طراحي و پياده سازي بيزراد birzad.ir
 
 
  
دوخطی بیش نیست؛ خط معامله با اشغال گران و خط مردم و مقاومت اسلامی !...
 
 
نواراطلاع رساني
 

 

 

 

آمار پايگاه

• تعداد بازدید: 7507776

• تعداد بازدیدکننده: 6721806

• تعداد بازدید امروز: 4484

• کاربران آنلاین: 190

 
 

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی

روند تغییر مالکیت اراضی فلسطینی و تصرف دارایی‌های آنها، مسأله ‌ای در خور توجه است، چرا که این امر ماهیت اصلی پروژه‌ي صهیونیسم و حمایت بین‌المللی از آن توسط قدرت‌های استعمارگر را بیشتر تبیین می‌کند.

 الف: پیش از جنگ سال 1948

اشغال سرزمین فلسطین در سال1948م، نقطه اوج حرکتی بود که از سالها پیش از آن برای اسکان یهودیان در سرزمین فلسطین آغاز شده بود، پیش از سال1882، تنها هشت هزار یهودی در این سرزمین زندگی می‌کردند. در اولین موج مهاجرت یهودیان که از سال1882 آغاز شده و تا سال1903 ادامه داشت، با حمایت صهیونیسم بین‌المللی که در آن موقع (Hovevei Zion) نام داشت، حدود 35 هزار مهاجر یهودی به خاک فلسطین گام نهادند و موج دوم مهاجرت نیز در فاصله سالهای 1904 تا 1914 اتفاق افتاد و حاصل آن ورود 40هزار مهاجر یهودی دیگر به فلسطین بود. به همین ترتیب از سال 1919 تا 1923 نیز 40هزار نفر و طی سالهای 1924 تا 1929، 28هزار نفر روانه فلسطین شدند. در پی توافق سازمان صهیونیسم با آلمان‌های نازی برای مهاجرت یهودیان ساکن آلمان به این کشور، طی موج پنجم مهاجرت در فاصله سالهای1929 تا 1939، 250هزار نفر و در موج ششم یعنی از سال 1939 تا 1948، 150هزار یهودی دیگر وارد فلسطین شدند، بر اساس آمارهای فوق، در سال 1948، 608هزار و 225 یهودی در فلسطین زندگی می‌کردند که کل اراضی تحت تملّک آنها به یک مليون و 585هزار و365 دونم یعنی تنها هفت درصد این سرزمین بالغ می‌شد و جمعیت فلسطینی‌ها به یک ملیون و چهارصد هزار تن می‌رسید.

در سال1947 به موجب قطعنامه تقسیم فلسطین در سازمان ملل، 56 درصد مساحت تاریخی فلسطین به یهودیان اختصاص داده شد و این در حالی بود که مالکیت 80 درصد اراضی اعطا شده به یهودیان در دست فلسطینیان بود. به موجب این قطعنامه، 725هزار عرب فلسطینی و 10هزار یهودی در دو بخش عربی و یهودی فلسطین قرار گرفتند.

 ب: پس از سال 1948

طی جنگ 1948، 531 روستا و شهر فلسطینی توسط نیروهای اسرائيلی مورد پاکسازی نژادی قرار گرفت و کاملاً تخریب شد. در این سال 85 درصد ساکنان مناطق فلسطینی واقع در اراضی اشغالی 48 برابر با 78 درصد مساحت فلسطین که به بیش از 840 هزار نفر می‌رسیدند، مجبور به مهاجرت شدند.

اسرائيل در این زمان 17 ملیون و 178هزار دونم از اراضی فلسطینی‌ها را تصاحب کرده و تنها 150 هزار فلسطینی در این مناطق اشغالی باقی ماندند و 15هزار فلسطینی نیز کشته شدند. در فاصله سالهای 1948 و اوایل دهه‌ي 50 میلادی، صهیونیست‌ها 70 درصد از اراضی تحت مالکیت فلسطینی‌ها را غصب کردند.

در سال 1950، کنست رژیم صهیونیستی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، هر کس که قبل از جنگ، در جريان جنگ و پس از جنگ 1948 در اراضی اشغالی48 حضور نداشته است، صرف نظر از علت آن غایب شمرده شده و زمین وی مصادره می‌شد. همچنین به موجب یک قانون دیگر که با نام «قانون استرداد اراضی» در سال1953 به تصویب رسید، تصاحب اراضی عرب‌ها قانونی شمرده شد.

 ج: پس از سال 1967

در پی وقوع جنگ سال1967، رژیم صهیونیستی موفق شد با شکست دادن ارتش‌های کشورهای عربی، کل مساحت فلسطین و نیز ارتفاعات جولان در سوریه و صحرای سینای مصر را به تصرف خود در آورد. در این زمان، رژیم صهیونیستی با فراغت بال، اقدام به مصادره اراضی فلسطینی‌ها و ساخت شهرک‌های مختلف صهیونیست نشین در نوار غزه و کرانه باختری نمود. به طوریکه تا سال 2002، 206 شهرک صهیونیست نشین در کناره باختری و 23 شهرک در نوار غزه ساخته شد و تا سال 2000، 50 درصد اراضی باقی مانده تحت تملک فلسطینی‌ها به دست صهیونیست‌ها تصاحب شد. گرچه سازمان ملل نیز تداوم اشغال اراضی سال1967 را از سوی اسرائيل نا مشروع می‌داند، ولی به هر حال کرانه باختری توسط دیوار حائل به بخش‌هایی پراگنده و کوچک تقسیم شد و صهیونیست‌ها به روند زمین خواری خود ادامه دادند.

 د: قرار داد اسلو

در سال1993 و در پی امضای قرار داد اسلو که مهمترین دستاورد حکومت خود گردان و گامي‌به عقب برای صهیونیست‌ها محسوب می‌شود، اسرائيل متعهد شد که محل استقرار سربازانش را از مرکز شهرهای عمده کرانه باختری، جنین، طولکرم، نابلس، رام‌الله، بیت‌اللحم، اریحا، قلقیلیه و الخلیل به حومه آنها منتقل کند. بدین ترتیب اسرائیل، مدخل‌های ورودی و خروجی شهرها و نیز کلیه جاده‌های منتهی به کرانه باختری را تحت نظر گرفت. فلسطینی‌ها، امور شهرها و 400 روستای درون کمربند امنیتی ایجاد شده به وسیله‌ي رژیم صهیونیستی را به عهده گرفتند؛ ولی مسئولیت واقعی حفظ امنیت، منابع یا زمین‌های خارج از مراکز مسکونی به عهده اسرائیلی هاست و فلسطینی‌ها حق مداخله در امور مهاجران، پوليس و ارتش اسرائيل را ندارند. بر این اساس، اسرائیل همچنین اختیار امور50 تا 60 روستای فلسطینی را بر عهده دارد. بر اساس اين معاهده کرانه باختری به 3 قسمت A,B,C تقسیم شد. منطقه A که سه درصد کرانه باختری را تشکیل می‌دهد و شامل شهرهای مذکور بوده و تحت حاکمیت غیر نظامي‌تشکیلات خودگردان است.

کنترل امنیتی مناطقB که متضمن 68 درصد سکنه فلسطینی کرانه باختری و 22/8 کل مساحت کرانه باختری می‌شود، بر عهده رژیم صهیونیستی و اداره امور اقتصادی، اجتماعی آن به عهده تشکیلات خودگردان است. مناطقC یعنی 74.2 درصد کرانه باختری نیز به طور کامل تحت کنترل اسرائیل است. همچنین طی قرار داد اسلو، 60 درصد نوار غزه که مجموعاً 288 کیلومتر مربع است به تشکیلات خودگردان سپرده شد. طبق قرار داد شرم‌الشیخ که به وای‌ریور 2 موسوم شد، مقرر شد 10 درصد از منطقهC به منطقهB و 8.1 درصد از مناطق B وC به منطقهA منتقل شوند. ولی با این حال، قراردادهای ناعادلانه نیز که در صورت اجرایی شدن آنها، 40 درصد سرزمین‌های اشغالی به صورت پراگنده به فلسطینی‌ها اختصاص می‌یافت عملی نشد و رژیم صهیونیستی از آن امتناع نمود و تنها یک در صد از منطقهC را به منطقهA تبدیل نمود و واگذاری سایر در صدها و مراحل را معلق کرد.

هـ: عقب نشینی از نوار غزه

به هرحال، هزینه‌های تداوم اشغالگری، رژیم صهیونیستی را مجبور ساخت بطور یک جانبه و بدون هماهنگی با طرف فلسطینی از نوار غزه عقب نشینی کند و با این اقدام، علاوه بر ارائه یک چهره صلح طلب از خود در سطح بین‌المللی، شهرک‌های کرانه باختری را توسعه بخشیده و همچنان نوار غزه را تحت نظارت و محاصره‌ي خود داشته باشد. به این ترتیب در سال 2005 نوار غزه با 360 کیلومتر مربع وسعت، در اختیار تشکیلات خودگردان قرار گرفت.

 و: پس از کنفرانس صلح آناپولیس

در پی تحولات به وجود آمده در عرصه سیاسی فلسطین، به قدرت رسیدن جنبش حماس و تحریم آن از جانب آمریکا، کشورهای اروپایی و کمک کننده شاهد برگزاری یک کنفرانس به اصطلاح صلح برای پیشبرد روند سازش در آناپولیس آمریکا در سال 2007 بود. علی‌رغم تعهدات رژیم صهیونیستی در این کنفرانس در مورد توقف شهرک‌سازی، روند حوادث بعدی نشان داد که این رژیم به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نیست. هم اکنون در کرانه باختری بالغ بر80 پوسته بازرسی و 446 مانع حرکتی از جمله بلوک‌های سمنتی، توده‌های خاک و دروازه وجود دارد که تردد فلسطینی‌ها را به طور تبعیض آمیزی محدود کرده و بر وضعیت اقتصادی آنان تأثیر بسیار نامطلوبی داشته است. در حالی که انتظار می‌رفت پس از کنفرانس آناپولیس شرایط بهتر شود. وزارت مسکن و شهرسازی اسرائیل از اجرای یک طرح جدید ساخت و ساز بی‌سابقه در 10 سال گذشته برای ساخت هزار و نه صد واحد مسکونی در کرانه باختری خبر داد. علاوه بر این طی این مدت کار ساخت بیش از 20 هزار واحد مسکونی در قدس نیز آغاز شد که زیر بنای آنها مجموعاً بالغ بر 2 ملیون متر مربع است.

تهیه و ترتیب: نهضت اسلامی افغانستان

 
 

 

امکانات
تعداد بازدید: 2170
دریافت
ارسال به ایمیل
صفحه قابل چاپ
معرفی به دوستان

 

سایر صفحات

دفتر ولایتی نهضت اسلامی افغانستان در شهر هرات افتتاح شد

دوشهید؛ یک تفکر، یک راه همایش یک روزه بازشناخت اندیشه های دو مرد مکتب جهاد و شهاد؛ شهید پرفیسور برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود شهید

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط با تحولات جدید داخلی و بین المللی طی یک کنفرانس مطبوعاتی مواضع خویش اعلان نمود

جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با مولوی مفلح

متن سخنرانی مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان ورئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف درشست وپنجمین سالروز یوم النکبة 15 می 1948 ( 25/2/1392 کابل افغانستان )

اعلامیه نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قرس شریف در رابطه به قضایای مهم کشور وجهان اسلام به مناسبت شست وپنجمین سالروز یوم النکبة( روز فاجعه ) 15 می 1948 - ( 25/2/1392 کابل افغانستان)

اوضاع جاری کشور و همچنین تحولات جهان اسلام در نشست اعضای موسسان نهضت اسلامی بررسی شد 20 ثور 1392 دفتر مرکزی نهضت اسلامی افغانستان

سیمینار سه روزه برای طرح دید گاه های هیأت مؤسسان نهضت اسلامی افغانستان وشورای حامیان قدس شریف در رابطه به قضایای کشوروجهان اسلام

اعضای موسسین نهضت اسلامی افغانستان

مرامنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

اساسنامه نهضت اسلامی افغانستان (سال 1391)

مکثی برکارکردهای اخیر نهضت اسلامی و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف

نهضت اسلامی افغانستان و شورای فرهنگی حامیان قدس شریف طی گردهمآیی در کابل حملات وحشیانه اسرائیل بر نوار غزه را تقبیح کردند

طی یک‏گردهمآیی امضای‏پیمان‎امنیتی‏با‏آمریکا‏مردود‏دانسته‏شد

در تظاهرات امروز در شهرکابل، نهضت اسلامی افغانستان وشورای فرهنگی حامیان قدس شریف عمل توهین آمریکاییها به اسلام و مسلمانان را محکوم کرد

از روز جهانی قدس 1391 در کابل گرامیداشت به عمل آمد 1391/5/27

پیوست تقویمی میلاد خجسته پیامبر اکرم (ص) و تاسیس مجدد نهضت اسلامی افغانستان مبارکباد!

جایگاه قدس، تجاوز صهیونیزم و مسؤولیت امت مسلمه در برابر آن

راهپیمایی کودکان 1387 (ديگر کودکان را نکشيد!)

فلسطین خاستگاه انبیاء (علیهم السلام) به مناسبت روز جهانی قدس 1387

در انتظار ایوبی دیگر... پیام مولوی محمد مختار مفلح رئیس کمیسیون مراسم برگزاری روز جهانی قدس 13/7/1386 کابل- افغانستان

کنفرانس علمی و تحقیقی به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هجري خورشيدي

تاریخ به داوری مي‌نشیند

عروسک و تمثال بوش و اولمرت به آتش کشيده شدند

راه پيمايي بزرگ مردمي‌در کابل به مناسبت روز جهاني قدس 13/7/1386هـ. ش

براي نخستين بار کابل و شماري از ولايات کشور شاهد راهپيمايي و برگزاري محافل روز جهاني قدس بود

برای اولین بار در تاریخ افغانستان از روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی تجلیل به عمل آمد

براي اولين بار در تاريخ افغانستان از روز جهاني قدس از طرف رهبري نهضت اسلامي‌افغانستان بزرگداشت به عمل آمد

روز جهانی قدس و روند شکل گیری آن در افغانستان

ایستگاه معراج یادواره خونین فلسطین

بعد دینی وسیاسی قدس و اثرات اشغال آن بر کل جهان اسلام

اسرائیل نابود می شود

مروری بر تاریخ سرزمین فلسطین و حاکمیت عرب و اسلام بر آن

آجندای رژیم صهيونيستي و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه

سکوت مسلمانان در باب یهودی سازی قدس شریف

توضیح و تجلیل از روز جهانی قدس

مروری بر نقض حقوق مذهبی مردم فلسطین

تحولات منطقه و شصتمین سالگرد تشکیل سازمانهای صهیونیستی

درسهایی از نبرد لبنان

قضیه فلسطین و توطئه های پشت پرده آن

انتفاضه سنگ

حمایت از حزب الله حمایت از اسلام است

اسرائیل زبان جهاد را خوب می‌فهمد

نهضت اسلامي ‌افغانستان طلایه دار کیان امت اسلامی

راه نهضت اسلامی افغانستان

ساختار اجتماعی از دیدگاه نهضت اسلامی افغانستان

 

تازه های پایگاه

 . عنوان بخش: معرفی شورا

شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف ...

 . عنوان بخش: فعالیت های شورا

• کنفرانس خبری یوم النکبه؛ روز ...

 . عنوان بخش: معرفی نهضت اسلامی افغانستان

دفتر ولایتی نهضت اسلامی ...

 . عنوان بخش: بیت المقدس

پخش اذان در کلیساها

 . عنوان بخش: آرشیو اخبار و اطلاعیه ها

غنی: مسئولان حمله به اماکن عمومی ...

 . عنوان بخش: سمینارها و نشست ها

نهضت اسلامی افغانستان در ارتباط ...

 . عنوان بخش: انتشارات

گاهنامه مومن

 . عنوان بخش: گالری تصاویر

تظاهرات و ادای نماز جنازه ...

 . عنوان بخش: گالری صوت و فیلم

فیلم شماره 2

 . عنوان بخش: بازتاب

مشاور عبدالله: «حزب الله» و ...

 


كليه حقوق رسمي اين پايگاه متعلق به شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف مي باشد.