طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7687888

• تعداد بازدیدکننده: 6889175

• تعداد بازدید امروز: 1574

• کاربران آنلاین: 130

 
 

تحولات منطقه و شصتمین سالگرد تشکیل سازمانهای صهیونیستی

تحولاتی که پس از برگزاری مراسم پنجاهمین سالگرد تشکیل رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه ایجاد شده، از نظر سازمانهای صهیونیستی دارای اهمیت بسیار زیادی است. بنابراین، این موضوع از مهمترین موضوعات مورد بحث در مراسم شصتمین سالگرد خواهد بود. در این نوشتار تحولات مذکور به ویژه پیامدهای آن از نگاه سازمانهای صهیونیستی بررسی می‌شود.

مراسم پنجاهمین سالگرد در حالی برگزار شد که روند مذاکرات سازش سرعت گرفته بود. نمایندگان اکثر کشورهای عربی و اسرائیل در مادرید گرد هم آمدند و قرار بود مذاکرات 2 و چند جانبه اسرائیل با کشورهای عربی در سالهای پس از کنفرانس مادرید انجام شود. انتفاضه بزرگ فروکش کرده بود، عراق پس از اخراج از کویت، در انزوا فرو رفته بود و سیاست مهار دوگانه در باره آن و ایران بطور همزمان اجرا شد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز خود را وامدار جورج بوش پدر می‌دانستند زیرا آنها را از خطر صدام نجات داده بود.

این وضعیت پس از مراسم پنجاهمین سالگرد به تدریج تغیير کرد. نظامیان اسرائیلی مجبور شدند جنوب لبنان را درسال 2000 ترک کنند. با وقوع حادثه 11سپتامبر، تحولاتی در منطقه خاورمیانه آغاز شد که بازنده اصلی آن رژیم صهیونیستی است. البته صهیونیست‌ها از همان ابتدا تلاش کردند تا با پخش تصاویری از شادمانی فلسطینی‌ها از وقوع این حادثه، آنرا به سود خود مصادره کنند؛ اما در حقیقت تحولات در خاورمیانه به گونه دیگری رقم خورد. اکثر سازمانهای صهیونیستی در همکاری نزدیک با نو محافظه کاران دولت بوش، از حمله آمریکا به عراق استقبال کردند، زیرا آن را آغاز یک جنگ 2 یا 3 مرحله‌یي می‌دانستند. برخی از این سازمانها انتظار داشتند که آمریکا پس از سقوط صدام، بطور همزمان به ایران و سوریه حمله کند. برخی دیگر از این سازمانها نوبتی به این دو کشور را در سر داشتند.

اگرچه دولت صدام حسین به دلایل متفاوت از فلسطینی‌ها حمایت می‌کرد، اما به هر حال عراق در جنگهای اعراب و اسرائیل و پس از آن از حامیان فلسطینی‌ها بود و در جنگ سال 1991 بیش از 30 فروند موشک به سرزمین‌های اشغالی 1948 پرتاب کرد. طبیعی بود که سرنگونی صدام برای صهیونیست‌ها اهمیت استراتژیک داشت. به زعم آنها حتی اگر عراق به متحد اسرائیل در منطقه تبدیل نشود، خنثی شدن آن نیز مهم است. در ماه‌های نخست پس از اشغال عراق برخی از مقامات عراقی با سفر به سرزمین‌های اشغالی آمادگی خود را برای برقراری روابط عراق و اسرائیل اعلام کردند، اما با گذشت زمان مشخص شد که در فرهنگ استراتژیک اکثر مردم عراق، اسرائیل جایگاهی ندارد.

طرح خاورمیانه بزرگ که پس از عدم دستیابی آمریکا به اهداف تعیین شده در عراق، اجرا شد، نیز تحولات خاورمیانه را به ضرر اسرائیل رقم زد. در حالی که شیعیان در عراق قدرت را بدست گرفته بودند، برگزاری انتخابات آزاد که یکی از اجزای طرح مذکور بود، باعث شد شیعیان در برخی کشورهای منطقه، بخشی از قدرت زایل شده خود را بدست آورند و گروه‌های سنی مخالف آمریکا و اسرائیل نیز در دیگر کشورهای عربی به قدرت برسند. پیروزی قاطع حماس در انتخابات شهرداری‌ها و پارلماني فلسطین نقطه اوج این تحولات بود.

جنگ 33 روزه از دیگر پدیده‌های بسیار مهمي‌بود که از منظر صهیونیست‌ها طی دو سال اخیر تحولات خاورمیانه را به سوی نقطه بدون بازگشتی برده است. نیروهای حزب‌الله توانستند طی 33 روز مقاومت، تلفات بسیار سنگینی به اسرائیلی‌ها وارد کنند. این پیروزی حزب الله، موجب بر انگیختن احساسات اعرابی شد که کشورهای متبوع آنها طی4 جنگ پیاپی از ارتش کوچک اسرائیل شکست خورده بودند، بنابراین، سیدحسن نصرالله به شخصیت محبوب مردم عرب تبدیل شد.

در کنار تحولات مذکور، تسلیم نشدن ایران به فشارهای بین‌المللی و موفقیت در پیشرفت‌های هسته‌ای و تکنولوژی موشکی موجب شد که صهیونیست‌ها میان تحولات مذکور در خاورمیانه یک رابطه برقرار نمایند و جمهوری اسلامي‌را برنده این تحولات ارزیابی نمایند. اصطلاح جنگ نیابتی در خلال جنگ 33 روزه به همین دلیل به کار گرفته شد.

آرایش سیاسی نیروها در خاورمیانه با تحولات مذکور تغییر کرد. ملک عبدالله پادشاه اردن از جمله نخستین افرادی بود که اصطلاح «هلال شیعه» را برای تبیین این وضعیت جدید در خاورمیانه بکار برد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا از اصطلاح «خاورمیانه جدید» برای نامیدن این وضعیت استفاده کرد. بر این اساس، کشورهای منطقه به دو محور تندرو و میانه‌رو تقسیم شدند.

ایران، سوریه، حزب الله، حماس در محور تندروها و بقیه کشورهای عرب و حتی غیر عرب منطقه همانند پاکستان در محور میانه‌رو ها قرار گرفتند.

تلاش های زیادی برای جدایی سوریه از ایران که به نظر صهیونیست‌ها حلقه واسط ایران با حزب‌الله و حماس است، طی سالهای اخیر انجام شده است. ترور رفیق حریری در لبنان مستمسکی شد تا فشارهای بین‌المللی علیه سوریه افزایش یابد. بخشی از این فشارهاي خود را در محتوای قطعنامه 1701 سازمان ملل پس از پایان جنگ 33 روزه نشان داد. طی روزهای اخیر نیز که بحث همکاری هسته‌ای کورياي شمالی و سوریه مطرح شده، بدون شک یکی از اهداف آن کاهش و تضعیف سطح روابط دمشق با تهران است.

کنفرانس آناپولیس را نیز باید در چارچوب تحولات مذکور تحلیل کرد. قرار بود در این کنفرانس محور کشورهای به اصطلاح میانه‌رو به اسرائیل نزدیک شوند، اما این آرزو در حد گرفتن یک عکس یادگاری نیز تحقق نیافت. کنفرانس آناپولیس که پس از ماه‌ها تأخیر برگزار شد ولی با وصف آن هیچ گونه تأثیری در تحولات خاورمیانه ایجاد نکرد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به صراحت شکست این کنفرانس را اعلام کرده است.

سازمانهای صهیونیستی میان تحولات مذکور در خاورمیانه و اظهارات رئیس جمهور ایران آقای محمود احمدی نژاد در باره هولوکاست و نابودی اسرائیل رابطه بر قرار کرده و به جامعه جهانی در باره وقوع هولوکاست هسته‌ای هشدار داده اند. تصویب برخی قطعنامه‌ها در مجامع بین‌المللی را باید حاصل تلاش آنها در این زمینه تفسیر کرد.

البته این سازمانها تلاش می‌کنند که ایران را به عنوان عامل ایجاد بی‌ثباتی در منطقه و جهان معرفی کنند تا به این صورت هزینه مقابله با آن به دوش جامعه جهانی بیفتد، نه بالاي اسرائيل.

شصتمین سالگرد را نباید صرفاً برگزاری مراسمي‌تشریفاتی و ظاهری دانست بلکه در حاشیه‌ي آن مباحث و مذاکراتی انجام خواهد شد و آنچه در این نوشتار آمده از عمده محورهای آن خواهد بود.

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 1974
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود شهید

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ورئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درشست وپنجمین سالروز یوم النکبة 15 می 1948 ( 25/2/1392 کابل افغانستان )

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قرس شریف در رابطه به قضایای مهم کشور وجهان اسلام به مناسبت شست وپنجمین سالروز یوم النکبة( روز فاجعه ) 15 می 1948 - ( 25/2/1392 کابل افغانستان)

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد 20 ثور 1392 دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

سیمینار سه روزه برای طرح دید گاه های هیأت مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قدس شریف در رابطه به قضایای کشوروجهان اسلام

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

جایگاه قدس، تجاوز صهیونیزم و مسؤولیت امت مسلمه در برابر آن

راهپیمایی کودکان 1387 (ديگر کودکان را نکشيد!)

فلسطین خاستگاه انبیاء (علیهم السلام) به مناسبت روز جهانی قدس 1387

در انتظار ایوبی دیگر... پیام مولوی محمد مختار مفلح رئیس کمیسیون مراسم برگزاری روز جهانی قدس 13/7/1386 کابل- افغانستان

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

تاریخ به داوری مي‌نشیند

عروسک و تمثال بوش و اولمرت به آتش کشيده شدند

راه پيمايي بزرگ مردمي‌در کابل به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هـ. ش

براي نخستين بار کابل و شماري از ولايات کشور شاهد راهپيمايي و برگزاري محافل روز جهاني قدس بود

برای اولین بار در تاریخ افغانستان از روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی تجلیل به عمل آمد

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از طرف رهبري نهضت اسلامي‌افغانستان بزرگداشت به عمل آمد

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

ایستگاه معراج یادواره خونین فلسطین

بعد دینی وسیاسی قدس و اثرات اشغال آن بر کل جهان اسلام

اسرائیل نابود می شود

مروری بر تاریخ سرزمین فلسطین و حاکمیت عرب و اسلام بر آن

آجندای رژیم صهيونيستي و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه

سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف

توضیح و تجلیل از روز جهانی قدس

مروری بر نقض حقوق مذهبی مردم فلسطین

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی

درسهایی از نبرد لبنان

قضیه فلسطین و توطئه های پشت پرده آن

انتفاضه سنگ

حمایت از حزب الله حمایت از اسلام است

اسرائیل زبان جهاد را خوب می‌فهمد

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

راه نهضت اسلامی افغانستان

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

اردن: اظهارات نتانیاهو خطری جدی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.