دانشگاه به عنوان منشی به اتفاق آرا انتخاب گردیدند.

آقای خطیبی با ابراز سپاس از اعتماد اعضای نهضت اسلامی به وی نسبت انتخاب به حیث رئیس موقت، از شناخت خود با نهضت اسلامی صحبت نموده در رابطه به نیازمندی جامعه افغانستان در شرایط امروز به نهضت اسلامی به صورت مفصل معلومات داده و از این حرکت حمایت خود را ابراز داشت.

هکذا آقای قیس وردک نیز از این حرکت پشتیبانی خود را بیان داشته و نهضت اسلامی افغانستان که به حیث سازمان مادر برای دیگر جریان‌ها در افغانستان به شمار می‌رود را آغازگر جهاد دانست. او در عین حال نسبت به عواملی که نهضت اسلامی اولیه را به انحراف کشاندند نیز دیدگاه انتقادی خود را مطرح داشت و هم در این باب از همه برادران خواستار همکاری همه جانبه با نهضت اسلامی افغانستان گردید.

آقای نهضت‌یار نیز به نوبه خود ضرورت داشتن یک سازمان اسلامی را از اولویت‌های جامعه اسلامی عنوان نمود و هم در این باب از تلاش‌هایی که تا اکنون زیر پوشش نهضت اسلامی انجام یافته تقدیر و ستایش به عمل آورد. او در ضمن صحبت‌هایش اظهار داشت که باید این سازمان به سان یک حرکت اسلامی مستدام مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد.

سپس آقای فطری که سمت منشی این هیأت موقت را به عهده داشت به ایراد سخن پرداخته و اظهار داشت هرچند که جامعه به جریان نهضت اسلامی بی‌باور بود، اما چون از ایمان آب می‌خورد و ریشه در معنویت دارد از پس همه چالش‌ها سربلند بیرون آمد.

مولوی محمد مختار مفلح به اتفاق آرا به حیث رئیس نهضت اسلامی افغانستان برگزیده شد

در فرجام اشتراک کنندگان این محفل با اتفاق آرا مولوی محمد مختار مفلح را به رهبری نهضت اسلامی افغانستان انتخاب نموده و ایشان را به این سمت برگزیدند.

آقای مولوی مفلح از اعتماد اعضای موسس سپاس گزاری نموده و خطوط رهبری نهضت اسلامی را برمبنای ارزش‌های اسلامی افغانستان توضیح نمود.

در اخیر دعائیه این مجلس را آقای خطیبی انجام داد و این محفل با صرف عصریه  که از سوی دارالانشای نهضت اسلامی افغانستان تهیه گردیده بود خاتمه یافت.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2438
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود شهید

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ورئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درشست وپنجمین سالروز یوم النکبة 15 می 1948 ( 25/2/1392 کابل افغانستان )

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قرس شریف در رابطه به قضایای مهم کشور وجهان اسلام به مناسبت شست وپنجمین سالروز یوم النکبة( روز فاجعه ) 15 می 1948 - ( 25/2/1392 کابل افغانستان)

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد 20 ثور 1392 دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

سیمینار سه روزه برای طرح دید گاه های هیأت مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قدس شریف در رابطه به قضایای کشوروجهان اسلام

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

جایگاه قدس، تجاوز صهیونیزم و مسؤولیت امت مسلمه در برابر آن

راهپیمایی کودکان 1387 (ديگر کودکان را نکشيد!)

فلسطین خاستگاه انبیاء (علیهم السلام) به مناسبت روز جهانی قدس 1387

در انتظار ایوبی دیگر... پیام مولوی محمد مختار مفلح رئیس کمیسیون مراسم برگزاری روز جهانی قدس 13/7/1386 کابل- افغانستان

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

تاریخ به داوری مي‌نشیند

عروسک و تمثال بوش و اولمرت به آتش کشيده شدند

راه پيمايي بزرگ مردمي‌در کابل به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هـ. ش

براي نخستين بار کابل و شماري از ولايات کشور شاهد راهپيمايي و برگزاري محافل روز جهاني قدس بود

برای اولین بار در تاریخ افغانستان از روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی تجلیل به عمل آمد

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از طرف رهبري نهضت اسلامي‌افغانستان بزرگداشت به عمل آمد

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

ایستگاه معراج یادواره خونین فلسطین

بعد دینی وسیاسی قدس و اثرات اشغال آن بر کل جهان اسلام

اسرائیل نابود می شود

مروری بر تاریخ سرزمین فلسطین و حاکمیت عرب و اسلام بر آن

آجندای رژیم صهيونيستي و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه

سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف

توضیح و تجلیل از روز جهانی قدس

مروری بر نقض حقوق مذهبی مردم فلسطین

تحولات منطقه و شصتمین سالگرد تشکیل سازمانهای صهیونیستی

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی

درسهایی از نبرد لبنان

قضیه فلسطین و توطئه های پشت پرده آن

انتفاضه سنگ

حمایت از حزب الله حمایت از اسلام است

اسرائیل زبان جهاد را خوب می‌فهمد

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

راه نهضت اسلامی افغانستان

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اقامت دایم عربستان؛ ۸۰۰ هزار ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.