×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۳ دلو , ۱۳۹۹  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برنامه های متنوع و مختلفی به مناسبت بزرگداشت از اولین سالگرد شهادت شهید سردار سلیمانی در هرات

برنامه های متنوع و مختلفی به مناسبت بزرگداشت از اولین سالگرد شهادت شهید سردار سلیمانی توسط دفتر نمایندگی نهضت اسلامی در هرات به اجرا گذاشته شد
• ختم قرآنکریم
• سخنرانی
• نقاش برتر ۱۳۹۹
• همایش جاده ای

پنجشنبه ۱۸ جدی ۱۳۹۹ به مناسبت گرامیداشت از اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلمانی و همچنین یادبود از شهدای افغانستان برنامه های متنوع و مختلفی ازسوی دفتر نمایندگی نهضت اسلامی افغانستان در هرات برگزار گردید.
در ابتدا این همایش محفل ختم قرآنکریم برگزارشد و شرکت کنندگان اعم از برادران و خواهران ضمن ختم قرآن عظیم الشان، به ارواح شهدای جهان اسلام، شهدای کشور عزیز ما افغانستان و مخصوصا شهید سردار قاسم سلیمانی شهید سرافراز اسلام اتحاف دعا نمودند.

برنامه دوم این همایش محفل سخنرانی بود که این محفل با اشتراک استادان دانشگاه ها، دانشجویان و اقشار مختلف مردم برگزار گردید.
محفل همایش سخنرانی به گونه برگزار گردید که تصاویری از سردار قاسم سلیمانی و شهدای کشور ما هم به صورت عکس و هم به صورت نقاشی که توسط هنرمندان و نقاشان شهر هرات کشیده شده بود آراسته شده بود.
در ابتدای این محفل سرود ملی جمهوری اسلامی افغانستان پخش شد و سپس آقای وحید الرحمن علیزاده یکی از فعالین جامعه مدنی و سیاسی پیرامون ویژگی های شخصیتی شهید سردار سلیمانی صحبت نموده و گفتند: « سلیمانی در امتداد خط و اندیشه امام خمینی حرکت کرد این اندیشه این بود که اسلام مرز ندارد نه غرب و نه شرق سلیمانی به افغانستان و به مجاهدین به عنوان هم کیش هم دین و هم نوع نگاه می کرد او به خوبی به این درک و درد رسیده بود که ملت افغانستان در برابر تجاوز شوروی مظلوم واقع شده است و سنگرهای که مجاهدین با دستان خالی ولی لبریز از ایمان و توکل به خداوند و برای دفاع از وطن شان ایجاد کرده است باید تقویت شود.
او برای حمایت از مجاهدین شخصا قدم به قله های هندوکش و بابا و… گذاشت و دشت و دمن این سرزمین را پشت سرگذاشت و در نوردید.
او با حضور خویش در کنار فرماندهان جهاد از جمله شهید احمدشاه مسعود، به کمک آنها شتافت و با ارائه حمایت های نظامی، مشاوره ای و فنی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست و برادر افغانستان سال ها در افغانستان و در کنار مردم ما حضور داشت..

شکل گیری یک توطئه بزرگ
پس از تحولات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی در ایالات متحده و حضور آمریکا در افغانستان، اوضاع کشور ما وارد فاز جدیدی می شود. آمریکا به بهانه سرکوب طالبان و القاعده و دیگر گروه های به گفته آنها تروریست به همراه ۵۲ کشور دیگر حضور گسترده نظامی شانرا در افغانستان آغاز می کند، کنترول زمین و هوای کشور ما را در اختیار خویش قرار داده و عملا افغانستان را محل جولانگاه شان قرار می دهد.
اما اگر به دقت به این تحولات نگاه کنیم اندکی قبل از حضور آمریکا در افغانستان احمد شاه مسعود به شهادت می رسد، استخبارات بعضی کشورهای بیگانه عملا زمام امور کشور را در اختیار دارد، افغانستان فاقد یک دولت مرکزی است و از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور ما در آشوب و جنگ قرار دارد و یک خلإ بسیار بزرگ در نقطه مهم و استراتیژیک آسیای مرکزی یعنی افغانستان وجود دارد. اما اینکه در یک توطئه بسیار پیچیده چرا احمد شاه مسعود به شهادت می رسد؟ جواب این سئوال عمق یک توطئه بین المللی علیه کشورما بازگو می کند شهید مسعود را ترور می کند برای اینکه او مردیست که با هرگونه حضور بیگانه در افغانستان مخالف است. سال ها جهاد و مبارزه علیه تجاوز شوروی و سپس مقاومت و ایستادگی در برابر دسیسه های استخبارات بعضی از کشورهای همسایه از او مردی ساخته است که.»
استاد فرهاد احمدی استاد دانشگاه در مورد اندیشه و فعالیت های شهید قاسم سلیمانی صحبت نموده گفتند: «شهید سردار سلیمانی به درستی متوجه عمق توطئه و شیطنت استکبار جهانی علیه ملت های مسلمان مخصوصا افغانستان و محورمقاومت علیه استکبار بود.
او آشوب و فتنه ی را که غرب در کشورهای اسلامی به راه انداخته بود به خوبی درک کرده بود او میدانست که حضور آمریکا در افغانستان فراتر از آن چیزی است که وانمود می کند او میدانست که آمریکا در درون خود چیزی بیشتر از چند هزار نیرو و بی ۵۲ و اف ۳۵ و تانک و توپ در افغانستان آورده است.
سردار سلیمانی میدانست که آمریکا با نشان دادن مظاهر تمدن غرب به کشورهای فقیر و نیازمند در حقیقت برای سرکوب روحیه، وجدان و خرد مبارزه علیه استکبار جهانی آمده است.
آمده است تا با تحمیل نظم نوین جهانی آمریکایی داشته های معنوی و مادی مردمان مسلمان را قلع و قم کند. شهید قاسم سلیمانی بر تمام این فتنه گری ها واقف بود و میدانست که چون یکی از بزرگترین، پویا ترین و محکم ترین سنگر و محور مبارزه و مقاومت علیه استکبار جهانی افغانستان است و آمریکا برای از بین بردن این سنگر نقشه های شوم و خبیثانه ای در سر دارد به دین ملحوظ سردار قاسم سلیمانی برای نیرودادن و تجدید حیات این محور بارها به افغانستان سفر کرد».

در ادامه بانو یوسفزاده شعری را که سروده بودند قرائت کرد. و محفل سخنرانی با قرائت شعر ایشان ختم شد.
در ادامه ۶ نفر از نقاشان برتر که قبلا توسط همکاران و اعضای دفتر نهضت اسلامی افغانستان هماهنگی شده بودند با ترسیم و نقاشی چهره های از شهدای کشور ما و شهید قاسم سلیمانی عملا مسابقه نقاش برتر را به مناسبت گرامیداشت اولین سالیاد شهید سردار سلیمانی در شهر هرات برگزار نمودند.
این نقاشی ها که در فضای باز برگزار شده و در انظار عامه مردم صورت گرفت در نوع خود یکی از بی نظیرترین و پربار ترین برنامه گرامیداشت محسوب می شد چهره های شهدا مخصوصا سردار رشید اسلام قاسم سلیمانی در کمال زیبایی نقاشی شده بود.
با انتخاب نقاش برتر که یکی از بی نظیر ترین نقاشی را خلق کرده بود به رسم یادبود جایزه اهدا شده و مورد تقدیر قرار گرفت.
برنامه بعدی همایش خیابانی بود که حاضران در این همایش با به دست داشتن پلاکارت های با شعار های: «ما قاسم سلیمانی را دوست داریم» و «ایران برادر و دوست افغانستان است» با خواندن شعر و دادن شعار های با مضامین گوناگون ارادت شان را نسبت به سردار سلیمانی اظهار داشته و یاد و خاطره این مرد بزرگ و انقلابی را گرامی داشتند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام ها باید به زبان های فارسی، پشتو، عربی و نگلیسی و مرتبط با مطلب باشد.