طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7507471

• تعداد بازدیدکننده: 6721501

• تعداد بازدید امروز: 3874

• کاربران آنلاین: 210

 
 

مروری بر نقض حقوق مذهبی مردم فلسطین

هدف پروژه صهیونیسم در سرزمین فلسطین، تأسیس دولت صد درصد یهودی و محو کامل آثار و هویت اسلامی- مسیحی از این سرزمین مقدس بود. به همین منظور صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را برای یهودی سازی فلسطین به ویژه بیت‌المقدس به کار بسته و حقوق مذهبی سایر ادیان را زیر پا نهادند.

در سال 1948 صهیونیست‌ها موفق شدند در اولین گام، یک دولت یهودی در حدود 80 درصد از اراضی فلسطین تشکیل دهند. آنان با استفاده از زور، بیش از 800 هزار نفر از جمله700 هزار مسلمان و 100هزار مسیحی را آواره کردند و 492 روستای عرب نشین را به طور کامل تخریب نمودند.

آنان حملات خود را علاوه بر مردم بومی، متوجه اماکن و حقوق مذهبی فلسطینی‌ها اعم از مسلمان و مسیحی ساختند. از آنجا که بیت‌المقدس و مسجد‌الأقصی به دلیل جایگاه والای مذهبی خود میان ادیان آسمانی اهمیت ویژه‌ای دارد و نوک پیکان اقدامات تجاوز کارانه صهیونیست‌ها علیه هویت اسلامي‌این سرزمین مقدس متوجه آن بوده، پرداختن به آن مستلزم یک گزارش آماری مبسوط و جدا گانه است. در این گزارش سعی شده با اشاره کوتاهی به بیت‌المقدس به جزئیات و مسایل دیگری غیر از مسجد الأقصی پرداخته شود.

 

الف: آمار و حقایق

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شورای عالی اسلامي‌قدس، نیروهای صهیونیستی پس از سال1948، 80 مسجد را به طور کامل تخریب کرده و 14 مسجد دیگر را به اماکن غیر مذهبی همانند کارخانه، کلوپ و غیره مبدل ساختند. همچنین آنان اقدام به تخریب410 قبرستان اسلامي‌کرده و تمام سنگ قبرها را با بلدوزر از بین بردند. گفتنی است هتل هیلتون تل ابيب در یکی از این قبرستانها ساخته شده است.

علاوه بر این، صهیونیست‌ها با تصرف و غصب اراضی موقوفه در 12 شهری که در بدو امر اشغال کردند و نیز در بسیاری از روستاها، اقدام به تغییر کاربری آنها کردند. طی جنگ سال 1967م، اسرائیلی‌ها شهر قدیمي‌قدس و مسجدالأقصی را بمباران کرده و یکی از مناره‌های آن را تخریب کردند. آنان برای ساخت یک میدان در برابر دیوار براق در مسجدالأقصی 145 ساختمان و مسجد موقوفه را با دینامیت منفجر کردند. در 26 اگست 1967م، 40 تن از رهبران مسلمان و مسیحی شهر قدس طی ارسال یادداشتی به دبیر کل سازمان ملل رفتار صهیونیست‌ها را شدیداً مورد انتقاد قرار دادند. در این میان مقامات اسرائیلی حقوق مسلمانان را در حرم ابراهیمي‌واقع در الخلیل نقض کرده و انجام مراسم مذهبی مسلمانان از جمله دعا و نماز در این مکان را تنها به روزهای جمعه محدود ساختند. در سال 1972م، شیخ حلمی‌المحتسب رئیس شورای عالی اسلامي‌وقت شهر قدس گفت: حرم ابراهیمي‌هم اکنون بیشتر به یک کنیسه یهودی شبیه است تا یک مسجد. در سال 1975، اسرائیلی‌ها با انجام تمهیدات جدیدی، تنها دو رواق مسجد ابراهیمي‌را به مسلمانان و سه رواق را به یهودیان اختصاص دادند. به گزارش مؤسسه الأقصی اسرائیل از سال 1948 تا 2004، هزار و دوصد مسجد و مکان مذهبی را در فلسطین از بین برده است.

گفتنی است با اینکه بر اساس قانون جنایی مصوب سال 1977 کنست، توهین و آسیب رساندن به اماکن مقدس ممنوع می‌باشد، رژیم صهیونستی اماکن مذهبی مسلمانان را به رسمیت نشناخته و سیاست‌های تبعیض آمیز خود را در قبال آنها ادامه داده و تشدید می‌کند.

 

ب: شیوه های اسرائيل برای حمله به مساجد و اماکن اسلامی

همچنانکه اشاره شد، رژیم صهیونیستی برای رسیدن به هدف خود در زمینه از بین بردن هویت اسلامي‌مردم فلسطین از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کند که تخریب، هتک حرمت، مصادره املاک وقفی و تبدیل آنها به کنیسه، رستوران، مغازه، اصطبل و جلوگیری از مرمت و برگزاری نماز در آنها از جمله آنها محسوب می‌شوند. همچنین تل ابيب با خودداری از تخصیص بودجه برای اماکن مذهبی غیر یهودی و به رسمیت نشناختن این اماکن و عدم حفاظت فیزیکی از آنها، این اماکن را از حمایت دولتی محروم و زمینه را برای تخریب و آسیب پذیری آنها فراهم کرده است. همچنین یهودیان افراطی که از حمایت مقامات دولتی برخوردار اند، غالباً به مساجد حمله کرده و خساراتی را وارد می‌کنند و حتی آنها را ویران کرده و در این مساجد بمب گذاری می‌کنند.

ارتش اسرائیل با حمله به مساجد و مصادره اموال داخل آن نظیر قرآن‌ها، املاک اطراف مساجد را نیز مصادره و با تعطیل کردن و عدم رسیدگی، آنها را در معرض ویرانی قرار می‌دهد.

بر اساس آمار مؤسسه الأقصی، 41 مسجد و زیارتگاه در فلسطین به این شیوه تعطیل و متروکه شده اند. علاوه بر اینها، نیروهای اسرائیلی به بهانه کنترل فعالیت‌های مسلمانان و نیز در جهت اعمال فشار به فلسطینی‌ها از برگزاری نماز و پخش آذان در مساجد جلوگیری می‌کنند. همچنین دولت اسرائیل برای کنترل رهبران مذهبی مسلمانان، ائمه جماعات تمام مساجد اراضی اشغالی 1948 را تعیین و منصوب کرده و به آنها حقوق پرداخت می‌کند که باعث وابستگی آنها به دولت و محافظه کاری ایشان می‌شود.

و در همین زمینه باید به هتک حرمت قبرستان‌های مسلمین نیز اشاره کرد. بعد از سال1948م، تعداد 410 قبرستان به دلایل مختلف نظیر ساخت جاده، کارخانه، مناطق صنعتی و توسعه زمین‌های کشاورزی تخریب شده اند. بیشتر گورستان‌های فلسطین تحت نظر اداره اراضی اسرائيل(ILA) قرار دارند که به راحتی آنها را برای کارهای کشاورزی و سایر موارد تخصیص می‌دهد. به عنوان مثال در اپریل2004، کمپنی ساخت و ساز ماتز، سنگ قبرهای گورستان روستای ویران شدۀ «تیرا» در جنوب حیفا را برای ساخت و ساز در «تیرات کرمل» مورد استفاده قرار داد.

همچنین زمانی که روستای العمار صرفاً به شهرک اسرائیلی تبدیل شد قبرستان آن به زمین فوتبال تبدیل گردید. در سال1993م نیز گورستان روستای مسیکا در مرکز اراضی اشغالی برای کشاورزی شخم زده شد.

 

ج: قطعنامه‌های بین‌المللی در زمینه محکومیت اقدامات اسرائیل

اقدامات غیر اخلاقی و غیر مسئولانه صهیونیست‌ها در قبال اماکن مذهبی، موج اعتراض بین‌المللی را در پی‌داشته و در همین راستا قطعنامه‌های متعددی توسط جامعه‌ي بین‌المللی صادر شده است که از جمله آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

قطعنامه 46 شورای امنیت سازمان ملل در17 اپریل 1948م.

قطعنامه 271 شورای امنیت سازمان ملل در15 سپتامبر1969م.

قطعنامه 452 شورای امنیت سازمان ملل در 20 جون 1979م.

قطعنامه 672 شورای امنیت سازمان ملل در 12 اکتوبر 1990م.

قطعنامه 1073 شورای امنیت سازمان ملل در 28 سپتامبر 1996م.

قطعنامه 1322 شورای امنیت سازمان ملل در 7 اکتوبر 2000م.

 

د: مغایرت اقدامات اسرائيل با قوانین بین المللی

اقدامات صهیونیست‌ها در قبال اماکن مذهبی، در مغایرت تام و صریح با قوانین و عرف شناخته شده‌ي بین‌المللی است که از جمله این قوانین می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. مقررات چهارم لاهه (Hague Regulations IV) مصوب سال 1907، مواد 18، 55 و 56 ماده‌ي 18 به لزوم اعطای آزادی مذهبی به زندانی ها توسط نیروهای نظامي‌به شرط مراعات مقررات وضع شده توسط این نیروها می‌پردازد.
  2. بر اساس ماده 55 این مصوبه نیز دولت اشغالگر فقط حق مدیریت و حق استفاده از ساختمان‌های دولتی، دارایی‌های حقیقی، جنگل و اراضی کشاورزی متعلق به دولت متخاصم واقع در کشور اشغال شده را دارد و باید از آنها محافظت کند.
  3. ماده 56 نیز به این نکته صراحت دارد که اموال و مؤسسات مختص امور مذهبی، خیریه و آموزشی، هنر و علوم حتی در صورت دولتی بودن باید به عنوان اموال خصوصي در نظر گرفته شوند.
  4. کنوانسیون چهارم ژنيو، مصوب سال 1969 مواد 30، 38، 58، 76، 78، 86، 93 و 142. بر اساس این مواد، لزوم به رسمیت شناختن حق آزادی‌های مذهبی افراد توسط دولت اشغالگر به رسمیت شناخته شده است.

ماده 85 پروتوکول الحاقی کنوانسیون ژنيو مصوب سال 1977 به این مطلب تصریح دارد که باید آثار تاریخی، هنری و اماکن مذهبی که جزء میراث فرهنگی قلمداد می‌شوند، به رسمیت شناخته شده و ترتیبات خاصی برای اداره آنها در نظر گرفته شود. نقض این قانون جزء جرایم جنگی شمرده می‌شود.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1855
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود شهید

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ورئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درشست وپنجمین سالروز یوم النکبة 15 می 1948 ( 25/2/1392 کابل افغانستان )

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قرس شریف در رابطه به قضایای مهم کشور وجهان اسلام به مناسبت شست وپنجمین سالروز یوم النکبة( روز فاجعه ) 15 می 1948 - ( 25/2/1392 کابل افغانستان)

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد 20 ثور 1392 دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

سیمینار سه روزه برای طرح دید گاه های هیأت مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قدس شریف در رابطه به قضایای کشوروجهان اسلام

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

جایگاه قدس، تجاوز صهیونیزم و مسؤولیت امت مسلمه در برابر آن

راهپیمایی کودکان 1387 (ديگر کودکان را نکشيد!)

فلسطین خاستگاه انبیاء (علیهم السلام) به مناسبت روز جهانی قدس 1387

در انتظار ایوبی دیگر... پیام مولوی محمد مختار مفلح رئیس کمیسیون مراسم برگزاری روز جهانی قدس 13/7/1386 کابل- افغانستان

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

تاریخ به داوری مي‌نشیند

عروسک و تمثال بوش و اولمرت به آتش کشيده شدند

راه پيمايي بزرگ مردمي‌در کابل به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هـ. ش

براي نخستين بار کابل و شماري از ولايات کشور شاهد راهپيمايي و برگزاري محافل روز جهاني قدس بود

برای اولین بار در تاریخ افغانستان از روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی تجلیل به عمل آمد

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از طرف رهبري نهضت اسلامي‌افغانستان بزرگداشت به عمل آمد

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

ایستگاه معراج یادواره خونین فلسطین

بعد دینی وسیاسی قدس و اثرات اشغال آن بر کل جهان اسلام

اسرائیل نابود می شود

مروری بر تاریخ سرزمین فلسطین و حاکمیت عرب و اسلام بر آن

آجندای رژیم صهيونيستي و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه

سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف

توضیح و تجلیل از روز جهانی قدس

تحولات منطقه و شصتمین سالگرد تشکیل سازمانهای صهیونیستی

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی

درسهایی از نبرد لبنان

قضیه فلسطین و توطئه های پشت پرده آن

انتفاضه سنگ

حمایت از حزب الله حمایت از اسلام است

اسرائیل زبان جهاد را خوب می‌فهمد

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

راه نهضت اسلامی افغانستان

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

غنی: مسئولان حمله به اماکن عمومی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.